Fırsat bulursam sosyal medyada İslam adına paylaşılan "yazılı ve sözlü" mesajlara takılırım. Öncelikle maksadımın, "bu paylaşımlardan pay kapmaktan ziyade, TEBLİĞ adına yapılanlar hakkında bilgilenmek" olduğunu belirtmek isterim. Sonra da aynı konular etrafında dönüp dolaşmamak için kendi yazılı ve sözlü paylaşımlarımda tekrardan kaçınmaya çalışırım.
07.03.2021 11:20
1 yorum
1.605 okunma
HİTABETİN TADINI KAÇIRAN T İ K HAREKETLER!
Kemal Cengiz

Fırsat bulursam sosyal medyada İslam adına paylaşılan "yazılı ve sözlü" mesajlara takılırım. Öncelikle maksadımın, "bu paylaşımlardan pay kapmaktan ziyade, TEBLİĞ adına yapılanlar hakkında bilgilenmek" olduğunu belirtmek isterim. Sonra da aynı konular etrafında dönüp dolaşmamak için kendi yazılı ve sözlü paylaşımlarımda tekrardan kaçınmaya çalışırım.

Bu kapsamda bazı muhterem hocaefendilerin sosyal medyada paylaşılan konuşmalarında sohbetlerinin "tadını kaçıran"  T İ K  HAREKETLERİ  dikkatimi çekiyor :
"Arada bir elini burnuna götürüp içini karıştırmasa bile (bazılarında bu da oluyor) dışından yoklama, ikide bir saçını sakalını sıvazlayıp taraklama, arada bir fesini-cübbesini düzeltip toplama, kaş-göz, burun ve yüz hareketleri gibi jest ve mimiklerle oynama, gereksiz el-kol hareketleri ile konuşmaya heyecan getirme çabası, ortada belirgin bir rahatsızlığı sezilmediği halde durduk yere zorlanarak acayip tiksinti veren gırtlak ve boğaz temizleme, geçmişte bazılarında samimiyetsiz gördüğümüz için şimdi "sümüklü" tabirini kullandığımız(!) ikide bir gözyaşı silmek veya burun temizlemek için önüne  koyduğu peçete-mendili kullanmak …" gibi hareketler dikkatimi çekiyor da üzülüyorum. Hele, konuşmalarını hoş bulduklarımda bu tür uygunsuz ve takıntılı tik hareketleri görünce daha çok üzülüyorum; 

Kendi kendime "işte bu olmadı, yakışmadı hocaefendi…" diyerek geçiyorum. Çünkü kusur ve leke küçük de olsa temiz olanlar için kirdir; bu durumda olanlar daha çok dikkat etmelidir.

Konuşulanlar çok güzel söylemler de olsa, insanın içini çeviren bu gibi UYGUNSUZ "tik hareketler, jest ve mimikler"; çok lezzetli hazırlanmış bir yemeğin içinden çıkan "kıla veya sineğe" benzer; mideyi bulandırır, iştahı kaçırır. Bunlardan sakınmak, herkesten önce konuşmacının kendine düşer. Konuşmanın içeriğini değerlendirmek, dinleyenlerin görevi olduğu gibi; konuştuğunu kontrol etmek de konuşmacının görevidir. 

Önce resmi sonra fahri olarak 50 yıla yaklaşan hizmet hayatımın ilk yıllarında vaaza başlarken, cami kürsülerinin iç kısmında uygun bir arka köşeye koyup üzerini ince bir örtü ile kapattığım bir ses cihazı teyp ile konuşmalarımın kontrolünü kendim yapardım. Hatıra olarak o cihazımı hala saklarım.

O zamanlar, bugünkü gibi ses ve  görüntüyü birlikte kaydeden kameralı cep telefonları olmadığı için yukarıda örneklediğim "uygunsuz  TİK hareketlerimi" kontrol etme şansımız yoktu; ama sesli olarak takıldığım birçok "tiklerimi" anlattığım şekilde kendim düzeltmişimdir. Bu düzeltmeyi cemaatten beklemek de yanlıştır. Sofrada mecbur kalınmadıkça öksürülmediği gibi; sohbette de mecbur kalınmadıkça bu tür "TİK hareketlerden" sakınılmalıdır. 

Gözünde veya kulağında bir kusuru olmayan meslektaşlarıma, dinleyicilerinden önce konuşmalarındaki kusurlarını kendilerinin bu şekilde kontrol edip düzeltmelerini tavsiye ederim. Hatta görme veya işitme engelli olanlar da, kendilerini düzeltmek için ENGELSİZ yönlerini kullanmalıdır. Gözü görmeyen kulağının takıldığı kusurlarını düzeltmeli; kulağı duymayan da gözüne takılan uygunsuz tik hareketlerini terk etmelidir. 

Camiamızda "cami ve cemaat" terbiyesi, "konuşan hocaya bu şekildeki takıntılarını nezaketle de olsa hatırlatmayı" nezaketsizlik olarak telakki ettiği için hatırlatma yapılmıyor. Ama farklı ortamlarda bunlar eleştiri ve mizah konusu oluyor. Esas nezaketsizlik de kanaatimce budur.

İnsanlara kusurunu tenhada, meziyetini toplum içinde söyleyelim. İşte esas terbiye ve nezaket bunu gerektirir.

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekkür
Değerli hocam, güzel bir tespit. O tipler genellikle konularına yeteri kadar vakıf olamayanlarda daha bariz görülmektedir.Ses tonu ile baskı, gereksiz ya yay vs. kelimeler bu tiplerin genelde kullandıkları "tikler"dir.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     7.03.2021 15:21:01
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya