Değerli okuyucular birçoğunuz şöyle düşünüyor olabilir. Dünyada meydana gelen olaylara yön veren küresel güçler var. ABD, Soros, İsrail, Siyonizm, gibi küresel güçlerin olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunlar doğrudur. Bu küresel güçlerin dün olduğu gibi bugün de hangi aktörleri kullandığını belgeleriyle anlatanlar var. Bunlar da çoğunlukla doğrudur.
16.02.2021 08:50
1.084 okunma
SOSYALİZM İLE İLGİLİ DAHA SÖYLEYECEKLERİM VAR
Necdet Ergün

Değerli okuyucular birçoğunuz şöyle düşünüyor olabilir. Dünyada meydana gelen olaylara yön veren küresel güçler var. ABD, Soros, İsrail, Siyonizm, gibi küresel güçlerin olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunlar doğrudur. Bu küresel güçlerin dün olduğu gibi bugün de hangi aktörleri kullandığını belgeleriyle anlatanlar var. Bunlar da çoğunlukla doğrudur.

Ancak bu küresel güçlerin dünya devletleri üzerinde bilhassa bizim devletimiz üzerinde bir oyun oynayabilmesi için içeride ortaklarının olması gerekir.

Maalesef bu ortakları oluşturan insanların çoğunluğu ya ülkelerinin menfaati için ya da ideolojilerinin belirlediği hedefe varmak için bunu yaptıklarını zannediyorlar. Ülke içinde ve ülke dışında bu olayları planlayan, yön veren aktörlerden haberleri olmamaktadır. Olayları asıl planlayanlar hep perde arkasındadır.

Bunun en güzel örneği küresel güçlerin bir maşası olan Fetö terör örgütüdür. 15 Temmuz ihtilal denemesini yapan bu örgüt mensupları hala bu hareketin kendilerini cennete götürecek hareket olarak görmektedirler. Fetö elebaşısı 15 Temmuz’dan sonra ne demişti? Bu darbe teşebbüsüne katılan da ölende şehittir. Demişti.

15 Temmuz darbe girişiminde müebbet alacak generale hakim bu fetönün kötülükleri ile ilgili diyeceğin var mı? Diye soruyor. General de bu dünyam gitti bir de öbür dünyamı kaybetmeyeyim onun için fetö ile ilgili hiçbir söyleyeceğim yok diyor. Görüldüğü gibi öbür dünyada cennete veya cehenneme gitmesinde fetönün baş rolü oynayacağına inanıyor.

İşte demek istediğim bu. Bu küresel güçler ülkelerde kendi istediklerini yaptırabilmek için ortalığı karıştırabilmek için inanmış, adanmış insanların olmasını ister.

Bunun için de bu tür örgütlerde eğitim verilirken genellikle Makyavelist bir felsefe uygulanır. Yani hedefe varmak için her şey mübahtır.

Dün Amerikan düşmanı olan sol kesimin, sosyalist kesimin bugünlerde Amerika’nın ülkemize ve bütün dünya halklarına yaptığı zulüm ve baskılara karşı ağızlarını bıçak açmıyor. Neden? Çünkü düşmanımın düşmanı dostumdur diyorlar.

İşte sosyalizm ile ilgili söyleyeceklerim var dememin bir sebebi de bu. Ülkemizde yapılan savunma sanayii hamleleri, ekonomik girişimler, yapılan daha birçok güzellikleri bu görüşte olan insanlar bir türlü görmüyor. Bu ülkenin ekonomik hamlelerine ket vuran açıkça tavır alan Amerika’nın karşısında olamıyorlar.

Ülkemizde ki ve dünyada ki bazı sapık tarikatlarda şeyh yanlış bir şey yapar, müridler de bunu gözleriyle görür. Bu adam ne yapıyor? Bunun yaptıkları yanlış değil mi? Diyenlere de müridleri “şeyhin vardır bir bildiği der” buna karşı olmazlarmış.

İşte sosyalist görüşte olup, küresel güçlerin yanında yer alan ülkemiz için yapılan güzelliklerin aleyhinde konuşan liderlerin yanında yer almalarının bir sebebi de bu olsa gerektir. Vardır bir bildikleri diyorlar. Sorgulamıyorlar.

Bizim inancımıza göre yüce Allah herkese akıl vermiştir. Herkes şahıs olarak sorgulanacak ve ona göre mükafat veya ceza alacaktır. Yarabbi şu adam böyle dedi ben de onun arkasından gittim. Vardır bir bildiği dedim, demek kimseyi kurtarmaz. Çünkü Allah Kur’an-ı Kerimde siz hiç akletmezmisiniz diyen birçok ayet göndermiştir. Her insana akıl vermiştir. Herkes kendisinden sorumludur.

Aklımızı çalıştırmak zorundayız. Bu kural ister sosyalist ister muhafazakar, ister milliyetçi olsun her insan için geçerlidir. Yani kimse kimsenin elinden tutup cehennemden kurtaramaz. Herkes kendisini kurtarır.

Sosyalist düşünceye sahip insanlar da akıllarını başlarına alması lazım. Gezi olaylarında, Boğaziçinde bir hareket başlatılıyor. Bu niçin başlatılıyor? Bu gençlerin gayesi ne? Bu gençler gerçekten kendileri mi bu hareketi idare ediyor? Yoksa küresel güçler mi idare ediyor? Herkes bu sorulara cevap aramalıdır.

Bütün dünyada Türkiye düşmanları bu hareketi destekleyecek, hükümette bu hareketin masum olduğuna inanacak ve onlara boyun eğecek. Bunun olması mümkün değil. Bu olaylar gezi olaylarının bir versiyonudur.

Bugün rektörü değiştirirseniz, yarın şu hocayı da istemiyoruz, şu görüşte ki öğrencileri de istemiyoruz diyeceklerdir.

Ayrıca bu istekler bütün üniversitelerde ki öğrencilerden gelecektir.

Siz bir kanun devleti iken kanun dışı güçlerin güdümüne girersiniz.

1975 yılında Ege Üniversitesinin öğrenci yurtlarında ki ülkücü ve devrimci öğrenciler arasında kavga çıkar. Olaya askeri birlik müdahale eder. Askerler yurtlardan tarafa devrimcileri alır iki grup arasına girer. O gün ülkücü öğrenci lideri askerlerin komutanı yüzbaşıya siz kavgayı ayırmıyorsunuz bizi yurtlardan kovmak için devrimcilerin yanında yer alıyorsunuz bu nasıl kavga ayırma der. Yüzbaşı da siz yurtları terkedeceksiniz kavga böylece bitecek der.

Sonuçta aynen öyle olur. Bu olaydan sonra sadece ülkücüler değil hiçbir sağ görüşlü öğrenci 12 Eylül 1980 yılına kadar bu yurtlara giremez.

Bizler hayatımızda buna benzer birçok olay yaşadığımız için bugünkü Boğaziçi Üniversitesinde ki olayları daha gerçekçi yorumladığımızı kabul ediyorum.

Masum, güzel ve süslü sözlere kanmanın anlamı yok. Yapılanlar ortada.

Rektör atamasına itirazın kanuni prosedürü vardır. Kanuna aykırı ise ona göre yargı yoluna başvurursunuz. Eğer kanuna uygun ise böyle başkaldırma ile rektör değiştiremezsiniz.

Bana göre Türkiye Cumhuriyeti devleti 12 Eylül öncesinde bu başkaldırıları çok yaşadı, gezi olaylarında yaşadı, bu tecrübeler devlet yetkililerinin hata yapmasına mani olacağına inanıyorum.

Ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne kastedenlere karşı birlik halinde olmalıyız.

Necdet ERGÜN

Ziraat Yüksek Mühendisi

Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya