Biz ancak ıslah edicileriz!"(!)
Yüce Yaradan Rum Suresi 41.ayetle o günkü dünyanın durumunu şöyle ifade ediyor. “İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.”
04.05.2019 12.15
1.677 okunma
Biz ancak ıslah edicileriz!"(!)
İbrahim Kumaş

Biz ancak ıslah edicileriz!"(!)

Selam üzerinize olsun .
 
Yüce Yaradan Rum Suresi 41.ayetle o günkü dünyanın durumunu şöyle ifade ediyor. “İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.”
 
Peygamberimizin görevini de Ahkaf Suresi’nin 9. ayetinde şöyle açıklıyor. 
“De ki: Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahye edilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.”
“(Resûlüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik” Enbiya. 107.
 
Sevgili peygamberimiz Allah’ın yoluna önce kendisi uydu ve yaşadı. Hikmetle güzel öğütle davet etti. İnsan onuruna yaraşır insanca yaşamayı, barışı, huzuru ve kardeşliği sağladı. Gönülleri birleştirdi. Adaleti, hakkı, hukuku, rahmeti, merhameti, bozulan düzeni, yeniden inşa etti. İnsanı kula kul olmaktan kurtardı. Allah’a kul olmayı sağladı. Görevini yerine getirdi.
 
O’nun getirdiği kitaba ve yoluna uyanlar doğru ve mutlu yaşadılar. Güzel eserler bıraktılar. Onların kazandıkları da kaybettikleri de onların.
 
Bugün de dünyada insanların kendi elleri ile karada, denizde ve havada fesat çıkaranlar yüzünden dünya yaşanmaz hale geliyor. Savaş, terör, her türlü zulüm devam ediyor.
Bunlara, "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde, "Biz ancak ıslah edicileriz!" derler.” Bakara; 11. ayette (Güya onlar Irak, Suriye, Mısır, Libya vs. buralara sözde ıslaha gidiyorlar!) . Biz Müslümanlar da yeterince Hayat kitabımızı ve Peygamberimizin örnekliğini doğru anlamadık. Anlamış olsaydık, ne Müslümanlar ne de dünya böyle olurdu?
İnsanlık, İslam âlemi Peygamberimiz ’in güzel ahlâkına, önderliğine ve örnekliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır.
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı