Bilindiği gibi dinî açıdan nikâhın şartlarından biri olan mehir, erkeğin eşine karşı yükümlülüğüdür
01.12.2020 02:40
751 okunma
“M E H İ R”
YERİNE
“NİKÂH SİGORTASI” YAPTIRILSIN!
Kemal Cengiz

         Bilindiği gibi dinî açıdan nikâhın şartlarından biri olan mehir, erkeğin eşine karşı yükümlülüğüdür.

         Çıkarılacak bir kanunla İsteğe bağlı olarak müeccel (vadeli) mehir, resmi nikâh işlemleri yapılırken erkek tarafından eşini mecburî hayat sigortası yaptırma olarak uygulanmalıdır. Böylece hem dinî, hem de ailevî bir görev yapılmış olacaktır.

         Kadının dinî hakkı olan mehir, çoğu evliliklerde "müeccel" (vadeli)  olduğundan ödenmeyerek erkekler üzerinde borç kalmaktadır.  Bu durumda eğer eşler sağlığında helâlleşmedilerse erkekler eşlerine borçlu olarak hayata veda etmiş oluyorlar.

         Bu manevî vebalin izalesi için devletimizce evliliğe sağlanan teşvik primleri kapsamında erkeğin eşini hayat sigortası yaptırması bir çözüm olarak görülebilir.

         Devlet desteği yanında, düğün takıları da bu fona ilave edilerek kolaylık sağlanmalıdır. Sosyal güvenceye kavuşan kadın, evinin hanımı olarak geçimine daha sıkı sarılacak, üretkenliği artacak, âile içi çekişmeler ve şiddetli geçimsizlikler azalacaktır. Neticede büyük çapta boşanmaların önüne geçilmiş olacaktır. Böylece, çocuklar yetim kalmayacak, kadınlar öldürülmeyecektir. Annenin çocuğu ile daha çok ilgilenmesi sağlanarak âilede "çocuk sorunları" azalacak, ülke nüfusu çoğalacaktır.

         Bu fikir değerli eşim Durkadın CENGİZ'in hayat tecrübelerinin bir ürünüdür.

         Eşi Emekli Müftü Olarak ben de bu konunun dinî yönünü inceleyerek yardımcı oldum.

         Bu düşüncenin hayata geçmesi için desteği gerekli olan kamuoyunun ve yasa koyucunun bilgisine ve ilgisine saygıyla arz ederiz!

 

         Kemal CENGİZ
         Emekli Müftü ve Eşi

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya