Tüm milletlerin vazgeçilmezi eğitimdir. Eğitimdir ki milletleri ya bağımsız ya köle haline getirir.
02.03.2021 04:48
4 yorum
1.512 okunma
Eğitimin Olmazsa Olmazı ve Milli Kalkınmanın Can Damarı: İHTİSASLAŞMA
İbrahim Gülsu

İlgililerin Dikkatine

Çocuklarımız; ilkokulda meraklı,
ortaokulda üretken,
lisede mucit,
üniversitede korkak ve taklitçi.

Tüm milletlerin vazgeçilmezi eğitimdir. Eğitimdir ki milletleri ya bağımsız ya köle haline getirir.

Eğitimin artısı da eksisi de her alanda topluma  katlanarak döner.

Bu konuda ülkemizde ağzı olan konuşuyor veya konuştu. Dün hukukçu, iktisatçı, iletişimci olup da  daha sonra milli eğitim bakanı olanlar; uzmanlar, gazeteciler….. konuştu ve hala konuşuyor.

Nasılsa ülkemde eğitimden, İCRA MAKAMI da şikayetçi, vatandaş da.

Bilginin uygulama alanı ekonomik, sosyal ve kültürel hayattır. Hayatla bağı olmayan bilgi çöplüktür.

Bilgi, tuğla gibi hayat  duvarına  konmayacaksa, neden üretilsin ve öğrenilsin?

Eğitim, hayata dair çözüm odaklı değilse, öğrenmeyi öğrenmeye ve çocuğun kendisini gerçekleştirmesine yönelik değilse, eğitilen çocuk ancak ailesine, kendisine ve ülkesine problem üretir.

Her eğitim öğretim faaliyeti, her bilgi, her çalışma, hayat duvarına bir tuğla olmalı. Ezber, hayatta karşılığı olmayan, raf ömrü dolmuş, geleceğe hitap etmeyen, geleceğin mesleklerini beslemeyen bilgiyi çocuğa yüklemek bir zihni hamallıktır, zaman kaybıdır, beyinleri çökertme, sindirme yoludur.

“BİLGİ AMELİDİR. MÜŞTERİSİ OLMAYAN MAL ZAYÎDİR.”

Hülasa, dün de bugün de yarın da eğitim kurumlarının vazgeçilmezi, ülkemin varlık ve beka meselesi, her alanda İHTİSASLAŞMADIR. İhtisaslaşmayı da tetikleyecek olan; bedeni, ruhu “bulma” cehdiyle dopdolu bir eğitim ordusudur.

Bunu görmek için uzman olmaya gerek yok. Hem “eşyanın künhüne vakıf olmak için” hem seri ve yerli üretim için bu bir mecburiyettir.

Herkesin her şeyi bildiği bir ülkede ihtisaslaşma olmaz.

“Mermeri delen damlaların gücü değil, sürekliliğidir.” Bu fiziksel bir kanun. Buradan hareketle acilen, hem de kırmızı alarmda ortaokul, lise ve üniversitelerin ihtisaslaşması gerek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “2023 Vizyonu” toplumun gazını almak için mi hazırlandı? Böyle bir belgede “vizyon” kavramını kullanmak da ayrıca bir aymazlıktır. Türkçe kelime kullanmak gerekmez mi?

Eğitimde 2023 Hedefleri’ni tamamen hafife almıyorum. Geçmişe göre söylemde de olsa eğitimde yeni arayışlar ortaya kondu. Hedeflerde meslek liseleri üzerinden ihtisaslaşmaya değinilmiş, alan-meslek seçiminin ortaokula kadar indirilmesi düşünülmüş; ama şimdiye kadar bu konuda harekete geçilmemiştir.

Okullarda “kültür, sanat, bilim atölyeleri” açılıyor. Bu bir gelişme. Ama bunu çok abartarak konuşuyoruz. Kimi kandırıyoruz?  Bu atölyeler sanat, kültür, bilim adamı mı yetiştirecek? Çağın aklıyla, hızıyla dalga mı geçiyoruz? İlkokulların dışında bu atölyeler ülkemin geleceğini beslemez. Sadece yenilik yaptığımızı zannederek yeteneklerin keşfini geciktirmiş oluruz.

Elbette bu kadar çocuğu; modern teknolojiyle donatılmış atölyelerde, laboratuvarlarda, araştırma enstitülerinde okutmak mümkün olmayabilir. Ülke bu maliyeti kaldıramayabilir. Ama ciddi bir elemeyle; bu milletin aklı, geleceği olacak mucit çocukları ortaokul itibariyle buralarda gerçek bilim-sanat insanı olarak yetiştirebiliriz.

O zaman gör bakalım Türk’ün zekâsı neler başarır?

Ağzını açan, ezberci eğitimden söz ediyor. Üstelik cumhurbaşkanından bakanına, profesörüne, uzmanına…

Bizde ne gariptir icra makamı da şikâyet makamı. Bu konuda adeta herkes muhalefet.

İnanmanın, bilginin gereği eylemdir. Eylemsiz söylem anlamsızdır.

Söylemlerinize dair eyleminiz yoksa, siz söz cambazısınız, oyalayıcı ve yanıltıcısınız. Hemcinslerini tuzağa düşüren kekliksiniz.

Allah’ın bu millete ikram ettiği beyinleri tespit edip, bu mucit beyinleri milletin, hayat savunmasında kullanmak devletin asli vazifesidir.

Eğitimde ihtisaslaşma, ülkeye; korkunç diyeceğimiz boyutta işgücü, kaynak, eleman, fiziki yapı, araç-gereç, atölye, laboratuvar tasarrufu sağlar. Bugün bu konuda üniversiteler adeta alarm veriyor.

Not :Bundan sonraki iki yazımızda ihtisaslaşmaya devam edeceğiz.

İbrahim GÜLSU

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Eğilim
Elinize gönlünüze dirayetinize kaleminize sağlık hocam.
Yorum Ekleyen: Ramazan inceer     4.03.2021 13:33:17
Önemli tesbitler
İbrahim Gülsu hocamızı, kırk yıllık tecrübenin ışığında ortaya koyduğu bu çok önemli tesbitlerinden dolayı kutluyoruz. Selâmlarımızla birlikte....
Yorum Ekleyen: Mustafa KÖK     3.03.2021 12:41:42
Bekliyorum inşallah
Hocam kaleminize yüreğinize sağlık. Devamını merakla bekliyorum inşallah
Yorum Ekleyen: BÜNYAMİN     3.03.2021 11:03:54
Teşekkürler Hocam
Eğitim üzerinde ne kadar durulsa azdır. Ancak Eğitimden beklenen verimlilik fayda ve gerçek başarı bir türlü alınamıyor. Eğitimin karanlık tüneli içinden çıkmak için bir türlü ışık görülememektedir. İzahınızın ve bakış açınızın bu IŞIK olacağına kaniyim. Değerlendirmeniz Umut verici. Teşekkürler sayın hocam.
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN AYAZ     3.03.2021 10:37:28
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya