Grek filozoflarından ve sofistlerin önde gelenlerinden Protagoras ile öğrencisi arasında geçen bir anekdot aktarılır. Anekdot aynı zamanda ünlü bir paradoks örneği olarak da kabul edilir.
10.01.2021 10:45
461 okunma
Protagoras paradoksu ya da zamanın hükmü…
Rasim Özdenören

Grek filozoflarından ve sofistlerin önde gelenlerinden Protagoras ile öğrencisi arasında geçen bir anekdot aktarılır. Anekdot aynı zamanda ünlü bir paradoks örneği olarak da kabul edilir.

Filozofun yoksul öğrencilerinden biri ders vermesi için hocası Protagoras’a müracaat ederek: “Hocam, şimdi param yok, ancak kazandığım ilk davanın bedeli ile size olan borcumu ödeyeceğim” sözünü verir. Hoca kabul eder. Hoca öğrencisine yetkinlik icazetini verir ve aynı zamanda mahkemeye müracaat ederek borcunu ödemesi talebiyle öğrencisine dava açar. İddiası şudur: “Ben bu davayı kazanırsam zaten hakkımı alacağım, eğer kaybedersem öğrencim kazanmış olacak, yine alacağım; çünkü anlaşmamıza göre o ilk davasından kazandığı parayı bana ödeyecek.”

Ancak Protagoras gibi bir üstattan ders almış olan genç avukat mahkemeye şu defide bulunur: “Yüce mahkeme, benim bu borcu ödemem gerekmiyor, eğer ben bu davayı kazanırsam zaten beni haklı gördüğünüz için ona bir şey ödemem gerekmiyor. Eğer kaybedersem, anlaşmamıza göre kazandığım ilk davadan ödemeye söz verdiğim için gene bir şey ödemeyeceğim.”

Mahkeme taraflar arasında teati eden bu paradoksu çözemediği için duruşmayı 100 yıl sonraya erteleyerek hükmü zamana bırakır. Böylece kendisi sorumluluktan kurtulur.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya