Asr-ı saadeti arayanlar! Endülüs, Selçuklu, Osmanlı, hatta Roma medeniyetini arayanlar!
27.09.2018 01:37
616 okunma
Giden Geri Gelir mi?
Mustafa Yıldız

GİDEN GERİ GELİR Mİ?

Asr-ı saadeti arayanlar!  Endülüs, Selçuklu, Osmanlı, hatta Roma medeniyetini arayanlar!

Bilin ki onlar geri gelmeyecekler! Ölenler, geri gelmeyecekler; mahşerde dirilirler!

Geçmiş zamanın hiçbir anı geri gelmez.  Dünkü gün, tekrar gelmez.

Yeni bir gün doğar. Gençlik gittiyse o geri gelmeyecek.

Şair, “ Leyteş-şebabu yeûdu yevmen” keşke gençlik bir gün geri gelse.. “ diye boşuna heveslenmemiş.

Mahşer günü  “Ya Rab! Bizi tekrar dünyaya döndür de senin rızana uygun ameller işleyelim” diyenlere    “Size dünyada iken yeteri kadar mühlet vermedim mi? “ denilecek ve istekleri reddedilecektir. 

Bir Arap atasözü “mezâ mâ mezâ” geçen geçti “ diyor.

Mevlana da öyle diyor:

“Her gün bir yerden göçmek ne iyi

Her gün bir yere konmak ne güzel

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş!

Dünle beraber gitti cancağızım,

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…”

Memeden çıkan süt, yaydan çıkan ok, namludan çıkan kurşun, ağızdan çıkan söz, boğazdan çıkan her nefes geri dönmüyor cancağızım!

Sen diyorsun ki  “Gel düne gidelim!” Ne mümkün.  Başarı Allah’tandır. Yola kaldığın yerden devam et, tekrar geldiğin yolun başına gidip kaldığın yerde tekrar kalma! Fasit daire budur. “Benim oğlum “Binâ” okur, döner döner yine okur”  hikmetli deyişinden ders alalım.

Her doğan yeni gün, bir başlangıçtır. Her bahar, yeni bir bahardır. Bir önceki baharın aynısı değildir. Belki benzeridir. Bahçıvan bir önceki hasat mevsiminden dersler çıkarıp mahsulü daha verimli kılmalıdır,

Af buyurun,  hayvanların bazısı geviş getirir. Biz getirmeyiz. Yalnız onun halinden ders çıkarırız.

Geçmişi yaşayarak, geride kalmayalım. Bak! Gözlerimiz ileriyi görüyor, geriyi değil! Fikir ve eylemlerimiz de ileriye olmalıdır.

Tarih ve geçmiş, ibret ve ders almak için okunur. Yolumuzu aydınlatan ilim değil mi? Bütün ilimlerin kitabı, hocası, okulu vardır. Yalnız bir ilim vardır ki onun okulu, hocası, kitabı yoktur. O, ilimlerin en kıymetlisidir. Onu adı TECRÜBE..

Şairin dediği gibi eğer “Demir tava geldi, kömür tükendi; Akıl başa geldi ömür tükendi” denmişse başarısızlığın sebepleri var demektir. 

Ne yazık ki biz her zaman objektif olamıyoruz. Bu, insanî bir zaaftır. Gönlümüze değil, vicdanımıza danışalım ki o terazi en doğruyu söyler. Bir kişi yalan söylese gönlüne, arzusuna göre konuşmuştur. Lakin vicdanı ona içinden yalan söylediğini söyler.

Bu demektir ki her insan, kendi bildiğini okur ve tartışır. Oysa hiçbir tartışma kazanılmamıştır. Bütün tartışmalar yüzde doksan dokuz tarafların kendilerini haklı bulmasıyla sonuçlanır. Hiçbir din diğerini kabul etmiş midir?

Fakat kişiler, bazen iman ve fikir değiştirebilirler. Bu, hidayet de olabilir dalalet de. Objektif doğruya yakın da olabilir; subjektif yanlış da yakın olabilir.

Bunun için değil mi ki, günde kıldığımız namazlarda 40 defa “Allah’ım bizi doğru yola ( doğru olana) ilet” diyoruz. Çünkü karanlıkta yürüyoruz ayaklarımızın çukurlara düşmemesi için ışık lazımdır. Rabbimiz bize hem göz, hem ışık, hem akıl vermiş.

Ağaç çürüdüyse artık meyve vermez. Onun cins çekirdeklerinden bir orman yetiştirmek mümkündür. “Bunu nerede yapalım?”  Diyorsanız, gelin ben buradayım! ANADOLU VAKFI’nda,

Esselamu alâ men-i ttebeal hüdâ

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya