Koronavirüs (Kovid 19) Pandemisi nedeniyle bu yıl zamanında okullarımızda eğitim öğretime başlanılamadı. Ders programları yeniden gözden geçirildi; dersler azaltıldı, saatleri kısıldı. Sınıflarda KADEMELİ olarak öğretime geçildi.
14.11.2020 12:16
1.005 okunma
Okullarımız Ara Tatile Girerken !..
Kemal Cengiz
Okullarımız Ara Tatile Girerken !..
 
YORULMADAN DİNLENMEK TEMBELLİKTİR !
 
Koronavirüs (Kovid 19) Pandemisi nedeniyle bu yıl zamanında okullarımızda eğitim öğretime başlanılamadı. Ders programları yeniden gözden geçirildi; dersler azaltıldı, saatleri kısıldı. Sınıflarda KADEMELİ olarak öğretime geçildi. 
Bir de bunlara ilaveten, derslerin  bir çoğu YÜZYÜZE değil, İNTERNET üzerinden yapılıyor. Böylece, "Milli Eğitim" adıyla "öğretimin"  önünde ve önceliğinde "bilginin RUHU " olarak düşünülen EĞİTİM, öğretmenin CANLI  rehberliğinden mahrum kaldı: kolu-kanadı kırpılan eğitim-öğretim kuşa çevrilmiş durumda. 
Bunlar da yeterli görülmeyerek öğrenciler derslerinin birçoğunu, (rüyada görür gibi -ne kadar öğrenebiliyorlarsa!) ekranda görüyorlar. Yüzyüze gördükleri derslerin de hafta içindeki saatleri kısıtlandı. Okula gitme zorunlu olmadığı için birçok aile de çocuğunu okula göndermiyor..
 
Hasılı, -Allah bir daha böyle duruma düşürmesin- bu yılki "eğitim-öğretim" YARIM-YAYALAK ve KÖR-TOPAL başladı; öyle de devam ediyor.
Haydi; bunlara, "sadece bizim değil, bütün dünyanın maruz kaldığı ÇARESİZLİK" diyoruz;; kabul. 
Şimdi bir de bunlara ilaveten "sanki çok yorgun düşülmüş" gibi ARATATİL başlıyor. Pandemi nedeniyle devletimizin bütün programlarında YENİDEN DÜZENLEME yapılıyor da; eğitim-öğretimde düzenleme yok. "PES" doğrusu! Bakanlığımız çocuklara verdiği sözde, "ne pahasına olursah olsun" duruyor. BRAVO! Kuşa dönen eğitim böyle giderse "kaplumbağa hızıyla" devam edecek ! Zaten öğrencilerde "eğitimin zevki ve ciddiyeti" kalmadı; velilerini de çocuklarının  CAN KORKUSU sardı. Allah korusun böyle giderse, DÜZEN BOZUCULAR, "bu kadar öğretmen ne iş yapıyor? Boş yere maaş alıyorlar. Okullar kapatılsın da hastaneye çevrilsin; öğretmenler de sağlık eğitimi alarak "yardımcı  sağlık elemanı" olsun; okullardaki eğitim personeli de hasta bakıcıları yapılsın" derlerse şaşmayalım. 
Her savaş gibi Korona ile savaş da korku ile değil, tedbirimizi alarak MÜCADELE ile kazanılacaktır !
 
LÜTFEN, eğitim işini ciddiye alalım ! TATİLDEN başka ÇARELER araştıralım. Hani denir ya; okulların ilim yuvası değil de, "anarşi ocağı" olduğu eski dönemlerin birinde ilgili bakan, sorunlarla boğuşmaktan bıkmış da; "Aaah!.. Şu okullar olmasa  ben bu görevi ne güzel yürütürdüm !.."  diye dert yanmış ya?  "DUA" edelim de, bu gidiş oraya varmasın! 
Duanın kabulü için de önce GAYRET ve ÇALIŞMAK gerekir. Tembellerin duası da kabul olmaz. Yüce Allah, "İnsana ancak çalıştığı kadarı vardır; çalışmasının karşılığı da yakında görülecektir"  (Necm, 39-40) buyuruyor.
 
Bu anlayışla TATİLLER, eskiden bizim zamanımızda programın aksayan yönlerini TELAFİ FIRSATI olarak düşünülürdü  Şimdilerde ise EĞLENME- DİNLENME fırsatı telakki ediliyor. Çocuklara tatillerde ÖDEV değil dinlenme öneriliyor. Velilere ise çocuklarını makul şekilde "ikaz ve sıkıştırma" değil, "rahat ve serbest bırakma" tavsiye ediliyor. Ayıp olmasa, makul ve mantıklı olsa çocukların getirecekleri her zayıf için bir "ÖDÜL VERİN!" denilecek! "Ağacın yaş iken eğileceği" unutuluyor. 
Allahım! Ben mi tersinden düşünüyorum, yoksa zaman mı tersine döndü; anlamadım? 
Yaşlıların da çocukluktan kurtulamadığı zamanımızda, büyüklerden beklenecek anlayış inceliği FERASET, cocuklardan bekleniyor !
 
"Tatil" kelimesi, dilimize Arapça "atalet" kökünden girmiştir; "TEMBELLİK" demektir. Yorulmadan dinlenmek, ancak tembellerin işidir. 
Kışa girdik; pandemi üstüne bir de soğuklar başladı. Yaz gelince de sıcaklar başlayacak. 
KIŞIN SOĞUK, YAZIN SICAK; ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN; BİZİM ÇOCUKLAR NE ZAMAN OKUYACAK !?.. 
13.11.2020
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya