Dün radyoda, her cumartesi canlı yayınlanan ‘Doğan Yorum’ programında Sunucu Ercü: “Eylül, çok sıcak ve kurak geçti, ekim hâlâ öyle. Yağmura ihtiyaç var hocam, bölgemiz rahmet bekliyor.” diye bir giriş yaptı.
12.10.2020 07:18
660 okunma
RAHMET
İdris Doğan

         Dün radyoda, her cumartesi canlı yayınlanan ‘Doğan Yorum’ programında Sunucu  Ercü: “Eylül, çok sıcak ve kurak geçti, ekim hâlâ öyle. Yağmura ihtiyaç var hocam, bölgemiz rahmet bekliyor.” diye bir giriş yaptı. 

Mikrofonu bana aktarınca gündem dışı böyle bir başlangıç için: “Bu konuda yorum yok. Evet, rahmet bekliyoruz, şiddetle yağmura ihtiyacımız var, su kaynaklarımız tükendi, tükenmek üzere. O zaman Rabb’imizin Araf Suresi, 96’ncı ayetindeki uyarısına kulak verip gereğini yapmalıyız Ercü, gereğini yapmalıyız.” dedim. 

Araf  96’da Rabb’imiz: “O memleketlerin ahalisi iman etseler ve günahtan sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereket kapıları açardık...” buyurarak bizi uyarır ve bizlere yol gösterir. 

Aslında, başka söze hacet yoktu, ancak yirmi yılı aşkın bir zamandır yürüttüğümüz programın formatı gereği, belirlenen konularda görüş ve düşüncelerimizi -aklımızın erdiğince, dilimizin döndüğünce açıklamaya gayret etmiştik. Programda söylemediklerimi yazayım istedim. 

Rahmet kavramı elbette sadece yağmurdan ibaret değildi; lakin yeryüzünün en önemli bereket kaynaklarından biri de yağmur sayılmıştır. 

Sabır ve namazla kendisinden yardım istenecek tek yüce makam, gerçek koruyucu, en yakın dost O idi. Üzerinde düşünmek ve yukarıda söylediğim gibi, kavli dua yetmez fiili dua ile gereğini yerine getirmemiz gerektir. 

Hani Mevla’mız, bizim iman etmemiz yanında günahlardan sakınıp kaçınmamızı istiyordu ya, işte budur asıl olan. Yani yalan, ikiyüzlülük, haksızlık, adaletsizlik, bozgunculuk, bölücülük, gösteriş, aldatma, cimrilik, israf, içki, kumar, zina gibi, bereketi yok eden her ahlâki zaaflardan uzak kalmak… Şayet böyle bir gayretimiz olursa, hayatımız, hanemiz, neslimiz, malımız, alışverişimiz; gönlümüz, ilmimiz, zamanımız bereketlenir. 

Haydi, yine yağmur meselesine dönelim. Meyus olmaya ve endişeye gerek yok. Her türlü teşekküre, övgüye layık olan Rabb’imizin -hasretle yolunu gözlediğimiz rahmet için- kendi ifadesiyle söylemiş olalım. Zira O, doğru ve güzel sözün yegâne sahibidir; yağmura susamış gönüllerin tamamen ümitsizliğe düştüğü bir zamanda, gökten sağanak sağanak yağmur yağdırır, yemyeşil bitkilerle, çeşit çeşit, rengârenk meyvelerle rahmetini yeryüzüne yayar. 

Allah rahmeti üzerinize olsun… 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya