Koronavirüs musibeti, bizi pek çok şeyden mahrum etti. Hareket kabiliyetimizi kısıtladı. Yüz yüze görüşmelerden ve etkinliklerden uzaklaştırdı. Yazı yazma hevesimizi kursağımızda bıraktı desek yeridir. Bu yüzden pandemi döneminde şiir yazarak duygularımı hareketlendirmeye çalıştım. İnşaallah bu karamsar duyguları aşıyoruz.
26.10.2020 08:50
1.016 okunma
SAVAŞ AHLÂKI VE YÜKSELEN TÜRKİYE
Mustafa Yıldız

            Sevgili Dostlar,

Azerbaycan Şehri Turna

            Koronavirüs musibeti, bizi pek çok şeyden mahrum etti. Hareket kabiliyetimizi kısıtladı. Yüz yüze görüşmelerden ve etkinliklerden uzaklaştırdı. Yazı yazma hevesimizi kursağımızda bıraktı desek yeridir. Bu yüzden pandemi döneminde şiir yazarak duygularımı hareketlendirmeye çalıştım. İnşaallah bu karamsar duyguları aşıyoruz.

            Dünya hayatı, olumlu ve olumsuz olayların savaş alanıdır. Hamdolsun dinî, dünyevî, siyasî, ahlâkî, iktisadî pek çok konuda istediğimiz şuûr ve ahlâka sahip insanlarımız var. Maalesef (bizim ölçülerimize göre) bu hasletleri taşımayan insanlarımız da var. Bunlarla yapılacak mücadele için en yüce medeniyet kaynağı olan Kur’an’ın evrensel mesajını takip zorundayız.

 “Sen Rabbinin yoluna (esenlik ve mutluluğa) hikmetle (ibret alınacak derslerle) güzel öğütle çağır. Ve (böylece) onlarla en güzel mücadele (yoluyla)mücadele et. Muhakkak ki Rabbin, yolundan sapanları en iyi bilendir. Ve O, hidayete erenleri de çok iyi bilir” (Nahl Suresi, 125. Âyet.)

            İzlenecek anayol budur. Lâkin istenmediği halde savaş gerektiren zamanlar da insanlık hayatından eksik olmamıştır.

             İslam’ın adı “Barış ve Esenlik” anlamına geldiğinden bütün insanları barışa girmeye davet eder. Barışa girmeyip yeryüzünde zulüm icra edenlerle onları barışa döndürünceye kadar savaşmayı emreder. Bu savaş, bir din savaşı olmayıp zulme karşı nefsi müdafaa savaşıdır.

            İslam, öldürme dini değil, bilakis ölü sağları diriltme dinidir. Allah (c.c.)  buyuruyor:

             “ Haklı bir sebep olmadıkça Allah’ın muhterem kıldığı cana kıymayın (İsra Suresi, 33. âyet )

            Yani durum, insan hayatını mutlak bir yok etme tehlikesi arz ettiğinde geride kalanlara caydırıcılık olsun ve adalet yerini bulsun diye insan öldürülmesine mesağ vardır. Savaşlara mecbur kalınması bu nedenledir.

             Ancak bu savaş mecburiyeti ve adaletin sağlanması, devletin ortak aklıyla ve eliyle yapılması şarttır. Rastgele insanların birbirini öldürme vahşeti hiçbir zeminde meşru değildir.

            İslâm’ın savaş ahlâkında masumlarla değil, sadece savaşanlarla savaşılır. Bu, güneş gibi hakikat, yalnız İslâm’da vardır. Açın Tevrat’ı ve onun türevlerini okuyun;  savaş esnasında insanlardan başka “kıpırdıyan her canlıyı öldürün” diyor.

            Onun içindir ki Cumhurbaşkanı “Faşizm sizin kitabınızda var!” diyor.

            Azerbaycan ve Ermenistan savaşında Azeri ordusu sadece Ermenilerin cephe kuvvetlerini hedef alırken onlar, Azeri köy ve kentlerindeki masumları hedef alıyorlar.

            İşte Makron ve desteklediği Ermenilerle Müslüman Türk’ün farkı burada. Hayfa ki kör dünya bunu görmezlikten geliyor. Ama hayat onların kör gözlerine de bu hakikati er geç sokacaktır.

            YÜKSELEN TÜRKİYE

            Türkiye’nin bütün dünyayı şaşkına çeviren savaş tekniklerindeki ilerlemesi, inanıyoruz ki her alanda kendini göstererek yükselen muhteşem Türkiye’yi tamamlayacaktır. Yeter ki siyasi hasetler, siyasetimizi bir çamur deryasına çevirmesin.

            İçinde bulunduğumuz günlerde, doğalgaz rezervlerinin bulunması, Doğu Akdeniz’de meydan okuyuşumuz, İslam ve Türk düşmanlarının midelerine taş gibi oturmuştur. Hüsnüne ayın ve güneşin hasret kaldığı dünya ve ahiretin en güzeli âlemlere rahmet olan Peygamberimize hakaret etmeleri, bu işlerden ne kadar rahatsız olduklarını göstermektedir. Lakin o güneşin ışığı, onları kör edecek bir noktaya getirmiştir.

            Allah içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk olmaktan korusun ve yolundan gidenleri ebediyen muzaffer eylesin.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya