Rahmetlik Nuri Demirağ (1935); milli ve yerli üretim adına, tepeden tırnağa milli hırsla dopdolu, vatanperver bir müteşebbis.
11.03.2021 10:45
1 yorum
1.557 okunma
İHTİSASLAŞMA-2
“Balık Tutuyorsan Balık Tut.”
İbrahim Gülsu

Yakın tarihimizden bir örnek verelim.

Rahmetlik Nuri Demirağ (1935); milli ve yerli üretim adına, tepeden tırnağa milli hırsla dopdolu, vatanperver bir müteşebbis.

Türkiye’de devlete rağmen; milli ve yerli ekonomi, sanayi, özellikle de uçak sanayii konusunda heyecanla, bitmez bir enerjiyle çalışan, okullarında ve fabrikalarında kendi elemanını yetiştiren bir müteşebbis. Bakın yetkin eleman yetiştirmek için meslekte ihtisaslaşma adına önce GÖK ORTAOKULU’NU, SONRA GÖK LİSESİ’Nİ, SONRA DA GÖK ÜNİVERSİTESİ’Nİ kurmuştur.

Akıl bunu gerektirir. “Enerji ortaokulu, enerji lisesi, enerji üniversitesi ve içinde güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, su dalgası enerjisi… gibi alt bölümlerin bulunduğu okullar, üniversiteler açarsanız bu ihtisaslaşma sizi her alanda uçurur. Bu milletin çocukları bu yeteneğe sahip. Tohum uygun iklimi ve toprağı bulunca yeşerir.

YÖK 2015 yılında aldığı bir kararla, beş üniversiteye ihtisaslaşma görevi vermiş. Bu üniversitelerin halkla bütünleşip bölgelerine katkı sağlayacağını belirten YÖK Başkan Vekili Prof. Rahmi Er, Bingöl Üniversitesi’ne tarım, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi’ne hayvancılık, Düzce Üniversitesi’ne sağlık ve çevre, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne tarım ve jeotermal, Uşak Üniversitesi’ne tekstil, dericilik ve seramik görevi verildiğini söylüyor.

Bu açıklamalara, bağırarak “Günaydın!” demek lazım.Bu cumhuriyet’in ilk yıllarında olmalıydı. İhtisas alanları komik olduğu gibi bu görevlerin, ifade etmeye çalıştığımız anlamda “ihtisaslaşma” olmadığı da bir gerçek. Çağ nerede, ne işle uğraşıyor, biz ne yapıyoruz? Üniversitelerim tek alanda çalışmalı.

Üniversitelere ayrılan ve serbest kullanıma açık, milletin vergisiyle oluşturulan bütçelerin ülkeme dönüşümünü hangi patentlerle, buluşlarla gördük? Üniversiteler bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel alanda ne kadar lokomotifi oldu? İstatistikler ortada.Üniversitelerin dışında kalan alanlarda, yerli ve milli çalışmaları daha çok görüyoruz. Adeta bilgi ve teknoloji, üniversitelerin dışına kaymış. İddia ile söylüyorum, Cumhuriyet döneminde Alaylılar, Mekteplilerden sanayileşmeye, kültüre daha çok katkıda bulunmuştur. Antep’li Mennan Usta binlerce alaylıdan biri.

Üniversiteler hâlâ her alanda statik yapılarını kırıp, fildişi kulelerinden çıkamadı. Şuan yapılanlar cılız çabalar. Milli servetimin üniversitelerde ve eğitim kurumlarında çar-çur edildiğine inanıyorum. Okullarım, üniversitelerim nitelikli insan yetiştiremiyor. İş hayatı feryat ediyor. Niteliksiz yüz okulum, üniversitem olacağına on tane nitelikli üniversitem olsun, bu ülke daha çok kazanır.

Çok önemsediğim bir konuya da parantez açmak istiyorum.

Uluslararası bilim dergilerinde çıkan çok yeni, çarpıcı bilgilerin bir avuç bilim hırsızı tarafından kopyalandığını, bu bilgilerin çalınmasına sahiplerinin de hiçbir şey yapamadığını, bundan dolayı Almanların, uluslararası bu yayınlara makale göndermediğini duyuyoruz. Yani bilimsel yayın adı altında ülkelerin beyinlerinin ürünleri küresel güçler tarafından resmen hırsızlanıyor.

İbrahim GÜLSU

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Maraş
Ülkemizin en kıymetli beyinleri, fikirlerini ve çalışmalarını doymak bilmeyen zalim dünya devletlerine bedava vermek üzere sıraya geçmiş adeta. İndeksli yayın olacak diye. Halbuki; "Aç canavara karşı tahabbüb, merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister..."
Yorum Ekleyen: Kahraman     26.03.2021 23:29:22
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya