Ömrünü, bizler şahidiz ki, Kitap ve sünneti anlayıp anlatmaya, yaşayıp yaşatmaya adayan -Allah rahmet etsin- merhum Ali Küçük Hoca, Besâir’ul Ehadis kitabının 1. Cildinde ‘Hayânın Önemi’ni anlatırken konuyu şöyle bitiriyor:
16.10.2018 14.21
271 okunma
Ali Küçük Hoca'nın Anlatımı İle Hayâ
İdris Doğan

ALİ KÜÇÜK HOCA’NIN ANLATIMI İLE HAYÂ

Ömrünü, bizler şahidiz ki, Kitap ve sünneti anlayıp anlatmaya, yaşayıp yaşatmaya adayan -Allah rahmet etsin- merhum Ali Küçük Hoca, Besâir’ul Ehadis kitabının 1. Cildinde ‘Hayânın Önemi’ni anlatırken konuyu şöyle bitiriyor:

“Utanma Allah'tandır, hayâ imandandır. İnsanların mayası, hayâ ile yoğrulmuştur. Peygamberlerden ümmetlerine ulaşan ilk söz budur. İlk peygamberle son peygamberden insanlara ulaşan ilk söz, değişmeyen söz budur: "Utanmazsan, dilediğini yap!"

Allah seni yaratmıştır. Allah seni yoktan var edip hayata getirmiştir. Sahip olduğun tüm nimetleri, tüm imkân ve fırsatları O vermiştir. Rabbin sana bol bol nimetler vermiştir. Öyleyse eğer utanmazsan, O'na şükretme! Eğer utanmazsan, hayatını, o hayatı sana verenin yolunda kullanma! Eğer utanmazsan, hayat programını hayatın sahibine sormadan yaşa!

Allah sana mal ve can vermiştir. Eğer utanmazsan, onları Allah yolunda kullanma! Eğer utanmazsan, malın ve bedenin konusunda Allah'ı söz sahibi kabul etme! Eğer utanmıyorsan, bedenin konusunda Allah'ı söz sahibi kabul etme, adına namaz kılma; malın konusunda Allah'ı söz sahibi kabul etme, adına zekât verme! Eğer utanmıyorsan, bunları sana vereni unutup, malın ve bedenin konusunda bir kâfir gibi dilediğini yap!

Allah sana akıl vermiştir. Eğer utanmazsan, onu sahibinin yolunda kullanma! Eğer utanmıyorsan, onunla ilim öğrenmeyip Kur'an'ı tanımaya çalışma, onu lüzumsuz yerlerde kullan! Aklını hep para kazanma yolunda, dünyalık elde etme yolunda kullan. Eğer utanmıyorsan onu sana lazım olmayacak problemlerin ve denklemlerin çözmede kullan da, vahyi anlayıp kulluğa yönelmede kullanma! Veya eğer utanmıyorsan, aklını hiç kullanmayıp sıfır kilometrede götürüp sahibine teslim

Allah sana zaman vermiş, Allah sana yirmi dört saat vermiş. Eğer utanmazsan, onu Allah yolunda değerlendirme! Eğer utanmıyorsan Allah'ın sana verdiği zamanı, o zamanın sahibine kullukta değil de, başkalarına kullukta kullan!

Allah sana bir kitap göndermiştir. Allah seni kul saymış, seni muhatap kabul etmiş ve kendi bilgisini sana ulaştırmıştır. Eğer utanmazsan, onu tanımaya ve anlamaya yanaşma! Eğer utanmıyorsan, hayat programını Allah'ın kitabından değil de, başkalarının kitaplarından almaya kalkış!

Allah sana örnek olsun diye bir peygamber göndermiş ve seni O’nu örnek almaya çağırmıştır. Senden istediği kulluğu onun şahsında göstermiştir. Eğer utanmıyorsan, peygamberle diyalog kurmadan yaşa! Eğer utanmıyorsan, ondan başkalarının peşinde koşmaya devam et! Eğer utanmıyorsan, Allah'ın yasal örneğini unutup kendine başka örnekler aramaya çık!

Allah sana rızık olarak çocuklar vermiştir. Onlar, Allah'ın sana emanetidir. Eğer utanmazsan, onları sana verenin isteği doğrultusunda eğitme! Eğer utanmıyorsan, onlarla ilişkini onların sahibine danışmadan ayarla!

Allah sana emanet olarak bir eş vermiştir. Eğer utanmıyorsan, onu emanet bilmeyip, onunla ilişkini emanetin sahibine sormayıp bildiğin gibi hareket et! Eğer utanmıyorsan, onu cennete kazandırma ve cehennemden kurtarma adına bir çabanın içine girme! Eğer utanmıyorsan, onu cinsel arzular tatminine yarayan bir araç kabul edip, Rabbinin bu konudaki emirlerini görmezden gel!

Kısacası, eğer utanmazsan, Allah'ın sana bedava lütfettiği bütün sermayelerini onun aleyhinde kullan! Seni yokluktan çıkarıp getirdiği şu makamda ona silah çekip isyan et! Eğer utanmıyorsan, onun verdiği dilini ona sövmede kullan!

Yani Allah'ı bil, Kur'an'ı tanı, peygamberi öğren, âhireti duy, hesabı, kitabı anla, sonra da utanmazsan, yatabilirsen yat! Utanmayan kimseye başka denecek bir şey yok. Eğer utanmazsan, ne yaparsan yap! Sonucuna kendin katlanmak şartıyla utanmıyorsan, ne halt edersen et! Bir kere hayâ damarı çatlamış birinin yapamayacağı bir şey yoktur.”

Benden küçük bir temenni; Allah hiçbirimizi ‘hayâ’dan yoksun bırakmasın.

16 Ekim 201 İdris DOĞAN

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya