Renklerini eşyalar dışlarında, insanlar davranışlarında gösterirler. İnsan ilişkilerimizde yanılgı yaşamak istemiyorsak, insanı davranışlarından tanımaya çalışalım. Çünkü davranış, insan düşüncesinin eylem ve söylem olarak dışa yansımasıdır. Bu nedenle davranış dilinden anlayanları kandırmak zordur. Bu teşhis ve tanım için de insanla yüzyüze görüşmek gerekir.
03.03.2021 09:55
2 yorum
989 okunma
İNSANIN DAVRANIŞI İÇİNİN AYNASIDIR ?
Kemal Cengiz

Renklerini eşyalar dışlarında, insanlar davranışlarında gösterirler. İnsan ilişkilerimizde yanılgı yaşamak istemiyorsak, insanı davranışlarından tanımaya çalışalım. Çünkü davranış, insan düşüncesinin eylem ve söylem olarak dışa yansımasıdır. Bu nedenle davranış dilinden anlayanları kandırmak zordur. Bu teşhis ve tanım için de insanla yüzyüze görüşmek gerekir. 

Bugün sosyal medyada gördüğümüz gibi yaldızlı laflara kanmayalım ve kapılmayalım ! 

Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde, "Ümmetim hakkında en çok korktuklarım,  LAFAZAN (yaldızlı laflarla gönül çalan) münafıklardır" (Zehebi, S.Alamü-n Nübela, 445/11) buyurmuştur. 

Bir başka hadis-i şerifinde ise, "kişiliği bozuk kimse" demek olan MÜNAFIK'ın, en başta gelen üç özelliğinden birinin de "yalan konuşmak olduğu" (Buhari, 6095) belirtilmiştir.
İnsanların vücut / beden yapılarındaki hastalığı teşhis için tıp bilimi kanlarını tahlil etmektedir. 

İnsan ruhunun  (karakterinin) teşhisinde ise bu yanılmaz ölçü, DAVRANIŞLARIDIR. . 

Dinimizde insanın ruh yapısı ile ilgili olan İMANIN gerçekliği de AMEL / DAVRANIŞ ile teşhis edilmektedir. 

Peygamber Efendimiz,  "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!" (Hud, 112) ayetinin sorumluluğunu düşünmek saçlarımı ağarttı" (Suyuti, C.Sagir, 2/17) buyurmuştur.

Dinimizde RİYA denilen gösteriş amaçlı samimiyetsiz davranışların haram ve günah olmasının hikmeti de budur. İnsanları kandırmaya yönelik bu tür samimiyetsiz davranışları Peygamber Efendimiz, "Allah'a Ortak koşmaya denk çirkin bir davranış olarak belirterek, "Gösteriş ve riyadan sakının; zira o küçük bir şirktir (Allah'a hafiften ortak koşmaktır" (Buhari Şarhi İbni Battal, 113/1) buyurmuştur . 

Bu nedenle dinimizde "riya" ile yapılan "amel" (ibadet ve davranış) makbul değildir. Hadis-i şerifte böyle amellerin Allah tarafından kabul edilmeyerek sahibine, "git kimin için yaptıysan karşılığını ondan iste!" denilerek Allah huzurundan "eliboş" çevrileceği lkazı yapılmıştır (Elbani, S.Cami, 1555). 

Anlaşılıyor ki gerçek müslüman, özüyle ve sözüyle; eyleminde ve söyleminde; her türlü hal ve hareketlerinde DAVRANIŞI SAMİMİ olan kimsedir.


Kemal CENGİZ
Emekli Müftü     

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Samimiyet
Ağzınıza sağlık hocam
Yorum Ekleyen: Mevlüt durudoğan     3.03.2021 17:13:37
Teşekkürler hocam
Allah kaleminize güç kuvvet versin kıymetli hocam özellikler sade yazınız ve kaynakları belirtmeniz ayrıca bir güzel olmuş Allah hayırlı ömürler versin
Yorum Ekleyen: Osman tatlı Afyonkarahisar     3.03.2021 15:29:07
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya