Möntro suni gündeminin arkasında şimdi de 128 milyar dolar sakızı.
21.04.2021 03:48
683 okunma
128 MİLYAR DOLARA NE OLDU?
İlhan Akkurt

Möntro suni gündeminin arkasında şimdi de 128 milyar dolar sakızı. Yeni bir algı operasyonu, çiğne çiğne bitmez. Sadece ağzı yorar. Bu bitsin arkasından ben kopya vereyim, hemen “435 milyar dolara ne oldu” kampanyası başlamalı. Bu ne derseniz ülkenin brüt dış borç toplamı. “Bu kadar dış borç alındı nereye gitti?” Arkasında “2020 yılı bütçesi olan 1 trilyon 95 milyar liraya ne oldu” dersiniz. Çamur at izi kalsın. “Bir deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış misali” uğraş dur. Nasılsa ülkenin yapacağı başka işi yok. Başka derdi yok. Afişlerle donat bütün bilbordları.

Aslında adamların kendi söylediklerine kendileri de inanmadığı belli. 2002 de ekonomiden sorumlu devlet bakanı, DSP Genel Başkanlığı yapmış Masum Türker ve CHP Milletvekili İlhan Kesici “128 milyara bir şey olamaz, MB hesaplarından nerelere harcandığı görülebilir” demişti. Bunlarla sıkışınca bu kez “Bu kadar para kime peşkeş çekildi, ihale yapıldı mı, bu kadar para boşa harcandı döviz düşmedi” diye algı yaratmaya devam et.

CHP il başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığı istismara ve ajitasyona bakar mısınız.  Aylan bebek ve 128 milyar dolar. Söylenecek söz bulmak zor. Algının böylesine pes doğrusu. Bilindiği gibi Ağustos 2018’den beri ülkemiz ekonomik bir saldırı altında. Kaç kez dövize yapılan dış müdahale ile ani yükselen döviz saldırısı geri püskürtüldü. Bir de üstüne Korona salgını, bütün dünya ekonomileri iyice sarsıldı. Bütün bu zorluklarla mücadele sürerken, 2020 son çeyreğinde % 5.9 ekonomik büyüme ile Çin’den sonra dünya ikincisi olduk. IMF ülkemizin 2021 yılı büyüme tahminini % 6 olarak belirledi. Bu bir alkışlanacak başarı değil de nedir? Efendim; milli gelir düşmüş, işsizlik artmış, borçlar artmış, döviz rezervi azalmış diyeceksiniz. Bu Korona salgını döneminde, hangi ülkede bu sorunlar yok ki? Bunları iç politika malzemesi yapmak ve hükümete bu kötü dönemde destek vermek yerine yüklenmek, hiç kimseye fayda sağlamaz. Akdeniz’de, Libya’da, Suriye’de, K. Irak’ta, Kafkaslar ve Afrika’da ülke menfaatlerini 7 düvele karşı canla başla savunan, Korona salgınıyla mücadelede bütün dünyanın takdirini alan ve yüksek ekonomik büyümeyi sağlayan bir hükümete yapılan, böyle bir hesap sormak ne akıl işi ne de vicdana sığar. Zaten ekonomik saldırıların ve yaşanılan ekonomik zorlukların asıl sebebi, her alanda ülkemizin haklarını savunulmasıdır. Bu saldırılara karşı hep birlikte dik durmak varken, boş iddialarla saldırmak neye hizmettir.

Ancak cari açık, yani dış ticaret açığı kapatılmadan dış borçlar bitmez. Borç bitmeden de dışarıya el açmak bitmez. Döviz açığı sürdükçe de bizde haklarımız konusunda dik durdukça, bize çekilen ekonomik operasyonlar bitmez. Ayrıca bu döviz darboğazını serbest kur politikasıyla aşmak bütün dış saldırılara karşı açık olmaktır. Finans-kapital güçler bastırıp parayı dövizi istedikleri gibi yükseltmelerinin önünde ciddi bir engel yok. Ha bu işten daha kolay kurtulmanın bir yolu daha var. Libya’dan, Suriye’den, Akdeniz’den geri çekilirsin S-400’lerde ve diğer konularda ABD’nin emrine girersin, dolar bir gecede geri gelir. Böylece 128 milyar dolar döviz rezerviniz çıkar 528 milyara. Amma vazgeçtiğimiz değerler 5 trilyon dolara denk geleceğini de unutmayalım. Zaten bu kazanımlar yüzünden ayakta durmaktayız. Kim kimden, kimin adına hesap soruyor anlıyor musunuz? Bu zor günlerde biraz insaf yahu. Ülke batsa adamlar zil takıp göbek atacaklar. Sanki kendileri ayakta kalacak.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya