Ülkemizde köyden şehre göç 1945’lerden sonra başlamış.1950’lerde İstanbul Galata köprüsü altında yaşamaya başlayan çocuklara “Köprü altı çocukları” denmiş, hatta bu adla roman, hikâye ve filmler yapılmıştır. Bugün bu çocukluklar, “Sokak Çocukları” ve “Sokağın Çocuğu” diye adlandırılmaktadır. O gün izmarit toplayıp sigara alışkanlıkları edinen sokak çocuklarının bugünkü alışkanlıkları çok değişik boyutlara ulaşmıştır.
31.01.2021 11:03
3 yorum
1.209 okunma
Bu bizim insanlık ayıbımız.
İbrahim Kumaş

Ülkemizde köyden şehre göç 1945’lerden sonra başlamış.1950’lerde İstanbul Galata köprüsü altında yaşamaya başlayan çocuklara “Köprü altı çocukları” denmiş, hatta bu adla roman, hikâye ve filmler yapılmıştır. Bugün bu çocukluklar, “Sokak Çocukları” ve “Sokağın Çocuğu” diye adlandırılmaktadır. O gün izmarit toplayıp sigara alışkanlıkları edinen sokak çocuklarının bugünkü alışkanlıkları çok değişik boyutlara ulaşmıştır.

Bu çocukları trafik ışıklarında mendil satarken, araba camı silmeye çalışırken, camii önlerinde dilenirken, çöplerden hurda toplarken, arka sokaklarda uyuşturucu koklarken görmekteyiz. Vicdanı körleşmemiş kişi tüm bunları gördüğünde üzülmekte ancak bir daha karşılaşıncaya kadar unutmaktadır.

Peki bu çocuklar, neden sokağa düşmektedirler?

Bunun birçok sebebi olmakla birlikte göç, yoksulluk, eğitimsizlik, cehalet aile içi şiddet, cinsel istismar gibi olumsuzluklar belli başlı sebepler olarak sayılabilir. Tüm bu olumsuz şartlardan kaçarak sokağa sığınan çocuklarımız daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmakta mafyanın, organize suç örgütlerinin, uyuşturucu ve cinsel sömürü yapan çetelerin eline düşmektedirler.

“Son yıllarda uyuşturucu bağımlısı ve kamuoyunda ''Tinerci-Balici Çocuklar'' olarak anılan, çocukların neden oldukları olayların sayısının giderek arttığı ve ciddi bir tehlike oluşturacak boyutlara ulaştığı, suç işleyen bu çocukların cezaevine konulmalarının bir çözüm olmadığı, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre; 2002 yılında Emniyete getirilen, 95 bin 732 çocuğun %35'inin; sigara, alkol, çözücü, yapıştırıcı, uyuşturucu ve hap kullandığı, bu çocukların büyük çoğunluğunun suç örgütlerince kullanıldığı, bu sayının giderek arttığı, bu çocukları kollamakla görevli mevcut Devlet kurumlarının yetersiz kaldığı,”[i]

 Sokak çocuklarının sayısının her yıl arttığı, mevcut kurumların yetersiz kaldığı resmî kurumlar tarafından da ifade edilmektedir. Üzerimize düşeni yeterince yapmamaktayız. Bu bizim insanlık ayıbımız olup bu durumdan sorumlu ve suçluyuz.

Sağlıklı bir toplumun temeli ailedir. Aile kurumumuz her geçen gün kan kaybetmektedir. Aile yapımız, korunmalı ve desteklenmeli zira aileler eğitilmeden çocuğun eğitilmesi mümkün olmamaktadır. Göç eden ailelerin uyum problemi çözülmelidir. Çocukların okullarına devamı sağlanmalıdır. Sokakta yaşayan çocukların suç örgütleri ile ilişkileri kesilmelidir. Çocuklar, sokaktan kurtarılmalıdır. Yeni çocukların sokağa düşmesini önleyici tedbirler alınmalıdır. Sokağa düşmüş çocuklar da toplum tarafından dışlanmamalıdır. Toplumsal bilinç oluşturulmalı ve arka sokak ön sokak ayrımı yapılmadan bütün sokaklar temiz hale getirilmelidir. Bataklıklar kurutulmalıdır. Ekonomik bozukluk ve dengesizlik giderilmelidir.        

Bu sorunu ve tüm sorunlarımızı Devlet ve milletçe hep birlikte bir ucundan tutarsak çözebiliriz. Çözülmeyecek hiçbir meselemiz yoktur. Aksi takdirde sorunlar üzerimize çığ gibi gelir ve maalesef hep beraber altında kalırız.

Mevcut potansiyelimizi yeterince kullanmıyoruz. Bunun için tüm toplum olarak taşın altına elimizi koymalıyız bu çerçevede yaşı yetmiş olmuş emekli bir eğitimci olarak bana düşecek görevi almaya hazırım.[i] 22.Dönem - T.B.M.M. - Araştırma Raporu (S. Sayısı: 829)

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Devlet adamları halkı uyandırsın yeter
👍
Yorum Ekleyen: Bys     4.02.2021 20:52:54
Teşekkür
Değerli Ağabey,önemli bir konuya temes etmişsiniz.Devletimiz bu tür çocuklara şefkat kollarını sonuna kadar açmıştır. Bize düşen görev, bu tip çocuklardan devletin ilgili birimlerini haberdar etmektir. Ama en önemlisi, aile kurumunun korunması ile alakalı köklü tedbirler. Selam ve dua ile.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     2.02.2021 20:56:31
sevgi
Sokak çocukları hergeçen gün artıyor ama ya ilgisiz,sevgisiz büyüyen ev çocuklarına....! nedemeli.Bunların sayısı bilinmiyor. İstatisklere yansımıyor. Ancak tahminlerin çok çok üstünde olduğu kesin.Bence asıl bunlara kafa yormalı.... Eline sağlık...
Yorum Ekleyen: Mecnun Yıldız     1.02.2021 09:21:11
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya