Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Millet Partisi ve şahsım adına hepinizi saygıyla selamlarım.
27.03.2021 02:38
2 yorum
2.129 okunma
Adalet nerede varsa, orada zafer, yüceliş, ilerleme ve birlik vardır.
İbrahim Kumaş
 
 
İBRAHİM KUMAŞ (Tokat) — Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Millet Partisi ve şahsım adına hepinizi saygıyla selamlarım. 
 
Sayın Milletvekilleri, bugün ülkemizde, insanlar arasındaki ihtilaflar -aile geçimsizlikleri, boşanmalar, zina, sınır ihtilafları, hırsızlık, soygun, anarşi, bölücülük, ırkçılık gibi ve bunları çoğaltmak da mümkün- her geçen gün artarak devam etmektedir. Hulasa, toplumumuz, ülkemiz sosyal bir deprem geçiriyor; dosyalar adliyelere sığmıyor. Sayın Bakanın verdiği bilgiye göre, sadece 1991'den 1992'ye intikal eden dosya sayısı 5 milyon. Mahkûmlar hapishanelere sığmıyor. Güvenliği sağlamak için jandarma ve polis sayısı yetmiyor. Hâkim ve savcı sayısı mahkemelerde davaları görmeye yetmiyor, davalar yıllarca uzayıp gidiyor, 
 
Bir ülkede hapishaneler dolu, hastaneler doluyor, o ülkede hastalıklar artmıştır. Daha fazla hastane, daha fazla hapishane yapmak bu hastalıklarımıza çare değildir herhalde. Hastalıklarımızın doğru teşhisini yapmak doğru ilacını bulmak mecburiyetindeyiz. Dertlerimizin devasını bulmadığımız takdirde, daha çok çekeceğiz demektir. 
 
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bütün dertlerimizin çözümü, devlet yönetiminden insanlar arası ilişkilere, ailelere kadar adaleti uygulamaktır. Peygamberimiz, "bir çocuğunuzu öptüğünüzde öbür çocuğunuzu da öpün" buyuruyor. Bu bir adalettir. Adalet, doğruluktan, haktan ve doğrudan yana olmak, herkesin hakkına riayet etmek, hakları yerine iade etmektir. Toplumu ayakta tutan, insanın fıtratında olan ve vicdanında yaşayan, insanî ideallerin doruk noktasında bulunan prensip adalettir. Adaletin bulunmadığı bir toplum çökmeye mahkûmdur. Adalet nerede varsa, orada zafer, yüceliş, ilerleme ve birlik vardır. Adalet, her varlığa hakkını veren sürekli iradedir; sevgi ve saygıyı, birlik halinde ilerlemeyi ve gelişmeyi temin eden manevi temeli oluşturur. Bu yüzden, adalet, sadece ferdî ve toplumsal bir ülkü değil, yaşanacak bir değerdir.
 
 T.B.M.M. B: 44. 14. 12. 1993 0: 2
Adalet Bakanlığı 1994 Malî Yılı bütçesiyle 14.12.1993
 
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Değerlendirnek
Abi kalemine şağlık.Bu birikimlerinizi Kürtür dergilerimizde de değerlendirsek Gökmavi ya da Genç Yürekler gibi.
Yorum Ekleyen: Bys     15.04.2021 08:22:54
Eyvallah
Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     28.03.2021 11:24:07
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya