Kapitalizmin propaganda ve reklam sektörü insanı körleştirerek onu aklında olmayan şeyi satın almaya, ihtiyaç duymadığı şeye muhtaç göstermeye iter. Bir tür efsunlama marifeti…
07.02.2021 05:01
1.527 okunma
Körleştirme aydınlığa karşı
Rasim Özdenören

Kapitalizmin propaganda ve reklam sektörü insanı körleştirerek onu aklında olmayan şeyi satın almaya, ihtiyaç duymadığı şeye muhtaç göstermeye iter. Bir tür efsunlama marifeti…

Körleşen, bakar ama görmez. Türkçe’deki isabetli adlandırmayla bakar kör…

Çağımızın yaygın sorunu: körleştirilmiş kitleler, bakıp görmeyenler…

Kapitalizm, onun içine doğan kuşaklar açısından doğal bir düzen… Tarihçesine bakıldığında mazisi uzakta sayılmaz. Hüküm sürmeye başlaması sanayileşmeyle buluşturulabilir.

Kökende sınıflı toplumlara özgü bir yaşam tarzı… Sınai toplumla birlikte daha önce var olmayan işçi sınıfı (proletarya) ortaya çıktı. İşçi iktisadi düzenin ayrılmaz parçasıydı… Ancak üretimin dışında kalan bir kitle vardı ki onları tüketici olarak devreye sokmak gerekiyordu: zengin olsun olmasın ev hanımları…

Onlara dönük propaganda, her sınıf ev hanımını hedefliyordu. Slogan: “Komşuda var, sende neden olmasın”!” Bu kurnaz slogan kıskançlık duygusunu kışkırtarak onları sınai üretimin tüketicisi hâline getiriyordu.

İşlem giderek kapitalizmin gündelik yaşantısının doğal parçası hâline geldi.

“Körleştirme” dediğimiz süreç böylece total olarak tüm kitleleri etkilemeye başladı. Günümüze kadar farklı alanlarda, farklı yöntemlerle işlemeyi sürdürdü.

Propagandanın veya şimdiki adlandırmayla reklamın özü, gerçekliğin tahrif edilmesine veya abartılmasına dayanıyor.

Propaganda veya reklam sadece yurt içindeki muhatapla yetinmedi. Öteki uluslara ve nihayet tüm dünyaya hitap etmeye başladı.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya