“Ey iman edenler belirlenmiş bir süre için birbirinize borçlandığınız vakit onu yazın. Bir katip onu aranızda adaletle yazsın. Hiçbir katip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın; (herşeyi olduğu gibi) yazsın
30.03.2021 10:49
1.622 okunma
Alışverişlerimizi yazalım
Necdet Ergün

“Ey iman edenler belirlenmiş bir süre için birbirinize borçlandığınız vakit onu yazın. Bir katip onu aranızda adaletle yazsın. Hiçbir katip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın; (herşeyi olduğu gibi) yazsın. Üzerinde hak olan kimse(borçlu) da yazdırsın. Rabbinden korksun ve borcunu asla eksik yazdırmasın. Şayet borçlu sefih veya aklı zayıf veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi adaletle yazdırsın. Erkeklerinizden iki de şahit bulundurun. Eğer iki erkek bulunamazsa rıza göstereceğiniz erkeklerden bir şahit ile biri yanılırsa diğerinin ona hatırlatması için iki kadın (olsun). Çağırıldıkları vakit şahitler gelmezlik etmesin. Büyük veya küçük vadesine kadar hiçbir şeyi yazmaktan üşenmeyin. Böyle yapmanız Alllah nezdinde daha adaletli, şehadet için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha uygundur. Ancak aranızda yapıp bitirdiğiniz peşin bir ticaret olursa, bu durum farklıdır. Bu durumda onu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. (Genellikle) alışveriş yaptığınızda şahit tutun. Ne yazan ne de şahit zarara uğratılsın. Eğer bunu yaparsanız (zarar verirseniz) şüphe yok ki bu, sizin yoldan çıkmanız demektir. Allah’tan korkun. Allah size gerekli olanı öğretiyor. Allah her şeyi bilmektedir. Bakara 282 ayet.

Yolculukta olur da yazacak kimse bulamazsanız (borca karşılık) alınmış bir rehin de yeterlidir. Birbirinize bir emanet bırakırsanız, emanet bırakılan kimse emaneti sahibine versin ve (bu hususta) Rabbi olan Allah’tan korksun. Şahitliği, bildiklerinizi gizlemeyin, Kim onu gizlerse, bilsin ki onun kalbi günahkardır. Allah yapmakta olduklarınızı bilir. Bakara 283 ayet.

Göklerde ve yerdekilerin hepsi Allah’ındır. İçinizdekileri açığa vursanız da gizleseniz de Allah ondan dolayı sizi hesaba çekecektir, sonra dilediğini affeder, dilediğine de azap eder. Allah her şeye kadirdir. Bakara 284 ayet.      

Kur’an-ı Kerim Açıklamalı Meali-Diyanet Vakfı Yayınları

Allah Kitabı Kuran’ı Keriminde alışverişlerin yazılmasını emrediyor. Günümüzde birileri de gerek yok biz birbirimize güveniyoruz. Bizler güven esasına göre alışveriş yapıyoruz diyorlar. Ancak gördüğümüz kadarıyla bu güven esasına göre alışverişten dolayı birçok insan mağdur olmuştur. Dün oldu, bugün oluyor, görünüşe göre daha çok olacağa benziyor.

İnsanlar yazışmadıkları için bunların başlarına geldiğini bir türlü kabul etmiyorlar. Sadece alacaklının sahtekar olduğunu söylüyorlar.

Her şeyden önce insanların ne zaman öleceğini yalnız Allah bildiğine göre birine verdiğin paranın belgesini almazsan o kişi sen orada iken ölse, sen de verdiğin parayı alsan. Kamera görüntüsü olursa sen hırsız muamelesi görürüsün. Sen hiçbir şekilde o parayı ben ona borç olarak verdim desen de kimseyi inandıramazsın. Oradan ayrılınca borç verdiğin kişi ölürse bunu nasıl ispatlayacaksın.

Bu yazışmaları günümüzde yasaları bilen uzman kişilerden yardım alarak yapmak daha uygundur. Bizler mevcut kanunları bilemeyebiliriz. Ben bir mutfak yaptırdım. Usta bir türlü gelip takmadı. Ben de yapmış olduğumuz sözleşmeye göre zamanında yapmazsa hakkımı alırım diye düşündüm. Sözleşmeyi avukata götürdüm. Avukat sözleşme de eksiklik var. Sözleşme tarihinde işi bitirmezse ne  ceza ödeyeceği hususunda bir madde yazmamışsınız dedi.

Bir vatandaş bir ev kiralamış. Ev sahibine bir yıllık kira karşılığı senet vermiş. Her ay kirayı bankaya yatırmış. Ev sahibi senedi işleme koymuş. Kiracı banka dekontlarını hakime göstermiş. Hakim bu dekontlar da ev kirası olduğunu belirten bir yazı yok demiş. Bu şahıstan bu kadar borç almış onun karşılığı bu senedi vermiş olabilirsin. Dekontlarda açıklayıcı bilgi olmalıydı. Kira karşılığı olduğunu belirtmeliydin demiş.

Bugünlerde yeni türeyen sahtekarlıkta; mesai sonu bankadan sizin hesaba havale ediyorlar. Yarın mesai saatinde hesabınıza geçer diyorlar. Yaptıkları havaleyi telefondan gösteriyorlar. Sizin yanınızdan ayrılınca havaleyi iptal ediyorlar.

Bir vatandaş bana yazışsan ne olacak önemli olan güvendir. Sahtekar sen yazsan da vermez, yazmasan da dedi. Ben de öyle mi o zaman bana 50 000 TL lik senet ver. Ben onu avukata vereyim alıyormuyuz alamıyormuyuz görelim dedim. Alırsınız dedi. Değerli okurlar, yazışılan 10 alacaktan 8 ini alınırsa, yazışılmayan alacaktan 2 si alınır.

Ülkemizde insanlar arasında ki dargınlıkların önemli bir kısmı yazışmadan yapılan alışveriş dolayısıyladır.

Zamanında bir vatandaş bir vatandaştan yüklü miktarda borç almış. Ancak birkaç yıl geçtikten sonra ben senden böyle bir para almadım demiş. Bu parayı alırken alacaklıya bir kağıda yazmış ve alacaklı, borçlu imzalamış. Mahkemede bu imzalı belge sayesinde vatandaş parasını almış.

Bir tanıdık bir ev parasını hiç kimsenin olmadığı bir yerde vermiş. Sonra tapuya gidelim demiş. Ben senden para almadım demiş. İspatlamak mümkün değil. Ben ona güvenmiştim diyor. Ayette şahit bulundurun diyor.

Müslüman dürüst olacak, güvenilir olacak, ancak enayi olmayacak. Yukarıda ki Allah’ın emrini uygulayacak. Alışverişlerinde yazışmayı ihmal etmeyecek. Allah emrettiyse bize uygulamak düşer. Maalesef bazı vatandaşlar da bana güvenmiyormusun yazışma imza mimza atmam diyor.

Bazıları da birilerine kefil oluyor, vatandaş bankadan kredi çekiyor. Ancak ödemiyor. Aylar yıllar geçtikten sonra kefile yüklü bir ödeme geliyor. Böyle bir işlem yapıldığı zaman her ay ödemeyi yapıp yapmadığını kontrol etmek gerekiyor demek ki. Ödeyeceksen hiç olmazsa faizi çoğalmadan daha az ödersin.

Ülkemizde ortaklardan biri malı götürüyor. İflas ettiklerini söylüyor. Ortakların ikisi de her ay muhasebeye gidip hesapları kontrol etmelidir. Ortak bana güvenmiyormusun dediği zaman, evet sana güveniyorum ben kontrol edince senin yüzün ak çıkacak. Kara çıkmasından mı korkuyorsun yoksa demelisin. 

         Bu fetö olaylarında gördük ki karşımızda ki insanlara bu kadar güvenirsek vatanı bile satacaklar. Kontrol mekanizmasını mutlaka işletmeliyiz.  

         Değerli okuyucular yıllar önce vatandaşlarımızın dolandırıldığı finans kurumları vardı. Ne olur artık bir yere para veriyorsanız aldığınız belgenin geçerli kanunlara göre geçerlilik durumu var mı? Yok mu? araştırın. Önceki finans kurumlarından alınan belgelerin kanun karşısında geçerliliğinin tartışmalı olduğunu biliyorduk.

Güvenilir dürüst insan kanun karşısında geçerliliği tartışılan belge ile senden para almaz. Bugün de; bunlar güvenilir, gözünü kapayarak parayı verebilirsin demeyiniz. Her zaman kanunen geçerli belge ile iş yapmalıyız. Her işimizi yasalara uygun yapmalıyız. 

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya