Rasûlullah (sav) kendisinden hayırlı bir amel isteyen sahabeye ısrarla üç defa “Öfkelenme!” buyurdu. Öfke elbette, kötülüklere davetiye çıkaran, bütün hayır ve güzellikleri yakıp bitiren bir haldir.
06.01.2019 12.40
535 okunma
Hakimiyet ya da cinayet
İdris Doğan

 

Rasûlullah (sav) kendisinden hayırlı bir amel isteyen sahabeye ısrarla üç defa “Öfkelenme!” buyurdu. Öfke elbette, kötülüklere davetiye çıkaran, bütün hayır ve güzellikleri yakıp bitiren bir haldir.

 Öfke fıtrîdir ve hayra yönlendirildiği zaman elbette önemlidir. Nitekim hayatında kendi nefsi için asla öfkesiyle, intikam hırsıyla davranmayan Allah'ın Rasûlü, Allah'ın hudutlarına tecavüzü, Al­lah'ın emirlerinin ve yasaklarının çiğnendiğini gördüğü zaman öyle bir öfkelenirdi ki, kimse onu durduramazdı. Hiç kimse ve hiçbir şey o anda yapacakları konusunda ona engel olamayacak hale gelirdi. Allah'ın yasa­larını çiğneyenlerle Allah için sonuna kadar savaşır ve mücadele verirdi.

Biz bugün, beşeri ilişkilerde önü alınmaz hale gelen, tamamen öç alma duygusuyla insanları yanlış yapmaya sevk eden öfke ve onun zararlarından konuşalım.

İslâm, öfkelendiği zaman insanı, asla kendi haline bı­rakmaz; ona çareler gösterir; “yapma!” dendiği halde, “öfkelenme!” dendiği halde cehaletinden, zayıflığından, unutkanlığından ötürü öfke­lenmişse, Rabbimiz insana onun da yolunu ve çaresini de gösterir.

Öfke, kontrol altına alınmazsa, kötü­lüklere yol açar. Kişi öfkelenince elinden ve dilinden büyük kötülükler ortaya çıkar. Kontrol edilemeyen öfke, kötülüklerin anasıdır aslında.

Öfkesine sahip çıkamayan nice insanların dini terk ettiklerini, nicelerinin yuvalarını tarumar ettiklerini, nice kadınların dul, nice evlatların yetim kaldıklarını; nicelerinin öfkesini yenemeyip masumların canına kıydıklarını, bu sebeple de nicelerinin hapishanelerde çürüdüklerini bilmeye­n var mıdır?

Öfkeyle akıl, sağduyu, temkinli ve tedbirli olma, seçme özelliği uzaklaşır insandan. Sonra yasaklanmış pek çok şey eyleme dönüşüverir. Harpler, kavgalar, cinayetler, zulümler, düşman­lıklar, yalan, iftira, boşanma ve akla gelebilecek bütün kötülükler, öfkelenmenin sonunda mey­dana gelmiştir.

Öfkelendiği anda, öfkesine gem vuran, hemen daha başında öfke­sini giderecek arayışlar içine giren ve Allah'ın kendisinden istediklerinin dışına çık­mayan kimseyi, her türlü musibet ve beladan emin kılar yüce Yaratıcı. Onun içindir ki, insanları, önü alınmaz türlü kötülüklere düşmekten korumaya, özellikle öfkesini yenmeye davet etmiştir Söz Sultanı.

Her ne halde olursa olsun, her ne yaparsa yapsın, insanların yapıp ettikleri Allah rızasına yönelik olursa, büyük bir değer ve önem taşır. Öfkesini yenen insan, kudretlidir. Ya öfkeye hâkimiyet, ya da öfkenin cinayetine inayet…

 

İdris DOĞAN
idris-dogan@hotmail.com

                                                                          

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya