“Bakın ağzınızı kapalı tutunca tartışmalar nasıl da bitti.”
24.04.2021 11:55
847 okunma
Tek taraflı tartışmalar!
Ersoy Baba

Kadıncağız eşiyle büyük sorunlar yaşıyordu. Eşi eve girdiği andan itibaren sürekli tartışma yaşanıyordu. Hayat artık çekilir gibi değildi. İyi bir aile danışmanına gitti. Durumu anlattı. Kocasının ne kadar ters bir adam olduğunu, sürekli kendisine laf çarptığını, kavga derecesine varan söz dalaşlarını, hepsini uzuun uzun anlattı.
Aile danışmanı bayana bir ilaç hazırladı. Orta boy bir şişe ile ilacı kendisine verdi.
-“Eşiniz eve gireceği anda bundan çokça ağzınıza alıp ara ara hafif çalkalayarak ağzında beklet. Kocan yatıncaya kadar da ağzından çıkarma ve yutma. Kocan yattığında bunu lavaboya çıkar. Ağzını yıka ve sen de yat!”
Kadın bir ümit ilacı aldı. Danışmanın ofisinden çıktı. Aradan 3 gün geçmişti ki kadın aile danışmanının ofisine neşe içinde girdi. Danışmana:
-“İlaç için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok büyük faydasını gördüm. 3 akşamdır kocamla tartışmıyoruz. Evliliğimizi kurtardı. İlaç harikaydı.”

Danışman hafiften tebessüm ederek:

-“Bakın ağzınızı kapalı tutunca tartışmalar nasıl da bitti.”

***

Merhaba sevgili okurlarım. Yine ben geldim. Hanım okuyucularım yazılarımı okuyunca bana kızıyor ve söyleniyorlar. Hissediyorum.  Ama kızmasınlar. Ben gerçekleri yazıyorum. Belgelerim var.

Cuma hutbesinde hoca bir hadis okudu. Sanıyorum hadis idi.

-“Evlerin en hayırlısı; içerisinde kendisine iyi davranılan yetimin olduğu evdir.”

Yol boyunca bunu aklımda tutup eve geldim. İçeri girer girmez elimde marketten alınması gereken ve Cuma namazına çıkmadan önce 40 kere tembihlenen malzemeleri göremeyen hanım başladı söylenmeye. “Aklım neredeydi… Hiçbir şeyi önemsemiyormuşum… Yol üzerinde marketi görünce de mi aklıma gelmemiş… 50 yaş üstünün alması gereken vitaminleri hiç kullanmadığım için unutuyormuşum… Allah bilir ya cebimde para yokmuştur da onun için unuttum yalanına sığınıyormuşum… Zaten hiç param olmazmışmış… Abisi arasıra harçlık göndermese bu ev ne ile dönermişmiş… Zaten düğününde de onun istediği gelinliği değil de diğerini almışmışım…”

Tek taraflı tartışma düğün gününe kadar geri gittiyse bunun düğünde takılan altınlara, o altınların bir kısmına kaynanasının masraflar için el koymasına, 2.çocuğun doğumunda eltilerin eve misafir gibi gelip hiçbir şeye yardım etmemesine, sülaleme otelcilik yaptırdığıma kadar uzayacağı belli. Bunları artık ezbere biliyorum. İlk zamanlar tepki verdiğimde bu yazdıklarımın yaklaşık 900 katı ile misilleme yaptığını gördüğümden artık tepkisiz kalmayı tercih ediyorum. Karımın, sevgili hatunumun bu tek taraflı tartışma anında nefes almak için bir saniyelik yaşadığı boşlukta araya girdim ve:

-“Bugün hoca hutbede neyden bahsetti biliyor musun?”

Bir anlık merak duraklamasından istifade edip:
-“Hoca hutbede Evlerin en hayırlısı; içerisinde kendisine iyi davranılan yetimin olduğu evdir, hadisini söyledi. Biliyorsun babam rahmetli geçen yıl vefat etti. Bu durumda ben de yetim kalmış oldum. Bu yetime iyi davran. İyi davran ki evimiz hayırlı bir ev olsun.”
Düşünmesine ve davranmasına fırsat vermeden hızlıca çalışma odama geçtim.

İşte böyle sevgili okurlar. Bütün erkekler benzer şeyleri az ya da çok yaşarlar.

“Bütün erkekler aynıdır”

Doğru bir söz ama bu sözün söylendiği yerde doğru. Bu sözü Çin’de pazarda kocasını kaybeden Çinli kadın söylemiş. Ne yana baksa aynı tipler…

Gelelim makalemizin asıl konusuna…

Asıl konuyu tam yazmaya başlayacaktım ki Anahabergazete’nin yazarlar toplantısında alınan karar aklıma geldi. Makalelerin boyunu kısa tutmamız gerekiyormuş. Bir buçuk sayfayı geçmesin diye kapının girişine bile afiş bastırmışlar. Şimdi benim asıl konu yaklaşık 2 sayfa. Yazılmış olan kısımla etti 3,5 sayfa. Bunu bırakın yayınlamayı gazetenin güvenliğinden bile geçiremem. Mecburen biraz kırpıp haftaya yazmam gerekecek. Mübarek ramazan akşamında Tevarih’i de yeni kılmışız.  Bu kadar yazmamız bile büyük fedakârlık. Ama asıl fedakârlık sizde. Sonuna kadar okudunuz ya. Takdirimi kazandınız. Haftaya kadar dinlenin. Kanepenizi şezlong konumuna getirin. Ayak kısmına fazladan bir minder koyup ayağınızı yüksekte tutarak uzanın. Eyice dinlenin. Dinlenin ki haftaya yeni makale geliyor. Bünye anca kaldırır.

Kalın sağlıcakla...

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ersoy Baba
DİĞER YAZILARI

Yazarın Özgeçmişi:
Ersoy Baba Bolu Mengen doğumludur. Mengenlidir ama sadece yemeyi bilir. Mengen'in yüz karası yemek yapmayı bilmez.
Ersoy Baba sınıfta kalma yokkenki yıllarda ilkokulu okudu. Amerikan yardımı süt tozu ile büyüyen nesilden değildir. Ağzına dokundurmamıştır.
Lise tahsilinden sonra Ankara'ya yerleşti.Hayali Hacettepe Tıp olmasına rağmen Güzel Sanatlar fakültesini anca kazanabildi.  Ersoy baba bi ara sokak sokak, ev ev gazete dağıtıcılığı bile yaptı. Sonra birden kendini aynı gazetenin editör masasında buldu. Editör yemekten döndüğünde masadan kalkmak zorunda kaldı. Hırs yaptı ve rakip gazetede köşe yazarlığına kadar yükseldi. Şimdilerde emekli oldu. Gidip kahve köşelerinde oturacağına gazete köşelerinde milleti yazılarıyla meşgul ediyor....

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya