Bir önceki yazımızı (11 Şubat, Perşembe) kültür bağlamında kendimiz olanın ne olduğu üzerine kafa yormamız gerektiğini vurgulayarak bitirmiştik. Öyleyse konu üzerine düşünmeyi sürdürelim.
19.02.2021 04:58
662 okunma
Kendimiz olan kültürün içeriği
Rasim Özdenören

Bir önceki yazımızı (11 Şubat, Perşembe) kültür bağlamında kendimiz olanın ne olduğu üzerine kafa yormamız gerektiğini vurgulayarak bitirmiştik. Öyleyse konu üzerine düşünmeyi sürdürelim.

Kitaplık çaptaki bir konuyu belli ki bir köşe yazısının çerçevesine sığdırmak söz konusu olmamalı. Ancak meramımızı vurgulamak yeterli kabul edilmeli…

Her ulusun hayat tarzı o ulusa özgü kültürü meydana getirir denebileceği gibi, o kültürün kendisidir de denebilir.

Kendimiz olan kültürün kimliğini belirlemek için öncelikle kültürün unsurlarını tespit etmek yerinde olur. Kalıplaşmış tasniflerden birini esas kabul ederek mütalaamızı geliştirebiliriz.

Ortaöğretimden itibaren ders kitaplarında da yer alan kültürün unsurları hakkında yaygın olarak şu tasnife yer veriliyor:

1. Dil, 2. Din, 3. Gelenek ve görenek, 4. Sanat, 5. Dünya görüşü, 6. Tarih (https://kulturun-unsurlari.nedir.org/).

Bu unsurların içinin nasıl doldurulacağı apiriori olarak belirlemek söz konusu olmamalı. Her ulus bu unsurların içeriğini kendi yaşantı tarzının icabına göre belirler. Buradaki tasnif ulusal kültür esas kabul edilerek belirlendiği için muhtevada da ulusal yaşantının esas alınacağı söylenmeden bellidir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya