Bugün (13.01.2021) televizyonda haberleri izlerken, Çinlilerin "Huawei" adlı, dünyanın en büyük uluslararası tanınmış iletişim şirketinin Çin'deki UYGUR TÜRKLERİNİ cadde ve sokaklarda yürüyüşlerinden tanıyarak tespit edecek bir sistem geliştirdiği ve bunu uygulamaya koymak için Çin Hükümetinden izin istediği haberi dikkatimi çekti.
14.01.2021 03:46
2 yorum
858 okunma
“İNSAN YÜRÜYÜŞÜNDEN BELLİ OLUR”
Kemal Cengiz

         Bugün (13.01.2021)  televizyonda haberleri izlerken, Çinlilerin "Huawei" adlı, dünyanın en büyük uluslararası tanınmış iletişim şirketinin Çin'deki UYGUR TÜRKLERİNİ cadde ve sokaklarda yürüyüşlerinden tanıyarak tespit edecek bir sistem geliştirdiği ve bunu uygulamaya koymak için Çin Hükümetinden izin istediği haberi dikkatimi çekti.

         Bunun üzerine ben de insanı tanımada ve kimliğini tespitte yürüyüş şeklinin de önemli bir ipucu verdiğini düşünerek;  "Dinimizde Yürüyüş Adabı" konusundaki uyarılara dikkat çekmek istedim:

         Hayatın her alanında bir hükmü olan Hayat Rehberimiz Kur’an-ı Kerim'de Yüce Rabbimiz, "Yeryüzünde böbürlenerek yürüme! (Bu şekilde havalı ve çalımlı yürüyüşle) ne yeri yarabilirsin ne de boyunla dağlara yetişebilirsin. Kötü olan bütün bu davranışlar, Rabbinin katında sevilmeyen hareketlerdir" (İsra, 37-38) buyurmaktadır. Bir başka ayette ise, "Yeryüzünde çalım satarak dolaşma; yürüyüşünde ölçülü ol" (Lokman, 18-19) ikazı yapılmaktadır. Müslümanın yürüyüş şeklinin nasıl olması gerektiği konusunda ise, "O çok esirgeyen Allah'ın has kulları yeryüzünde VAKARLA yürürler" (Furkan, 63) buyurulmaktadır.

         Bu öğüt ve uyarılardan anlamalıyız ki, Müslüman yürüyüşünden belli olmalıdır. Kibirli kibirli yürüme hoş olmadığı gibi; miskin miskin, pısırık pısırık yürüme de hoş değildir. İstenilen, bunların ortası VAKARLI ve şahsiyetli yürüyüş şeklidir.

         Ecdad geleneğimizde, yeni doğan çocuklarımızın yürümeyi becerdikleri bebeklik döneminde KÖSTEK KESME tabir edilen bir âdeti vardır. Aile meclisinde büyükler huzurunda icra edilen bir törende çocuğun ayakları sembolik bir ip ile bağlanarak güzel yürüyüşlü bir büyüğüne bu ipi kestirme şeklinde dualarla icra edilen böyle bir âdetin de hikmeti olmalıdır.

         Tarihin en köklü kurumlarından olan Kahraman Ordumuzun eğitiminde de YÜRÜYÜŞ TALİMİ, en önemli eğitimi teşkil eder. Yolda da, yöntemde de yürümesini bilmeyen gayesine ulaşamaz.

         Eskiden insanları kamera ile takip, fotoğrafından tanıma… Gibi bugünkü dijital imkânlar olmadığı için, insanı uzaktan teşhis ve tanımada boy-bos, kılık-kıyafet, ses ve yürüyüş endamı… Gibi fiziki özelliklerinden yararlanılmıştır. Bu tanıma özellikleri türkülerde bile;

          "Benim yârim yürüyüşünden bellidir;

         Salını salını gelen yar m’ola?

         Allar giymiş etekleri sallanır..." gibi mısralarla dile getirilmiştir.

         Osmanlı döneminde MEDRESE denilen ilk ve orta dereceli okullarda okuyan ve MOLLA denilen öğrencilere verilen uygulamalı ilk eğitim de "YÜRÜYÜŞ ADABI"  olurdu. "Ağır ol da Molla desinler!" atasözümüz o dönemden bugüne yansıyan gerçekleri ifade eder.

         Bugün ise, çocuklarımızın ve gençlerimizin kıvırta kıvırta yapmacık yürüyüşleri,  ciddiyetsiz hal ve hareketleri;  geçmişinden nasıl uzaklaştırıldığının en açık ve ibretli örneğidir.

 

         Kemal CENGİZ
         Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Teşekkür
Güzel bir konuyu ele almışsınız.Yürüyüş şekli insanın karakterini ortaya koyduğunun çarpıcı ifadeleri.Selam ve dua ile.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     18.01.2021 08:57:30
Medet ya nebi
Her şeyi görüyorlar bu Çin'deki uygar Türklere yapılan zulmü görmüyorlar mı Çin'deki zulmü kınıyorum
Yorum Ekleyen: Gültekin     14.01.2021 17:08:40
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya