Türklerin eski tarihi dönemlerinden gelen anlatımlarda ARKADAŞ kelimesi ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün. Bu anlatımlar içinde bana göre(!) önemli olanından başlamak istiyorum.
25.03.2021 11:08
1 yorum
1.634 okunma
ARKADAŞ DEYİNCE
Hasan Mutluoğlu
Türklerin eski tarihi dönemlerinden gelen anlatımlarda ARKADAŞ kelimesi ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün. Bu anlatımlar içinde bana göre(!) önemli olanından başlamak istiyorum.
 
Türk askerleri savaşırken, arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek OK atarlarmış. Tehlikelerin önlenmeye çalışıldığı bu şeklin, dilde ifadesi ARKA ve TAŞ birleşimi ARKATAŞ, daha sonra seslenişe uygun olarak ARKADAŞ şeklinde günümüze kadar ulaşmış. Güven ve emniyette olma anlayışı ile oluşan ARKADAŞ kavramını bu şekilde anlar ve kabulleniriz.
 
Arkadaş ve arkadaşlık; bizim kültürümüzde, yaşantımızda EKMEK ve SU gibi önceliği olan bir ihtiyaçtır. Arkadaş olmadan yaşamanın bir anlamı olabilir mi? “Yalnızlık ALLAH’a mahsustur.” Hayatın yükünü hafifleten, anlamlı hale getiren arkadaş ve arkadaşlıklardır.
 
Yaşadığımız ortamlara göre kurulan arkadaşlıklar çeşitli isimlerle ifade edilmesi, arkadaşlığımızın da sırlarını beraberinde paylaşmamıza vesile olur. Çocukluk, gençlik, inanç, ideolojik, okul, asker, mesai, yol arkadaşı ve en önemlisi de HAYAT ARKADAŞI gibi isimlendirmeleri hepimiz kullanırız.
 
Arkadaş; güvenilen, şartsız beraber yaşamaya, hayat mücadelesinde yardımlaşmaya önem veren kadim kültür anlayışımızın bir tezahürüdür.  Zaman ilerledikçe bağlılık ve ortak benzerliklerin kişiliğe yansımaya başladığında, artık bunun adı DOST ve DOSTLUK olur.
 
Arkadaşımız, dostumuz; kişiliğimizi yansıtan, bizi ele veren en iyi aynadır. Halk arasında “Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu” sözü kişiliğimizi ele veren önemli bir tespit. Ayrıca, “İyi bir dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur” ifadesi, kişiliğimizin de net olarak yansımasıdır.
 
O halde, arkadaşlık, dostluk oluşturulurken, kişiliğimizin toplumun değerlerine uygun hale gelmesinde en etkili birlikteliğin olduğunu unutmamak gerekir. Seçim ve tercih bu yönüyle çok önemlidir. Anneler/babalar, çocuklarının kurdukları arkadaşlıkları bu yönden önemseyip dikkat eder, hatta müdahale ederler.
 
İslam alimlerinin ortak kanaatine göre, şu beş kişilik özelliğinde olanlarla arkadaş olmamayı tembihlerler. 1- Yalancılarla, 2- Ahmaklarla, 3- Cimrilerle, 
4- Fa sıklarla, 5- Korkaklarla. Bu özelliklerin fark edilmesi uzun zaman alacaktır. Ancak; önemli olan fark edildiğinde gereğini yapabilmektir. Bu tiplerle işi olanların, beraber olanların vay haline!!!
 
Kurulan en güzel kadim dostlukların ortak özelliklerini irdelediğimizde karşımıza, uzun zaman diliminde birlikte yaşanılan ve inanılan ortak özellikleri görmek mümkün. Arkadaş arkadaşın sırdaşı, arkadaş arkadaşın aynası, arkadaş arkadaşın dayanağıdır. Sevinç, üzüntü HAL (davranış) ve KAL (söz)diliyle paylaşılınca üzüntü yok olur, sevinç ziyadeleşir.
Kadim kültürümüzün temel kaynaklarından ilhamla kurulan dostluk ve arkadaşlıkların “Pazara kadar değil, mezara kadar” devam ettiğinin canlı şahidiyiz. Çünkü; bu tür birlikteliklerin, bir inanç için, bir amaç için oluştuğunu biliriz.
 
Hayatın yükü, sefa sürenlerle değil, cefa çekenlerle hafifler. İşin sefasında olanlar, cefasında yan çizerler. Yan çizenler tereddütsüz silinmelidir. Cefasında olanlarla, engeller kolay aşılır. Karşılıklı VEFA ömür boyu devam eder, etmelidir.
 
İnsanın değerini arttıran, insanın kıymetli bir varlık haline gelmesini sağlayan en önemli değerler; doğru bir amaç, ideal ve bunları gerçekleştirebilecek irade ve mücadele azmidir. Bu özellikleri taşıyanların arkadaşlıkları/dostlukları, “Pazara kadar değil, mezara kadar” devam eder.
 
Arkadaşlıkları, dostlukları devam ettirenlere selam olsun.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Ne güzel
Kişi ahirette de sevdiği ile beraberdir.Müminler kardeştir.Aynı annenin çocukları karındaştır. Bazen karındaşlar birbirine hasım olur. Ama kardeşler hep dosttur. hardeşlik arındaşlıktan ileridir. Teşekkürler arkadaşım, kardeşim. Rabbim ömrüne, kelamına bereket versin
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     26.03.2021 22:11:19
Hasan Mutluoğlu
DİĞER YAZILARI
Özgeçmiş
1954 yılında Trabzon/Çaykara Taşören köyünde doğdu. 
Evli 4 çocuk babasıdır.
 
Öğrenim durumu:
Kulu Merkez İlkokulu, Kulu Orta okulu,
Akşehir Erkek İlk Öğretmen Okulu,
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü
 
Görev tanımı ve yerleri:
Yozgat Delihasanlı Köyü İlkokulu öğretmeni/müdürü
Kulu Karacadağ köyü İlkokulu Öğretmeni
Kulu Cumhuriyet İlkokulu Öğretmeni
Almanya Türkçe, Türkçe Kültür Dersleri Öğretmeni/Bölge idarecisi
Kulu Halk Eğitmi Merkez Müdürü, 
1998 Temmuz ayında emekli,
Konya Özel Gençlik İlköğretim Okulu Müdürü,
Konya Özel Armağan Koleji Müdürü, 
2014 Temmuz Aktif Eğitim sahasından ayrılış,
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Konya Şubesi Başkanlığında aktif çalışmaya devam.
Konya Yeni Haber Gazetesinde ve AnaHaberGazete İnternet gazetesinde haftalık yazılar.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya