Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, "İşlerin hayırlısı orta olanıdır" (Sehavi, Makasıd, 245) buyuruyor. "Bizi için en güzel örnek olan" (Ahzab, 21) Peyamberimizin tavsiye ettiği bu bu hayat düsturuna göre, herşeyin "aşırılığından" uzak durmalıyız.
25.02.2021 06:27
1 yorum
1.398 okunma
İNTERDERT İLLETİ
Kemal Cengiz

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, "İşlerin hayırlısı orta olanıdır" (Sehavi, Makasıd, 245) buyuruyor. "Bizi için en güzel örnek olan" (Ahzab, 21) Peyamberimizin tavsiye ettiği bu bu hayat düsturuna göre,  herşeyin "aşırılığından" uzak durmalıyız. 
Hele de sosyal medya "AĞI" olan internetin, İşten-güçten olacak ve uykudan kesilecek şekilde aşırı kullanımı suretiyle AĞINA düşmeyelim!
Ancak, helal olan bir şeyden haram  gibi uzak durup onu hiç kullanmamak da hoş değildir.
Acıktığımız zaman bile, bazen sevmediğimiz yemekleri de yeriz. Ama sevdiklerimiz kadar değil, açlığımızı giderecek kadar alırız. İşte sosyal medya merakımız da böyle olmalıdır; ustası olmak için HASTASI olmamalıyız.

Acizane hayat anlayışıma göre, bir insanın yaşadığı çağın adamı olabilmesi için şu üç özellikten nasibi bulunmalıdır:
1-   Otomobil kullanmayı bilmeli.
2-   Bilgisayar becerisi olmalı.
3-   Ana dilinden başka bir yabancı dil konuşabilmelidir.
Bunları üçüyle birlikte ne kadar becerebiliyor ise, o kadar ÇAĞIN ADAMIDIR.

Şahsen kendim "Emekli" olmadan önce sosyal medyaya, günlük mesai yoğunluğumdan vakit bulamıyordum. İhtiyacım olduğunda maiyetimdeki memur arkadaşları çağırıyordum. Bu nedenle de ilgim, "yok" denecek kadar azdı.
Ancak şimdi emeklilikten sonra vaktim bol olduğundan, önceden telefonla bile ihmal ettiğim dostlarımı sosyal medyadan arayıp irtibat kurmaya çalışıyorum. İrtibat kuramadığım dostlarım beni bağışlasınlar; onlar bir şekilde beni bulabilirler de irtibat kurabilirsek sevinirim. Bu da mümkün olmazsa, şarkılarda söylendiği gibi,  "elbet birgün buluşacağız"!  Ancak, benim arzum bu buluşmanın "mahşerden" önce bu dünyada gerçekleşmesidir.

Dostların buluşması bağlamında Büyüklerimiz, "Kalpten kalbe yol vardır" buyurmuşlardır. Aranırsa bu yolu bulmak, çağımızda çok da kolaydır.  Galiba bu yolun en kısa ve kese olanı SOSYAL MEDYA yoludur.
Ancak bu yol o kadar kalabalık, o kadar karışık ve KARANLIK bir yol ki, dikkat etmezseniz kendinizi bile kaybedebilirsiniz.
AMAN DİKKAT!..
25.02.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Ne güzel
Üstad kalemine ve kelamına bereket. "Din nasihattir" kavl-i nebiye muvafık bir tebliğ. Allah razı olsun.
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     27.02.2021 13:32:18
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya