Allah’tan istermiş gibi gaipteki bir insandan imdat dilenemeyeceğini açıkça gösteren pek çok delil vardır:
03.01.2021 08:04
562 okunma
Kuldan istiğaseye neden ihtiyaç duyulur?
Faruk Beşer

Allah’tan istermiş gibi gaipteki bir insandan imdat dilenemeyeceğini açıkça gösteren pek çok delil vardır:

Önce Allah (cc) kulunun böyle sapmalara eğilimli olduğunu bildiği için ona Fatiha Suresi ile günde en az on yedi defa, ‘Allah’ım sadece senden yardım isteyeceğiz’ dedirtir. Bunu her gün tekrarlayan bir müminin cılız yorumlarla böyle bir sapma göstermesi çok ilginçtir.

Ondan fazla ayette, ‘Allah’ı bırakıp yalvardıklarınızın size hiçbir faydası olmaz’ diye vurgulanır.

Yine Kuranıkerim’de ihlastan ve şirkten söz edilen pek çok yerde ‘muhlisîne lehü’d-din’ ve ‘vahdehü la-şerike leh’ ifadeleri geçer. Bu ifadeler çok anlamlıdır. Birincisi, şirkten korunmak için dini sadece O’na has kılmak gerekir yani manevi güçle alakalı ne varsa hepsi Allah’a aittir. O’na ait olan bu özellikleri başka hiçbir şeyde görmeden ve bunları sadece O’na has bilmeden şirkten arındırılmış bir iman olmaz. Diğeri ise, O mabud ve rab olmaya ait her hususta tek başınadır, hiçbir ortağı yoktur. Yani biraz O’ndan biraz başkasından istenmez. Şu ayeti kerime bunu anlatır: ‘Allah tek olarak anıldığı zaman ahirete iman etmeyenlerin kalplerinde nefret oluşur. Ama O‘nun dışındakiler anılsa hemen yüzleri güler (Zümer, 45). Yani Allah var, ama filanca da var denmesini isterler. Oysa ilah olmaya ait her ne özellik varsa hepsi O’nundur.

Resulüllah’ın da (sa) bunu teyit eden pek çok hadisi şerifleri vardır, mesela:

Tevessülü anlatırken verdiğimiz şu hadisi tekrar hatırlayalım: Abdullah bin Abbas diyordu ki, ‘Resulüllah bana şöyle söyledi: Allah’ın hukukunu koru ki, Allah da seni korusun. Yardım dilediğinde sadece O’ndan dile’ (Tirmizî).

Kendisiyle istiğase edenlere Resulüllah şöyle buyurdu: ‘Benimle istiğase edilmez, istiğase sadece Allah ile yapılır’. Yani gavs sadece O’dur.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya