İnsanoğlu tarih boyunca birilerinin asgari ücretle çalışmasını birilerinin de patron olmasını bir türlü kabul edememiştir. Daha önceki makalelerimde devlet mi üretsin özel sektör mü üretsin sorusuna cevap aradık. Sosyalistler devlet üretsin herkese ihtiyacına göre versin ilkesini benimsemişlerdir.
11.02.2021 05:08
1.741 okunma
SOSYALİZM YOKSA BİR HAYALMİDİR?
Necdet Ergün

İnsanoğlu tarih boyunca birilerinin asgari ücretle çalışmasını birilerinin de patron olmasını bir türlü kabul edememiştir. Daha önceki makalelerimde devlet mi üretsin özel sektör mü üretsin sorusuna cevap aradık. Sosyalistler devlet üretsin herkese ihtiyacına göre versin ilkesini benimsemişlerdir.

Bu ilkeyi hayata geçirmek için Lenin, Mao, Kastro gibi bazı liderler uğraş vermişlerdir. Ancak hiçbirisi başarılı olamamıştır. 1989 yılında SSCB yıkıldı. Bu hayalci ve ütopik düşüncenin savunucularının hayalleri suya düştü.

Bizde ki sosyalistler SSCB’nin yıkılmasından sonra sorulan sorulara verdikleri cevaplarda o liderler sosyalizmi kitapta yazıldığı gibi uygulayamadılar, onun için başarılı olamadılar. Biz Türkiye’de iktidara gelince kitapta yazıldığı gibi uygulayacağız ve başarılı olacağız dediler. Hayal kurmaktan asla vazgeçmediler.

Türkiye de ki sosyalistler sosyalist bir lider iktidara gelecek ve sanki elinde sihirli bir değnek olacak her şeyi düzeltecek diye hayal kuruyorlar.

Aslında ben bu sistem tartışılmasın demiyorum. Açıkça tartışılsın istiyorum. İllegal sol örgütlerin gizli olarak bu sistem için çalışması değil, açıkça bu sistemin ekonomisi, sosyal yapısı bütün boyutlarıyla tartışılmalıdır. Bundan çekiniyorlar.

Sadece eşitlik istiyoruz, ezilen halkın yanındayız, özgürlük istiyoruz gibi sloganlarla işi geçiştiriyorlar. Göz boyamakla meşguller.

En yakın akrabalarımdan biri üniversitenin iktisat bölümünde hoca idi. Ben kendisine devletin kötü bir işletmeci olduğunu söyledim. Bu nedenle biz özel sektör ile süper güç oluruz dedim. Bana neden devlet sektörü başarısız olsun, karışmasalar iyi idareciler özel sektör gibi başarılı olur. Dedi. Ben de devlet kurumlarında ve özel sektörde ciddi bir araştırma yap. Bu gerçekten öyle mi yoksa benim dediğim gibi mi araştır dedim.

Aradan aylar geçtikten sonra bana sen haklıymışsın. Konuyu hem uygulamada hem de Avrupalı iktisatçıların görüşlerini inceleyerek bu sonuca vardım. Çalışmayana nasıl bir cezanın uygulanacağı belirlenemeyen devletçi sistemin özel sektörle yarışmasının mümkün olmadığını gördüm. Ancak bu görüşlerimi üniversite de ne hocalarla ne de öğrencilerle paylaşamıyorum. Çünkü genel olarak devletçi bir anlayış hakim. Devletçi olmayanlara karşı linç kültürü var demişti. 

Sosyalist düşünceye sahip olanlar biz kapitalistlere karşı mücadele veriyoruz diyorlar. Kendileri gibi düşünmeyenleri de kapitalistlerin uşaklığını yaptıklarını düşünüyorlar.

12 Eylül öncesi olaylarının en önemli argümanlarından biri buydu. Sosyalizm gelecek, her şey düzelecek ve eşitlik sağlanacaktı.

Karl Marks ve Hegel gibi sosyalist komünist düşüncenin düşünürleri oturdukları yerde ciltlerle kitap yazmışlar. Bu eşitliğin nasıl olacağını uzun uzun anlatmışlar.

Sosyalistlerin en önemli sorunlarından biri olmayan geliri nasıl dağıtacaklarının hayalini kurmalarıdır. Çünkü bunlar kapitalistlerden daha fazla nasıl gelir elde edeceklerini izah edememişlerdir. Bizim ülkemizde ki sosyalist belediye başkanları bir üretim bir gelir elde etmiyorlar, iktidarın takip ettiği ekonomik sistem sayesinde üretilen ve onlara verilen parayı harcıyorlar.

Başkalarının kazandığı parayı harcamak kolaydır. Parayı kazanmak zordur.

Lenin’in kurduğu proleterya diktatörlüğünde önceleri devlet birlikleri ve kooperatiflerinin yanında çiftçilerin ve diğer şahısların kurduğu çiftlikler vardı. Önceleri buna müsaade etmişlerdi. Ancak daha sonraki yıllarda hepsini kapattılar ve her şey devletin oldu. Zaten sosyalizmin temelinde ruhunda kamulaştırma vardır.

 Bütün dünya her konuda bir reform, bir yenilik düşünürken sosyalistler Marks’ın, Lenin’in düşüncelerinin dışında kendilerini yenileyemediler.

İktidara geldikleri zaman nasıl bir sistem getireceklerini açık bir şekilde söyleyememektedirler. Bu konuda fazla da yorum yapmamaktadırlar.   

Dünyada Uygulamaya konan sosyalist sistemlerin başarısızlıklarını Amerikan emperyalizmine bağlamışlardır. 

Bugün Boğaziçi Üniversitesinde yapıldığı gibi 12 Eylül öncesinde de dekanlık ve rektörlük binaları işgal edildi. O günlerde sağ-sol vardı. Ancak bu işgalleri yapanlar o zaman da bugün olduğu gibi sol örgütlerdi. O zaman ki iktidarlar acz içinde kaldılar ve bu ülkenin ekonomisi tepetaklak oldu. Ayrıca 5000’in üzerinde genç öldü.

12 Eylül öncesi bir yakınımız sol örgütlerin hakim olduğu bir sendikanın greve gittiğini işverenin verdiği ücretin aldıkları ücretin birkaç katı olduğunu söyledi. Bunun üzerine sendika yetkilileri ile işverenle anlaşmaya oturmalarını söylediklerinde Sendika yetkililerinin bizim asıl gayemiz işçinin hakkını almak değil, bu sistem yıkılıncaya, sosyalist sistem kuruluncaya kadar mücadelemizi devam ettirmektir dediler. Karşı çıkanları da ölümle tehdit ettiler dedi. Arkasından 12 Eylül ihtilali oldu. İşverenle imza atılmadığı için ilk ücretimize geri döndük. Çok mağdur olduk dedi.

Ülkemizde ki önemli üniversitelerde sol görüşün hakim görüş olduğu başka görüşlerin buralara girmesine fırsat vermemektedirler.

Hem demokrasiden, hem özgürlüklerden bahsediyorlar hem de kendileri gibi düşünmeyenlere hayat hakkı tanımıyorlar.

Günümüzün iktidarı bu olayların asıl gayesinin ne olduğunu açık bir şekilde halka anlatmalıdır.

Halkımız da sağduyulu olmalı ve artık bu ülke üzerinde oynanan küresel oyunları anlamaya çalışmalıdır.


Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya