2004 yılında bir mobilyacıya iş yaptırdım. Bir sözleşme yapalım bir sureti sende bir sureti bende olsun dedim. Sende olsun yeter. Benim almama gerek yok, ben sana güveniyorum dedi. Ben de olmaz iki tane olacak dedim.
10.04.2021 04:53
755 okunma
ALIŞVERİŞLERİMİZİ YAZALIM-2
Necdet Ergün

2004 yılında bir mobilyacıya iş yaptırdım. Bir sözleşme yapalım bir sureti sende bir sureti bende olsun dedim. Sende olsun yeter. Benim almama gerek yok, ben sana güveniyorum dedi. Ben de olmaz iki tane olacak dedim.

Aynı kişi 2005 yılında bir başkasının 22 milyar liralık işini yapmış. Ancak sözleşme yapmamış. İş bitmiş. Karşı taraf ben hesapladım senin bu yaptığın iş 18 milyar eder demiş. İşi yapan kişi baştan 22 milyar TL’ye pazarlık ettik. Ben 18 milyar masraf ettim demiş. Aralarında kavga çıkmış, işi yapan kişi 6 ay hapis yatmış. Ancak 2 aylık gece gündüz emeğinin karşılığı olan 4 milyar TL’sini alamamış. Çünkü arada bir yazılı belge yok.

Aynı kişi kayın pederinin inşaat halindeki evinin bir dairesini işletmiş. Kayın pederi sen bu daireyi işlet senin olsun demiş. O da öyle yapmış. Kendisi başka bir şehirde iken bu hapis olayı olunca eşine sen babanın binasında işletmiş olduğumuz daireye taşın demiş. Kayın pederi burada sizin eviniz yok demiş. O vatandaşın eşi de bir ev kiralamış.

Değerli okuyucular "babam evin üstünü sen işlet senin olsun dedi" diyen tanıdığım birçok insan mağdur olmuş durumda. Böyle iş yapacak olan kişiler avukata gidecek günümüzde geçerli kanunlara göre tapu mu alacak, noterden yazılı belge mi alacak, ancak mutlaka belge almalı. Yoksa hep mağdur olanlardan olursunuz. Çünkü Allah’ın yazışınız emrini yerine getirmemiş olursunuz. Bu emirde ana, baba, kardeş hiç kimse hariç tutulmamaktadır. Bütün alışverişlerde geçerlidir.

1991 yılında İtalya’da görevliydim. İtalyan yetkililer haftalık para verirlerdi. Bu paranın miktarı günlük dondurma parası kadardı. Yemek yemenize yetmezdi. Ancak bu parayı bize verirken imzalarımızı alırlardı. İmzasız bir kuruş bile vermediler.

Biz de söz senettir cümlesi vardır. Bu yanlıştır. Söz uçar yazı kalır doğrudur. Maalesef toplumumuzda yazışmadan alışveriş yapmayı bir marifetmiş gibi anlatıyorlar. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır. Eskiden böyle miydi, herkes dürüsttü söz senetti diyenler var. Evet eskiler dürüst olabilir. Ancak söz senetti cümlesi yanlış. Eskisi de yanlış yenisi de yanlış.

Ben de bir kooperatife girdim 4 yıl hiç gitmedim. Eşim sen müteahhit çocuğusun inşaattan anlarsın yönetime gir dedi. Ben de ben arkadaşlarıma güveniyorum dedim. Eşim arkadaşların kötü niyetli olmayabilir. Ancak işi bilmezlerse çok masraf açarlar dedi. 4 yıl sonra gittiğimde sadece su basman seviyesinin bittiğini gördüm. Biz çok para göndermiştik. Daha sonra yönetime girdim kooperatifi sağ salim bitirdik. Ancak birçok arkadaş mağdur oldu.

Bir arkadaş Afyonkarahisar’dan İstanbul’a et sevk etmiş. Eti alan kişiler parayı bir gün önceden hesaba yatırıyorlarmış. Ancak daha sonra yarısını yatırmışlar et gidince hemen diğer kalan parayı da yatırmışlar. Bu alışveriş birkaç ay sürmüş. Daha sonra yüklü bir sipariş vermişler. Parayı mal gelince hemen yatıracağız demişler. Sağlanan güven ortamına kanan arkadaş malı göndermiş. Ancak para yok. Hemen İstanbul’a gitmiş böyle bir şirket te yok. Arkadaş "12 yıl nalburiye dükkanından kazandığım bütün kazancım gitti iflas ettim" dedi.

Toplumumuzda kendisini dolandıranları mahkemeye vermek yerine Allah’ından bulsun. Öbür dünyada alırım diyenler de var. Bu düşünce toplumda hırsızların dolandırıcıların artmasına sebep olur.  

Değerli bir büyüğüm dini kitaplar yazıyordu. Ben kendisine bu kitaplarında Allah’ın alışveriş ile ilgili ayetlerinden bahset dedim. Bana "Necdet sen bu işi fazla büyütüyorsun, insanlar birbirine güvenmeli" dedi. Ben de güvenmemeli demiyorum. Allah’ın emrine göre yazışmalı diyorum dedim. Daha sonra görüştüm. Necdet sen haklısın. Etrafımda yazışmadıkları için küsenler, mağdur olanlar oldukça fazla. Ben de senin dediğin gibi bu yazışma konusunu her kitabımda mutlaka ele alacağım dedi.

Değerli okuyucular imzaladığınız senetleri bankadan öderseniz daha garantili olur kanaatindeyim. Bir vatandaş senedi ödemiş ve senedi yırtıp atmış. Karşı taraf vatandaşın sahte imzasını atmış. Vatandaş da dikkat etmemiş veya anlayamamış benim verdiğim senet sanmış. Karşı taraf daha sonra asıl kendi imzasının olduğu senedi işleme koymuş. Yazışmalarda ödemelerde bir avukata danışın derim.

Değerli okuyucular bunları çoğaltmak mümkün. Yazışalım ancak nasıl yazışalım uzmanına danışalım. 

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya