Dr. Hüseyin Emin Öztürk, karaciğerlerindeki bazı rahatsızlıklar nedeniyle İstanbul’da hastaneye yatarak birkaç kez ameliyat geçirdi.
06.05.2021 11:39
4 yorum
1.971 okunma
Bir Yıldız Kaydı Semamızdan
Mustafa Yıldız

Dr. Hüseyin Emin ÖZTÜRK

BİR YILDIZ KAYDI SEMAMIZDAN

Dr. Hüseyin Emin Öztürk, karaciğerlerindeki bazı rahatsızlıklar nedeniyle İstanbul’da hastaneye yatarak birkaç kez ameliyat geçirdi. Nekahet döneminde koronaya yakalanıp yoğun bakıma alındı. Nihayet onun rahmet-i Rahmana kavuştuğunu büyük üzüntü ile öğrendik.

O İstanbul’da ben Ankara’da olmam nedeniyle çok yakın teşrik-i mesaim olmadı.  Mücadele yıllarımızın şairi ve yazarı olarak herkes gibi ben de onu tanırdım. Zaman zaman telefon üzerinden veya sosyal medya üzerinden görüştüğüm gibi birçok kere kucaklaştığım da olmuştu. Onu daha yakından tanıyan arkadaşlar onunla ilgili anılarını yazacaklardır. Umarım böyle bir değeri Rifat Yörük kardeşimiz kitaplaştırır.

Son aylarda Anadolu Vakfı’nın ANSET grubu olarak hazırladığımız ve Anadolu Ay Yayınları arasında çıkan “Anadolu Şairlerinden Damlalar” adlı antolojimize gönderdiği ayrıntılı biyografisini, kendi kaleminden, onun hatırasına bir vefa borcu olarak yayımlıyorum. Rabbim onu cennetiyle, cemaliyle şereflendirsin. Bütün sevenlerinin ve milletimizin başı sağ olsun.   MUSTAFA YILDIZ

Dr. Hüseyin Emin ÖZTÜRK

10 Temmuz 1956 yılında, Kayseri ili İncesu ilçesi Hamurcu Köyü’nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde tamamladı. (1968). Aynı yıl Kayseri İmam Hatip Okulu’nda eğitimine başladı. (1968). Bu okulun lise kısmını “Devlet Parasız Yatılı Öğrencisi” olarak okudu. Bu yıllarda şiirler yazmaya başladı. Kendi yazdığı şiiri ile üç yıl üst üste “Şiir Okuma Yarışması’nda birincisi oldu. Kayseri’de yayınlanan “Milli Ülkü Gazetesi’nin düzenlediği “Kayseri Liseler arası “Şiir Yazma Yarışması’nda “Anadolu Türküsü” adlı şiiri ile İkinci oldu. Bu şiiri Milli Ülkü gazetesinde yayınlandı. (1975)  İmam Hatip Okulundan 1975 yılında mezun oldu.

1976 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı. Şiirleri, İstanbul’da yayım faaliyetini sürdüren “Kültür ve Sanatta Pınar” dergisi başta olmak üzere edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başladı. Üniversite yıllarında “Gerçek” Dergisi’nin açtığı Çocuk Edebiyatı Yarışması’nda “Kınalı Kuzu” adlı çocuk hikâyesi ile birinci oldu. (1979).

Üniversiteden mezun olduğu yıl Yedek Subay olarak Askere gitti. (1981). Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı Dil Okulu’na edebiyat öğretmeni olarak atandı. Askerlik sonrası Türkiye Diyanet Vakfı’nın Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi’nde yayın şefi olarak göreve başladı.   Yine bu şirkete bağlı, Ankara Sıhhiye’de bulunan “Diyanet Vakfı Yayınevi” ne kurucu müdür olarak atandı. (1984).

İlk kitabı olan “Kınalı Kuzu” ve “Derviş Dede’nin Dilinden İman Prensipleri” bu yıl yayınlandı. (1983). Bu kitap merhum Cahit Zarifoğu tarafından senaryolaştırılarak, merhum Tuncay Öztürk ve merhum Ahmet Bayazıt tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü adına altı bölüm halinde sinema filmi olarak çekildi.

İstanbul, Üsküdar Bağlarbaşı’nda Diyanet Vakfı Yayınevi’nin kurucu müdürü olarak görevlendirildi. (1985). Bu yıllarda bir yandan yayınevi müdürü olarak görevini sürdürürken, bir yandan da Sultanahmet Camii’nde açılan “Dinî Yayınlar Fuarı”nın Genel Koordinatörü olarak görev yaptı.

İlk şiir kitabı “Bu Sevdanın Uğrunda” yayınlandı. (1986) “Düştüm Kabe Yollarına” şiiri Ender Doğan, “Güllerine Muhammed’in” şiiri ise Mustafa Demirci tarafından bestelendi. Bu yıllarda TRT 2 televizyonuna eğitici senaryolar yazdı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Yüksek Lisans Eğitimine başladı. (1986). Derviş Dede’nin Dilinden İbadet İlkeleri (1987), Yaralı Keklik (1987), Gül Ağacı (1988), Çiğdem Çiçekleri (1988) bu yıllarda yayınlandı. 1988 yılında Türkiye Yazarlar Birliği’nce Çocuk Edebiyatı Dalı’nda yıl içinde yayınlanan kitaplarıyla “Yılın Yazarı” seçildi. (1988). Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Çocuk Edebiyatı Yarışması’nda “Yaralı Keklik” adlı romanıyla ikincilik ödülünü aldı. (Birincilik ödülü verilmedi.)

Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı “Vakıf Yayınları İşletmesi’nin kurucu-işletme müdürlüğüne atandı. (1988) Sanat ve edebiyat çalışmalarını bırakmayarak bu yıllarda “İpek Kuyruklu Uçurtma” adlı çocuk romanı yayınlandı. (1989)

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Bölümü’nde "Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler" adlı tezi ile Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. (1991) Tezi Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunca kitap olarak basıldı. (1992)

Türkiye Diyanet Vakfı’nda yaptığı on yıl süren hizmetinden ayrılarak, aynı yıl Seha Neşriyat A.Ş. de Genel Müdür olarak göreve başladı.(1992)

Türkiye’de özel radyo ve televizyonlara yayın hakkı tanındığı yıl AKRA radyo ve televizyon şirketinin kurucu – genel müdürü olarak göreve atandı. (1993)

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümü’nde doktora öğrenimine başladı.(1994) Gördüğü lüzum üzerine yürüttüğü AKRA FM ve AK TV’nin genel müdürlüğünden ayrıldı. (1996)  Bu sürede "Çocuğun Sosyalleşmesine Televizyonun Etkileri" adlı doktora tezini hazırlamaya çalıştı.

Kendisinin öncülüğünde beş müteşebbis ile “Gökyüzü Eğitim Kurumları A.Ş.” yi kurdu. (1997) Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi krize bir çözüm olarak düşünülen ve Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kurulan AK Parti’nin İstanbul kurucu il yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. (2001) İstanbul 1. Bölge Millet Vekilliği aday adaylığı için görevinden ayrıldı. (2002) Eğitim Yöneticiliğini yürütürken doktora tezi “Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk Ve Televizyon” kitap olarak yayınlandı. (2002).

2004 Mahalli Seçimlerinde Kartal İlçesinden İl Genel Meclisi Üyesi seçildi. Üç dönem İl Genel Meclisinde Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Daimi Encümen Üyesi iken tekrar milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.

Maltepe Adatepe’de bulunan Gökyüzü ilköğretim okulu ve lisesini, aynı ilçenin Esenkent’te bulunan, kuruma ait modern bir kampüsüne taşıdı. (2008) Gökyüzü Koleji, Eğitim, kültür ve spor alanında birçok başarılar elde etti.  Aynı yıl “Kalbimin Kanat Sesleri” adlı şiir kitabı yayınlandı.(2008) Rüya Şiirleri adlı şiir kitabı yayınlandı. (2015) Yaralı Keklik adlı kitabı Farsça ’ya ve Arapça ’ya, Gül Ağacı adlı kitabı ise İngilizce ’ye çevrildi.(2016)

15 Temmuz Darbe girişimi gecesi yaşadığı olayları ve duyguları “Hâkimiyet Türküsü” adlı şiiriyle dile getirdi. Bu şiiri ve Efsunlu Şehir ve adlı şiirleri ünlü bestekâr Amir Ateş tarafından bestelendi.

Yaralı Keklik adlı eseri Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle Hakan C. Yazıcı tarafından senaryolaştırılıp, yönetmen Taner Tunç Tarafından sinema filmi yapıldı. Film değişik illerde gösterime girdi. (2019)

Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı Kurucu Üyesi, Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, İLESAM ve MESAM üyesidir.

Evli ve dört çocuk babası.

ESERLERİ:

Şiir: Bu Sevdanın Uğrunda (1986), Kalbimin Kanat Sesleri (2008), Rüya Şiirleri (2015)

Hikâye: Kınalı Kuzu (1983), Gül Ağacı (1988).

Roman: Yaralı Keklik (1987), İpek Kuyruklu Uçurtma (1989)

Tiyatro: Çiğdem Çiçekleri (1988)

Didaktik Hikâye: Derviş Dede’nin Dilinden İman Prensipleri (1983), Derviş Dede’nin Dilinden İbadet İlkeleri (1987)

Araştırma: Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler  (1992), Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk ve Televizyon (2002)

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Kalemini bu ümmetin ihyası için kullanan mücahit şair
Allah rahmet eylesin inşallah yazdıkları ile amel defteri kapanmayacak hep hatırlanacaktır
Yorum Ekleyen: Mehmet Necip Sinoğlu     9.05.2021 13:29:24
Veda
Allah rahmet eylesin
Yorum Ekleyen: Hüseyin Özkaynakcı     6.05.2021 18:08:57
Allah rahmet eylesin
Ne mutlu Hüseyin Emin Hocama ki ardında kendinin rahmetle anılmasına fazlasıyla yetecek kadar eserler bırakmış. Allah rahmetiyle muamele eylesin. Mekanı Cennet olsun.
Yorum Ekleyen: Mehmet ÖZTÜRK     6.05.2021 13:11:16
Allah Rahmet eylesin.
1976 yılında Erzuruma geldiğinde tanıştık. Kardeş oldum Yeniden Milli Mücadele çatısı altında gönül birlikteliğimiz devam etti. Bir gün Serçeme deresine gitmiş oyun oynarken arkadaşlarımız Hüseyin Beyi suya attılar. Duygusaldı ayrıldı. Dağın yamacına gitti. Saatler geçti balıklar pişmiş sofra kurulmuş gelmiyor. Biz yedik onun payını ayırdık. Sonra çıka geldi. Muhteşem bir şiir yazmış. "Nice ağlayan göz var bu mukaddes vatanda/ Şehitler yaşasaydı kan ağalardı şu anda dizeleriniyle devam eden şiirini yazmıştı. Mekanı Cennet olsun.
Yorum Ekleyen: Abdurrahman Zeynal     6.05.2021 12:42:17
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya