Bir sosyal bünyeyi hangi inanç, ideoloji veya dünya görüşü adına olursa olsun, değiştirmek isteyenler için, iki yol, iki usûl /metod vardır bütün dünyada.. Birisi kurulu düzenin kanunları içinde kalarak, sosyal yapıyı değiştirmeyi esas alan uzlaşmacı yol.. Bu usûlde 'Yıkmadan yeniden yapmak, ıslah etmek' anlayışı esastır. Ama, bu yolda ilerlemekte, maddî yıpranma daha az olsa da, yürümek gibi zordur; sabır ister.
28.03.2021 07:48
1.545 okunma
110 yıllık, ‘laik-irticacı tarikat ve cemaat' direniyor
Selahaddin E. Çakırgil

Bir sosyal bünyeyi hangi inanç, ideoloji veya dünya görüşü adına olursa olsun, değiştirmek isteyenler için, iki yol, iki usûl /metod vardır bütün dünyada.. Birisi kurulu düzenin kanunları içinde kalarak, sosyal yapıyı değiştirmeyi esas alan uzlaşmacı yol.. Bu usûlde 'Yıkmadan yeniden yapmak, ıslah etmek' anlayışı esastır. Ama, bu yolda ilerlemekte, maddî yıpranma daha az olsa da, yürümek gibi zordur; sabır ister.

İkinci usûl ise, her ne sûretle olursa olsun, mevcud düzeni temelden yıkıp tepeden inmeci, dayatmacı, jakobenist bir yöntemle toplum mühendisliğine soyunmak ve karşı çıkanları dârağaçlarında sallandırmak, kurşuna dizmek, ezip geçmek, zindanlara doldurmak, sürgünler ve gözyaşı pahasına da olsa, o sosyal bünyeyi teslim almak sûretiyle yapılan değişim..

Buna da diyorlar, darbecilik veya devrimcilik.. Bu yöntemde, 'Yeniden yapmak için yıkmak' anlayışı esastır. Bu usûl, sert bir zeminde yürümek gibidir; yıpranma ve zayiât da çok olur; ama, daha kısa zamanda, bir oldu-bittiyle sonuca varılması ihtimali vardır.

Bu ikinci metodu benimseyen devrimci anlayışın dünyadaki örneklerini sıralamaya gerek yok.. 1789-Fransız İhtilâli, ve Rusya'da 1917- Bolşevik İhtilâli ve diğerleri... Sadece, Rusya'daki Bolşevik/Komunist devriminde öldürülenlerin sayısını ünlü rus yazarı Soljenitsin, 60 milyon olduğunu yazıyordu. Ünlü rus fizikçi ve 'neutron bombası'nın mûcidlerinden Andrei Sakharof ise en azında 20 milyon diyordu.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya