Tarih her millet için zaferler ve mağlubiyetlerle doludur. Zaferler coşku ile kutlanırken, mağlubiyetler hüzün ile anılır. Bazı zaferler vardır ki önemi diğerlerinden daha büyüktür. Eğer bir zaferler zamanın büyük güçlerine kaşı kazanılırsa, onun önemi de büyük olur. Bir milletin yeni nesilleri bu zaferlerin gereği gibi anılmasıyla bir ruh kazanır.
21.05.2021 12:58
421 okunma
AKKA: UNUTTURULAN ÖNEMLİ BİR ZAFERİMİZ
İlhan Akkurt
Tarih her millet için zaferler ve mağlubiyetlerle doludur. Zaferler coşku ile kutlanırken, mağlubiyetler hüzün ile anılır. Bazı zaferler vardır ki önemi diğerlerinden daha büyüktür. Eğer bir zaferler zamanın büyük güçlerine kaşı kazanılırsa, onun önemi de büyük olur. Bir milletin yeni nesilleri bu zaferlerin  gereği gibi anılmasıyla bir ruh kazanır. 
 
İşte AKKA MÜDAAFASI VE ZAFERİ tam da böyle önemli zaferlerimizden biridir. Zamanın en büyük devletlerinde ve imparatorlarındaN biri olan FRANSIZ İMPARATORU NAPOLYON BONABART, 20 MayıS 1799’da Filistin’deki AKKA önlerinde ilerleyişi durdurulup, Fransız ordusu bozguna uğratılarak İmparator N.Bonabart’ın gemilere binerek kaçtığı bir zaferimiz var. Bu zafer maalesef tarih kitaplarımızda KUTUL AMARE ZAFERİMİZ gibi bir kaç satırla geçiştirilmekte ve gereğince kutlanmamaktadır. Bu yenilgi, bütün Avrupa’yı istila edip taa Moskova’ya kadar ilerleyen N. Bonabart’ın katıldığı 8 büyük savaştan aldığı 2 yenilginin ilkidir.
 
N.Bonabart, 19 Mayıs 1798 yılında 280 gemi ve 40.000 askerle Mısır seferine çıktı. Napolyon, MISIR, FİLİSTİN VE SURİYE’yi işgal ederek, hem AFRİKA hem de DOĞU AKDENİZ’de varlık göstermek istiyordu. Önce İskenderiye’yi sonra Kahire’yi fazla zorlanmadan işgal etti. Buradan Filistin’e doğru yürüdü. Sayda Limanını almak istiyordu. Yol üzerindeki GAZZE ve YAFA’yı işgal ederek seferin 40. gününde SAYDA’nın önündeki AKKA KALESİ’ni kuşattı. Bu sırada padişah III. SELİM ve Kale komutanı 91 yaşında bir ihtiyar olan CEZZAR AHMET PAŞA idi. 
 
Kuşatma 64 gün sürdü. 52. günde RODOS adasındaki Osmanlı Ordusu 3000 kişilik bir kuvvetle yardıma geldi ve bu ara İngilizler de çıkarlarına ters olacak bu işgalin önüne geçmek için Osmanlıya donanma ile denizden destek vermişti. Kuşatmanın 64. gününde, Napolyon yenilgiyi görerek “Kader beni bir ihtiyarın oyuncağı etti. Bu kadar zafer kazandım ancak böylesini görmedim. Akka’da durdurulmasaydım bütün doğuyu ele geçirecektim” der ve Filistin ve Mısır’ı terk eder. Bu Napolyon’un ilk yenilgisidir.
 
Arkasından 25 Haziran 1802’de Osmanlı ile PARİS BARIŞ ANTLAŞMASI yapar. Fransa bu antlaşma ile Mısır’ı Osmanlı’ya geri verir. Bu büyük zaferimizle 91 yaşında yılmadan vatan müdafaasında olan CEZZAR AHMET PAŞAMIZI ve AKKA ŞEHİTLERİMİZİ rahmetle anarak, genç nesillerimize böyle zaferlerimizi hatırlatacak şanına yakışır anma etkinlikleri yapılmasını ilgililerden bekleriz. İnşallah dünyanın zalimlerine karşı tekrar mazlumların safında, güçlü bir tarih bilinci ve ruhla ayağa kalktığımızı görmek ümidiyle zaferimiz kutlu olsun.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya