Yürürlükteki demokrasi ortamında kimileri, muarızlarının veya muhaliflerinin sesini kesmek için elde bulundurmak istediği bir kozları var: onun uygunsuz işleri…
31.12.2020 04:21
382 okunma
Kirli eller ve ahlâkın çağrısı
Rasim Özdenören

Yürürlükteki demokrasi ortamında kimileri, muarızlarının veya muhaliflerinin sesini kesmek için elde bulundurmak istediği bir kozları var: onun uygunsuz işleri…

Genel ahlak bir kere böyle bir ilkeye istinat edince şantaj, rüş­vet, soygun, talan, vurgun, emniyeti suiistimal, dolan hem ekonominin hem politika hayatının olağan tutumu haline gelir ve kimsenin kimseden hesap sormaya mecali kalmaz.

Siyaset arenasında bu ahlâkın teorisyeni Machiavelli’dir. Amacın aracı haklı çıkardığını söyleyen bu Orta Çağ düşünürü, ülkesinin o günkü şartları itibariyle belki haklıydı. Fakat Hıristiyan Batı kültürü de böyle bir ahlâk anlayışına teşne olmalıymış ki, bu tutum Batı kültürünün temel ahlâk ilkelerinden biri haline geldi.

Machiavelli’nin teoride öngördüğü ahlaki tutumu uygulamaya dönüştüren kişi ise Joseph Fouche’dir. Bu kişi, halen demokrasi adına uygulanan ahlâkî yapının Fransa’daki kurucusudur. İlk defa şantajı devlet hayatında o kurumlaştırmıştır. Bulunduğu görevlerde politikacıların ve on­ların yakınlarının ayıplarının arşivini tutmuş, bu arşivleri şantaj aracı olarak kullanmıştır. Onu, Napolyon bile yerinden edememişti. Çünkü kendisinin ve kız kardeşinin sırlarının ortaya dökülmesini göze alamamıştı.

Günümüz politik hayatında şantajın silah olarak kullanılması bu ayıp arama ilkesine dayanmaktadır. İktisadi hayatta rakiplerle yarışta ön alma çabası keza aynı ilkenin ürünüdür.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya