Eylül ayının sonlarında bu sütunlarda ; “Gadın Burdur’a hoş geldiniz” başlıklı bir yazı yazmıştım.
22.10.2020 05:16
1.213 okunma
Kalem, mürekkep ve hatıralar..
Av. Sabri Turhan

Eylül ayının sonlarında bu sütunlarda ; “Gadın Burdur’a hoş geldiniz”  başlıklı bir yazı yazmıştım.  

Yazının kültürel, tarihi ve folklorik güzelliklerin anlatımın yanında, birikmiş hatıraların yad edilmesi özelliği de vardı. Bu yazı üzerine, tamamı olumlu sayılabilecek şekilde onlarca tepki aldım. 

Burdur Lisesi’nde  beraber okuduğumuz ,lise pansiyonunda birlikte kaldığımız  arkadaşlardan tutun da, Burdur’lu  bir çok okurdan mesajlar ve telefonlar geldi. 

Burdur Liselilerin oluşturduğu Whatsapp grubundan  liseli arkadaşlarımız; “bize 50-55 yıl önceyi yaşattın” diye hatıralarını  tazelettiğime  sevindiler. Başka whatsapp gruplarından da böyle mesajlar geldi. Burdur’un eski “Efsane Belediye  Başkanı ”Dr. Zeynel Abidin Tonguç’tan bahsettiğim için kızı ve sınıf  arkadaşımız Hale Hanım ;”yazıyı okuyunca duygulandım, ağlamaklı oldum ”dedi. Burdur’da Belediye Başkanlığı yapmış  bir başka  sınıf arkadaşımız Sabahaddin Akkaya: “Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer” dedi. Bir başka arkadaşımız, yazıdaki  tarihsel vakaların doğrusunu söyleyerek benim  fikirlerimi de tazeledi. Bu, Burdur Lisesi’nden Aydın Yalçıner  idi. 

Bir başka arkadaş, Burdur şivesi ile;” Teşekkürler gadın gardaşım” dedi. Bu,asker arkadaşım Sami Çevik idi. 

Yazı üzerine Burdur’un şimdiki Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz aradı. Tanıştık. Konuştuk. Babası bizim Burdur Lisesi’nde  matematik öğretmenliği yapmış. Hangi dönemde olduğunu  O  da ben de hatırlayamadım. Başkan’a; ”Burdur, bizim gözümüzün  açıldığı yerdir. Şehre iyi hizmet et” dedim. 

Sınıf arkadaşımız  Abdullah Türkol  da  gene Burdur şivesi ile; ”Bek,gözel olmuş gali”dedi. Bir başka arkadaşımız ve meslekdaşımız   Av. Ramazan Gönen;”Teke Yöresi’ndeki “teke”kelimesinin keçi ve teke kelimesinden kaynaklanmadığını bunun bey adı veya aşiret adı olabileceğini söyledi(Bu konuyu araştıracağım) 

Gelen tepkilerden birinde “kaleminin mürekkebi bitmesin Sabri Abi”diyordu. Bu, Tefenni-Beyköy’ün dört dönem Belediye Başkanlığı’nı yapan  İsmail Aşçı idi. 

Burada herkesin ismini hatırlayıp yazamamış olabilirim. Hatıraların özelliği, aynı şeyi  birden çok kişinin beraber yaşamış olmasındandır.Öyle olunca ve yıllar geçince, birlikte yaşanan olay, paylaşanlar arasında bir duygusallık ortamı oluşturur. Ortak payda denen şey bu olsa gerektir. 

İki hafta önce Fethiye Adliyesi’ndeki işimiz dolaysiyle gene memlekete gittik. Gene yılları bulan hatıraları  yaşadık. Eskiden beri gezdiğimiz ,gördüğümüz yerleri bir kere daha gezip- gördük. 

Ekin biçtiğimiz, tütün kırdığımız tarlaları  geriden seyrettik. Altında serinlediğimiz dut ağaçlarının,asma ağdırılmış selvi ağaçlarının ve limon ağaçların altında durduk. Çeşme geldikten sonra lüzum  hissedilmeyen su kuyusunun başına vardık. Narlar kıpkırmızı olmuş. Limonlar ve zeytinler  daha yeşil. Kırmızı narlardan ve yeşil limonlardan  topladık .Zeytinlere dokunmadık. Narlar olmuş, dışı da içi  de kırmızı .Limonlar  yeşil ama, içi sulu. 

Dostları ziyaret ettik. Pandemi nedeniyle sınırlı da olsa.. 

Ziyaretlerin birinde kardeşim Hüseyin bana  dolma kalem hediye etti. Dolma kalem..Tükenmez kalem çıkmadan önceki  merakımız.. Bazen kapağı kendi kendine  çıkıp içindeki mürekkep cepten içeri akıp, elbiseyi batırsa da bırakamadığımız sevdamız... 

Dolma kalemin yanında  arkasına takılacak içi mürekkep dolu 3 tane de tüp var. Yani mürekkebi hokkadan çekmiyorsunuz. Tüpü arkasına takınca, dolma kalem yazıyor da yazıyor. Tüpün birisini taktım. İkisi yedekte duruyor. 

Dolma kalemi alınca;”kaleminin mürekkebi  bitmesin  Sabri Abi ”diyen sesi hatırladım.Hatıra geliştikçe o yazıyı ve arkadaşları hatırladım. Hatıra hatırayı açtı. Konu   taa buralara kadar geldi. 

Kalemin mürekkebi  bitmeyecek İsmail!.. İçinde bir mürekkep tüpü var. 2 de yedeği .. Biri biterse öteki yedeği takarız. 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya