Daha ne kadar yaşayabileceğimi sadece Allah bilir. Yaşadığım ömür içinde hatırlayabildiğim olayları mümkün olan ayrıntılarıyla yazdım. İçinde iyi ve kötü olabilecek ne varsa benden sonraki neslim tarafından bilinsin istedim. “Tarihçe-i Hayatım” adıyla derlediğim bu olayların bir kısmı benimle ve halen yaşayan bir takım insanlarla ilgili olduğundan şu an bilinmesinde bir yarar görmüyorum. Bunları, en az torunlarımın olgunluk çağlarında yayımlanması için vasiyet ediyorum.
04.12.2020 04:05
1 yorum
1.235 okunma
NESLİME VASİYET
Mustafa Yıldız

         Daha ne kadar yaşayabileceğimi sadece Allah bilir. Yaşadığım ömür içinde hatırlayabildiğim olayları mümkün olan ayrıntılarıyla yazdım. İçinde iyi ve kötü olabilecek ne varsa benden sonraki neslim tarafından bilinsin istedim. “Tarihçe-i Hayatım” adıyla derlediğim bu olayların bir kısmı benimle ve halen yaşayan bir takım insanlarla ilgili olduğundan şu an bilinmesinde bir yarar görmüyorum. Bunları, en az torunlarımın olgunluk çağlarında yayımlanması için vasiyet ediyorum.

            Lakin “Neslime Vasiyet” başlığı altında kitabın sonuna eklediğin kısmın yayınlanmasını yararlı gördüğüm için bu köşemde takdim ediyorum.

 

Ey neslim!

Bu hatırat kitabını hakkımda bilgi sahibi olmak, hatırlanıp dua almak ve belki de bazı ibret ve dersler almanız için yazdım.

Benden sonra gelecek olan sizlerin hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürlerle yaşayıp takvâ ve başarı sahibi olmanızı Rabbimden niyaz ediyorum.

Benim de sizden istediklerim var:

1-Her şeyi yoktan var eden ve tekrar yok etme gücüne sahip olan Allah’a ve onun en büyük elçisine tam bir imanla inanın!

 Onun insanlar arasından seçip gönderdiği âlemlere rahmet peygamberi Muhammed Mustafa’ya tabi olarak onun sünnet ve siyreti üzere yaşayın!

 2-Ahirete iman edin! Zira ahirete ve hesaba inanmayanlar, her türlü kötülüğü işlemeye çok kolay meylederler.

3- En güzel rehber Kur’an’dır! Kur’an öyle bir kitaptır ki, onu arzu ve hevesine göre yorumlayanlar, kendi sapık yolları için ondan delil ileri sürerler. İki cihanı aydınlatan bu yüce kitabı, Peygamberin ve sahabe-i kiramın anladığı ve uyguladığı gibi anlayıp uygulamanız için İmam-ı A’zam Ebu Hanife ve onun takipçilerinin en önemlisi olan İmam Maturidi’in çizgisini takip edin!

4-Her işinizde orta yolu takip edin! Allah ve peygamber dışında aşırı sevgi ve nefretten sakının. Zira bu sizin ahretinizi mahveder.

5-Allah ve Resulünden başka her insanın sözünde, özünde ve işlerinde noksanlık olur! Sakın hiç kimseyi yanılmaz kabul edip imandan uzaklaşmayın! Her insana karşı doğrularınızla rezerviniz olsun!

6- Ana babaya, akrabaya, komşuya ve arkadaşa karşı çok hürmetli, sevgili ve saygılı olun! Bunu yapmayanlar, Allah’ın emirlerini ve Peygamberin sünnetini çiğnemiş olurlar.

7- Daima doğru konuşun ve doğru olun! Yalandan, riyadan, haksızlıktan uzak durun!

Dünya ve ahreti kazanmanın en önemli vasıtalarından biri olan ilim öğrenmeyi asla terk etmeyin! Cahillik, ilimsizlik olduğu kadar,  Allah ve Resulünün emir ve yasaklarını göz ardı ederek yaşamaktır ayni zamanda. Sakın cahillerden olmayın!

8- Herkesle hoş geçinin, güler yüzlü ve iyiliksever, yardım sever olun ki insanlar da sizi sevsin! Zira insanların sevdiği iman sahiplerini Allah da sever. Allah’ın sevdiği kimseler ise iki cihanda en bahtiyar insanlardır.

9- Geçmişlerinizi hatırlayın ve onlara dua ve sevaplar gönderin! “Hani bizim anamız, babamız ve sevdiklerimiz?”  diyerek tefekkür edin. Böylece bir gün toprak olup mahşer gününde hesaba çekileceğinizi hatırlamış olursunuz!

10- Evlenme işinde mutlaka Peygamberimizin önerdiği “küfüv” yani “denklik” ilkesini arayın! Zira denklik olmazsa terazi dengede durmaz. Evlilik hayatı sükûna ermez. Unutmayın ki dünyanın en büyük mutluluğu eşler arasındaki uyumdur.

11-Rızkınızı kazanmak için zanaat sahibi olun! Bir ömür edindiğim tecrübe ile anladım ki zanaat sahibi olan aç kalmaz. Diğer meslekler insanı bazı kere boşlukta bırakır ve rızık endişesi ile mutsuz eder.

12- Tembel ve müsrif olmayın! Tembellik, israf, nemelazımcılık dünya ve ahretin felaketlerindendir.

13-Her türlü belâ, musibet ve zorluk karşısında sabırlı olun!  Güzel akıbet sabırla gerçekleşir. Unutmayın; “Allah sabredenlerle beraberdir.”

 

Şu güzel sözü unutmayın:

“İnsanlar yanında insanlardan biri insan ol!

Nefsin yanında insanların en şerlisi ol!

Allah katında insanların en hayırlısı ol!”

14- Zülüm yapmaktan kati surette kaçının! Kendinize zulüm yapılmasına asla izin vermeyin! Dininizi, hayatınızı, vatanınızı, namusunuzu, şeref ve haysiyetinizi en iyi şekilde koruyun! Son raddede gerekirse bu uğurda ölümü göze alın!

15-Temiz olun! Bedeninizi, giyiminizi, oturduğunuz ve yaşadığınız mekânları, çevrenizi temiz ve güzel yapın. Bilin ki Allah temiz ve güzel olduğu için temiz ve güzel olanları sever!

16-Akıllı ve tedbirli olun! Bir işe karar vermeden önce o iş hakkında güzelce düşünün; ortaya çıkabilecek olumsuzluk ve tehlikelere karşı tedbirleriniz olsun! Allah buyuruyor: “Kendinizi, kendi ellerinizle tehlikeye atmayın” diyor!

17-Allah’ın size verdiği nimetler için ona teşekkür edin! Ona şükretmek “elhamdülillah, çok şükür demek değildir sadece. Nimetlerin şükrü, onu başkalarıyla paylaşmaktır.  Zekât, sadaka, ikram ve hediye şükretmenin vasıtalarıdır.

18- Elinizdekini bitmez zannetmeyin! Bilin ki “Hazıra dağlar dayanmaz”  denmekle “elde avuçta olan bir gün biter” denmiştir. O bitmeden önce arkasından yenisini hazırlayın. Bu da, daima çalışmak ve üretmekten geçer.

19- Sizden sonrakilerin sizi hatırlaması için eser verin!  Zira meyvesiz ağaç, ancak yakılacak odundan başka bir şey değildir.

20- Beni ve sevdiklerimi dua ile hatırlamanız için Allah’a emanet olun!

Hamd, Âlemlerin Rabbine! Salât ve selâm onun Peygamberine ve bütün peygamberlere, Allah’ın bütün Salih kullarına olsun!

“Ve’l akibetu lil müttekıyn” 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Allah razı 5
Şüphesiz Allah güzel yaşayanlara güzel bir ahiret yaşantısı nasip edecektir. Tevekkeltuteallah.HASBÜNALLAH VENİ'MEL VEKİL.
Yorum Ekleyen: Hasan Mutluoğlu     5.12.2020 09:57:24
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya