Bugün sabaha, Rusya'nın araya girmesi ile KARABAĞ'da "ateşkes" sağlandığı haberleri ile uyandık. Maalesef sevinemedim. Atalarımız, "Kılavuzu karga olanın burnu pislikten kurtulmaz" demişlerdir.
10.11.2020 01:21
890 okunma
KARABAĞ'DA ATEŞKES OYUNLARI MI ?..
Kemal Cengiz
Bugün sabaha, Rusya'nın araya girmesi ile KARABAĞ'da "ateşkes" sağlandığı haberleri ile uyandık. Maalesef sevinemedim. Atalarımız, "Kılavuzu karga olanın burnu pislikten kurtulmaz" demişlerdir.
 
Biz de, "Karabağ toprakları tamamıyla işgalden temizlenmeden bu savaş bitmez" demeliyiz. Böyle bir ateşkes, bu haliyle kalırsa sadece Rusya'nın işine yaramış olacaktır. Şöyle ki; Rusya, ateşkesin ilanından sonra başlayacak Ermeni protestolar üzerine; SADAKATİNDEN emin olmadığı Ermenistan Cumhurbaşkanı Phaşinyan'ın görevinden ayrılması ile, kendine göre "bir hainden" kurtulmuş olacaktır..
 
Bakalım göreceğiz; eğer ateşkes bu haliyle şu andaki sınırlarda ÇAKILI kalır; Karabağ işgal edilen topraklarından TAMAMEN temizlenmezse, Azeriler bir anlamda "Rusya için savaşmış" olacaktır. Ruslar böyle bir savaş ile ÇAKAL Ermenileri, ARSLAN AZERİLERE kırdırmış olacaktır. Böylece Ruslar, sadece Ermenilere haddini bildirmeyecek; aynı zamanda UYDUSU (kendine bağlı olarak görünürde bağımsız)  durumdaki diğer CUMHURİYETLERE de bir GÖZDAĞI vermiş olacaktır. "Akıllı olun, işte görün;  benden koparak TEKİN durmayıp ABD ve AB'ye yanaşmaya meyleden Ermenilerin halini; tekin durmazsanız aynı akıbet sizin de başınıza gelir, uslu durun…" demiş olacaktır. Böylece Rusya, bir taş ile iki kuş değil; doğudan batıya uzanan, kontrolü zor, geniş topraklarında TAM BAĞIMSIZLIĞINI düşünen, belki YÜZLERCE UYDUSU MİLİS CEMAAT VE CUMHURİYETLERİ DE SİNDİRMİŞ OLACAKTIR.
 
Tarihte ROMA'yı kuşatan, kapılarına dayanarak tam teslim alacak durumda iken , "ben artık bunları her zaman yenerim" düşüncesiyle Romalıların BARIŞ SİYASETİNE aldanan Kartaca Kralı ANİBAL gibi olmayalım.  Tarihimizdeki böylesi pişmanlıklarımızı unutmayalım; biz de bunlardan DERS alalım ! Peygamber Efendimiz, "Harp hiledir"  (Buhari, 3030) buyuruyor. Bu hilenin bir oyun alanı da, savaştan sonra kurulacak olan  barış tezgahındaki  siyaset masasıdır ! 
 
Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ile kazandığımız KARABAĞ ZAFERİNİ, Rus siyasetine, HAÇLI oyunlarına, ABD ve Avrupa Birliği dümenlerine KURBAN etmeyelim. Cephede savaş durmuş olsa da, masada yeni başlıyor. AMAN DİKKAT ! Savaşta çiynetmediğimiz HİLALİN, barış masasında "çiğnenmesine" ASLA FIRSAT VERMEYELİM !. 
Bunun için masada da AZERİ kardeşlerimizi yalnız bırakmayalım; yanlarında yer alarak ÇOK UYANIK OLMALIYIZ ! 
 
Bu konuda da Devletimizin  ve milletimizin YÜKSEK FERASETİNE güveniyorum.
Allah yar ve yardımcımız olsun.  AMİİN !..
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya