Temel ihtiyaçları karşılanmayan insan mutlu olamaz. Günümüz dünyasında algı yönetimiyle ihtiyaçlar sınırsız bir düzeye taşınmaktadır. Temel ihtiyaçlar bir yana gereksiz ihtiyaçları karşılamak için çabalar dururuz. Para, aşk, başarı, refah, modern hayat gibi her alanda ileri düzeye ulaşmışken mutluluğu hissetmek zorlaşır. Oysa hem mutluluk ve hem de onu yaşamamızı kısıtlayan engellerin içimizde olduğunun farkında değiliz.
04.04.2021 11:59
1.703 okunma
Mutluluk Bariyerleri
Ali Akça

Temel ihtiyaçları karşılanmayan insan mutlu olamaz. Günümüz dünyasında algı yönetimiyle ihtiyaçlar sınırsız bir düzeye taşınmaktadır. Temel ihtiyaçlar bir yana gereksiz ihtiyaçları karşılamak için çabalar dururuz. Para, aşk, başarı, refah, modern hayat gibi her alanda ileri düzeye ulaşmışken mutluluğu hissetmek zorlaşır. Oysa hem mutluluk ve hem de onu yaşamamızı kısıtlayan engellerin içimizde olduğunun farkında değiliz.

Mutluluğun nerede olduğuna dair bir hikâye anlatılır. Mutluluğa iyi davranılmadığı için melekler onu bir yere saklamaya karar verir. Everest tepesi, Atlas Okyanusu’nun dibi, Taç Mahal’in kubbesi, Kâbe’nin kutsal taşının arkası filan derken, zor bulunur diye insanın içine saklarlar. Fakat mutluluğun önündeki bariyerlerin insanın içinde olduğunu bildikleri halde onların fark edilip aşılmasını insanın kendisine bırakırlar.

Uzmanlar mutluluk seviyesini düşüren dört önemli alışkanlıktan bahseder. Aşağıdaki eylemler sürekli olarak mutluluk coşkumuzu azaltan bariyerlerdir:

  • Mutluluğu değersizleştirmek
  • Üstünlük sağlama çabası
  • Muhtaç-mış gibi yapmak
  • Aşırı kontrolcü olmak

En önemli soru şudur: “İnsan doğada en zeki varlık olmasına rağmen niye mutlu değildir?” En büyük neden insanın sınırsız hırsı olmalı. Komşuda şu var, bende de olmalı; o filan makama gelmiş bende gelmeliyim hırsları mutluluğun önünde en sarsılmaz engellerdir. Ben bilirim, güç bende düşüncesinde olan narsiste kişilikler kendilerini ve yakınlarını mutsuz ederler. Oysa hayata anlam katan değerler yaşanabilmelidir. İnsan elindekinin değerini bilmelidir.   

Mutluluğunu engelleyen düşünce bariyerlerine takılan kişinin bir eli yağda, diğeri balda olsa bile, zihnini bu kıskaçlardan kurtarması ve mutluluğa kavuşması zorlaşır. Düşüncelerden arınmış zihin, fiziki bariyerlerden kurtulmuş beden mutluluğu imrenilecek güzellikte yaşar. Öyleyse mutsuzluğun önündeki bariyerleri tek tek geçebilirsek ulaşılan mutluluk zirveye yönlenecektir. Kıskançlık bariyeri ise mutluluğu zehirler.

Bugün toplumumuz çok zengin olmadığı için mutsuz değil. Dayanışma ruhunu yitirdiği, eşitlik ilkesini yöneticiler sadece kendilerine yonttuğu için; adalet kavramı güçlülere teslim edildiği ve kurumlara duyulan güven kaybedildiği için mutsuzluk diz boyudur. Adil bölüşüm yoktur. Kendi mutluluklarını kendileri engelleyen bireylerden oluşan bir toplum huzurlu olabilir mi? Yolsuzluk ve yoksulluğun bol, eğitimi düşük ve kalitesiz olan toplumlarda yöneticilerin kurduğu bariyerler mutluluğu ancak tattırabilir. İşsiz ve mutsuz gençler üretemeyen toplum huzur içinde yaşayamaz. Pastayı büyütüp iyi paylaşan toplumlar daha refah bir hayat yaşar.

Mutlulukların Nirvana’sı olan huzura giden yollar insanın erdemli ve soyluca yaşamasındadır. Yürürken gökyüzünün parlaklığını görmek, bir patikadan en güzel manzarayı fark ederek geçebilmek, zihni yorgun olmayan insanların yaşayabileceği mutluluktur. Şimdi hayatın coşkusuna ve yaşam enerjisine katkı sağlayacak kişiler seviliyor. Yeni nesil mutluluğu Kaf Dağı’nın ardına gizleyenleri değil, yeni şeyler söyleyip geniş ufuklar çizenleri istiyor.

Kendine hayran insanlar, kimseye güvenmeyen, kompleksli eksik yanlarını yok sayanlardır. Oysa güven ve merhamet mutluluğu taşıyan en vazgeçilmez duygulardır. Farkında olabilse, karşı tarafı mutlu edebilse, bariyerleri geçebilse, insan kendisini daha mutlu hissedecektir. Yaklaşan Ramazan ayının insanı huzura, oradan da mutluluğa taşımasını dilerim.

Dostlukla…

Ali AKÇA

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, bir kamu kuruluşunda görevini sürdürmektedir. Şiir ve deneme yazıları yazmaktadır.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya