Yıllar evvel bahar kıpırtılarıyla, bir Ramazan ayında hayata gözlerimi açmışım. Bugün yine bir bahar mevsiminde kutsal ayın manevi iklimiyle büyüleniyorum. Nisan yağmurları yeryüzünü arındırıyor. Dalları bembeyaz erik ve badem çiçekleri kaplamış. Herkes bu aya büyük bir heyecanla giriyor. Sağlık, mutluluk, huzur, barış, bereket ve bol kazanç getirmesini diliyor. Geçen yıldan daha yıldırıcı hale gelen salgın günlerinde oruç tutulup, evlerde teravih namazı kılınacak.
16.04.2021 01:55
474 okunma
Ramazan
Ali Akça

Yıllar evvel bahar kıpırtılarıyla, bir Ramazan ayında hayata gözlerimi açmışım. Bugün yine bir bahar mevsiminde kutsal ayın manevi iklimiyle büyüleniyorum. Nisan yağmurları yeryüzünü arındırıyor. Dalları bembeyaz erik ve badem çiçekleri kaplamış. Herkes bu aya büyük bir heyecanla giriyor. Sağlık, mutluluk, huzur, barış, bereket ve bol kazanç getirmesini diliyor. Geçen yıldan daha yıldırıcı hale gelen salgın günlerinde oruç tutulup, evlerde teravih namazı kılınacak.

Bir virüsün inzivaya soktuğu insanlar, bir derviş edasıyla belki daha fazla ibadet yapacaklar. Haramdan kaçınmaya özen gösterip sabrın en değerlisine ulaşacaklar. Aile ortamında birleşip, bütünleşip, iyileşecekler. Teravih namazının birçok faziletine ulaşacaklar. Bunlardan biri dünya selamet ve saadetinin ihsan edilmesi olduğu şeklinde ifade ediliyor. Ramazanda her gecenin yüksek derecede sevapları olduğu biliniyor. Bu defa salgın nedeniyle ibadet yalnızlaştığından sadece kul ile yaratanı arasında olacak. Ramazana kavuşan insan dönüp kendine dinleyecek, tefekkür edecek.

Peygamber Efendimizin ifade ettiği gibi “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözü vicdanlarda ses bulacak. Tok karınlar açların halini anlayacak. Gösterişli, mükellef, şaşaalı, şatafatlı, muazzam ve adeta bir yarışı andırır lebalep dolu lüks otel salonlarının dolduğu saltanatlı iftar sofraları olmayacak. Aç Müslümanlar televizyon kanallarında cafcaflı iftar davetleri izlemeyecek. Voltaire der ki; “Her insan yapamadığı iyiliklerden sorumludur.” İnsanların içindeki “iyilik” daha çok görünür olacak. Güveni anımsayacağız ve güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu öğreneceğiz.

Yaşamın anlam ve amacına erişmiş kişilerce oruç tutmak bir vazife tutkusudur. Oruç sadece aç kalmak değil, insanın nefsini kontrol etmesi ve acizliğinin farkına varmasıdır. Salgın nedeniyle bu kez ailelerin oluşturduğu iyilik dolu, sıcak iftar sofraları olacak. Ramazan günleri ne varsa sofraya getirip ziyafet çekmek değil; hafif ve dengeli yemek, düzenli ibadet yapmak ve yeterince dinlenmektir.  İnsan derin bir düşünce sürecine girer. Nimetlerin kadrini bilir ve onlar için daima şükreder.

Kimileri belki biraz zayıflamak için; bazıları ise uzun ve daha sağlıklı yaşam için oruç tutacaklar. İnsan arkadaşları ve dostlarıyla oturup konuşmaktan, iftar yapmaktan, duygu ve düşüncelerini paylaşmaktan, yemek yiyip kahve içmekten zevk alır. Arkadaşlıklar, dostluklar, komşuluklar beslenir, güçlenir. İftar davetlerinde, oruç tutan-tutmayanın bir araya gelmesi insanlığın bir ihtiyacıdır. Oruç, gün boyunca ve özellikle iftara dakikalar kala; insana açlığın ve yokluğun ne demek olduğunu hissettirecek; iftar anında bir hurma veya zeytine dokunurken oluşan yaşama sevinci tarif edilemez.

Özellikle tıka basa yemek yerine, midenin beşte birinin boş kalması, sağlığın korunması açısından çok önemlidir. Aşırı yemek hücresel oksidasyonu hızlandırır, bedeni yorar. Oruçlu doymaya başladığında yemekten kalkmalıdır. Sofradan hafif aç kalkmak, her yemek sonrası sabrederek tatlı yememek ideal olanıdır. Fazla yemek kısa vadede zevk verse bile, yememek uzun vadede insanı mutlu eder. Kalıcı beden, zihin ve ruh sağlığı bakımından oruç ve buna yönelik beslenme düzeni önemlidir.  

Kalbinin sesini dinleyenler halen çok fazla olan israfı azaltılabilir. Yardım elleri ihtiyaç sahiplerine uzanır. İnsan gerçek yolculuğun Öz’üne doğru olduğunu anlar. Sonunda bir bayram yaşanacak bu kutlu ayda itina gösterilmelidir. Yüzlerin ince lifinde korkular birikmesin. İnsan bir gün mutlaka ölümü tadacak fakat madem yaşıyor öyleyse, kendi ve sevdiklerinin hayatını sürdürmesi için virüse karşı tedbirli olmalıdır. Aşı olsak bile maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

Derip devşirmenin, yığıp biriktirmenin dünyayı kazanmak adına bir anlamı yok. Hoşgörülü olmak, veren el olmak zamanıdır. İnsan elindeki oyuncakları sonunda bırakıp gidecek; bir bakın geçmiş zamana, öbür dünyaya kim ne alıp götürebilmiştir. Ramazan umut değil mi? Zor günler geçiren, yardıma muhtaç, yeniden hatırlanmanın umudunu taşıyan sıkıntı içindeki kimsesizlere yardımlar ulaşmalı. İhtiyaç sahipleri anımsanıp, onlara zekât, fitre ve fidye bağışları ulaştırılmalıdır.

Ramazan’ın mütevazı iftar sofralarına, sıcak bir pide kokusuyla sinip insanların yaşama sevincine dönüşmesini, sahurların bereketli olmasını dilerim. Sözü Yunus Emre’den bir dörtlükle bitirelim:

Bir gönülü yaptın ise,

Er eteğin tuttun ise,

Bir kez hayır ettin ise,

Binde bir ise az değil.

 

Dostlukla…

Ali Akça

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, bir kamu kuruluşunda görevini sürdürmektedir. Şiir ve deneme yazıları yazmaktadır.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya