Devlet işletmeleri neden verimsiz çalışır? Bu soruya doğru ve gerçekçi cevap bulmak gerekir.
29.01.2021 12:18
1 yorum
522 okunma
DEVLET Mİ ÜRETSİN? ÖZEL SEKTÖR MÜ ÜRETSİN?-7
Necdet Ergün

Devlet işletmeleri neden verimsiz çalışır? Bu soruya doğru ve gerçekçi cevap bulmak gerekir.

Biz sosyalistler iktidara gelsek bütün kurumları verimli çalıştırırız demek sorunun cevabı değildir. Sizin elinizde sihirli bir değnek mi var? Bunu nasıl başaracağınızı, neler yapacağınızı açıkça açıklamalısınız.

Ben verimli çalıştırılamaz demiyorum. Ancak bu sorunun cevabı bugüne kadar tatmin edici bir şekilde verilemedi. Tarih içinde bütün uygulamalarda başarılamadı. Bu nedenle Avrupa da hemen hemen bütün ülkeler kamu iktisadi teşekküllerini kamulaştırdı. Neden? Çünkü bir türlü verimli çalıştırama dı.   

Sosyalizmi savunan bir arkadaşla sohbet ediyoruz. Ben bu arkadaşa ister muhafazakar, ister sosyal demokrat olsun bütün hırsızlara karşı olmak lazım dedim. Bu sosyalizmi savunan arkadaş hayır sosyalist hırsız olmaz dedi. O zaman dindar bir kişi de hayır dindar hırsızlık yapmaz derse ne yapacağız. Hırsızlık şahıslarla ilgilidir. Her görüşten insan için de hırsızı da vardır. Dürüstü de vardır. Biz de olmaz dersen hırsızı koruyorsun demektir.

Değerli okuyucular bundan önce ki altı makalemde devlet mi üretsin özel sektör mü üretsin sorusuna cevap aramaya çalıştım.

Bence bu konu hem bizim ülkemiz hem de bütün dünya insanlığı için çok önemli bir konudur. Karl Marks, Lenin, Mao ve Hegel gibi komünist teorisyen ve liderler bu fikri dünyaya yaydılar.

Lenin, Stalin, Mao, Fidel Kastro ve diğer komünist liderler komünist sistemi getirmek için milyonlarca insanı öldürdüler. Rusya 1989 yılında bu sistemden vazgeçti.

Bir üniversite son sınıf öğrencisi ile konuşuyoruz. Öğrenci bana komünizmi savunuyor. Ancak ben sosyalistim diyor. Ben de sen komünizmi savunuyorsun dedim. Niçin komünizmi savunduğunu söylemiyorsun diye sordum. O da “ülkemizde ben komünistim demek normal karşılanmıyor biz de onun için sosyalistiz diyoruz” dedi.

Ben farklı bir fikri savunduğum için değil! Ben yıllarca KİT’ ler de çalıştım. Yaptığım araştırma ve uygulamalardan devlet sektörünün verimsiz çalıştığını öğrendim. Onun için sosyalist bir sistemin ülkemizi süper güçler seviyesine getirmemiz için aranan bir sistem olmadığını savunuyorum.

Bugünkü kapitalist-liberalist ekonomilerin uygulandığı ülkelerde adaletsizlikler, yanlışlar olabilir. Elbette vardır. Ancak bunlardan kurtulmak için sosyalizme sarılmamalıyız. Denize düşen yılana sarılır hesabı karanlık bir girdaba girmemeliyiz.

Bu sistemi savunanlar fikirlerini açık olarak söylemeliler, toplum bu sistemi açık bir şekilde tartışmalı, kapalı kapılar arkasından farklı bir ekonomiyi savunuyormuş gibi yapıp gelecekte milletin başına böyle bir garabeti getirmemeliler.  

Eğer sosyalist sistem uygulandığı zaman ülkemizin süper güçler seviyesine ulaşacağına inansam ben de bu sistemi savunurum.

Geçmişte bu sistemi uygulayan ülkelerde hep kan ve gözyaşı vardır.

Sosyalist, devletçi sistemi uygulamak isteyenler bunun adını söylemiyorlar. Sadece farklı bir ekonomik sistem uygulanmalı diyorlar.

O farklı ekonomik sistemin ne olduğunu açık bir şekilde belirtmeleri gerekir. Türkiye de herkes her türlü fikrini rahatça söyleme özgürlüğüne sahiptir.

Ülkemizde ki sosyalist devletçi fikirlere sahip her şeyin kamulaştırılmasını isteyenler toplumun tepkisinden korktuklarından bu fikirlerini açıkça söylemiyorlar. Bu sistemin adına sosyalist sistem demesek acaba ne desek? Diye düşünüyorlar.

Boşuna uğraşmasınlar iletişim sistemleri o kadar arttı ki kimin ne fikirde olduğu neyi savunduğu bir şekilde ortaya çıkar.

Yani bu yazıları yazarken bana taraflı yazıyorsun diyebilirsiniz. Ülkenin gerçek kurtuluşu sosyalist sistemde diyenler iyi araştırsınlar. Ütopik hayal dünyasında uygulama imkanı olmayan kitabi bilgilerin arasında dolaşıp durmasınlar. Ayakları yere bassın.

Bugün Çin komünist sistemle idare ediliyor. Siz Çin’de muhalefetin olduğunu duydunuz mu? Muhalif olanlar için ya ölmüştür ya da hapistedir ifadesi var.

Sosyalist sistemlerde muhalefet olmaz.

Bizim ülkemizde de bu fikirde olanlar, kendilerini desteklemeyenleri her türlü aşağılayıcı ifadelerle suçlarlar.

Onlara göre sosyalist olmayanlar gerçek yurtsever, vatansever olamazlar.

Karşı fikri savunanlar satılmıştır, yanlış fikri savunuyorlardır.

Farklı fikri savunanların aklı yok mu? Sadece siz akıllısınız, sadece siz doğru kararlar verirsiniz. Onlar kendileri karar verme yeteneğine sahip değil, öyle mi? Onlara göre öyle.

İşte bütün bunlar da toplumda ayrışmayı getiriyor.

Herkes herkesin fikrine saygı gösterecek.

Kimse kimsenin üstünde baskı kurmayacak.

Herkes özgürce karar verebilecek.

Ancak terör olaylarına bulaşmayacak. Teröristlere kol kanat germeyecek.  

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Kutlarım
Kalemine, kelamına, gönlüne sağlık
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     31.01.2021 15:04:39
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya