Pazartesi günü 2021 yılı 1. çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Bu verilere göre Türkiye ekonomisi 2021 yılı 1. çeyreğinde yüzde 7 oranında büyüdü. Gerçekleşen ekonomik büyüme rakamlarına bakıldığında, ekonomik büyümeye en fazla katkıyı sırasıyla hanehalkı tüketim harcamalarının, yatırımların, ihracatın ve kamu tüketiminin yaptığını görüyoruz.
03.06.2021 01:53
451 okunma
Ekonomide normalleşme ve ekonomik büyüme
Erdal Tanas Karagöl

EKONOMİK BÜYÜMENİN KAYNAKLARI

Pazartesi günü 2021 yılı 1. çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Bu verilere göre Türkiye ekonomisi 2021 yılı 1. çeyreğinde yüzde 7 oranında büyüdü. Gerçekleşen ekonomik büyüme rakamlarına bakıldığında, ekonomik büyümeye en fazla katkıyı sırasıyla hanehalkı tüketim harcamalarının, yatırımların, ihracatın ve kamu tüketiminin yaptığını görüyoruz.

GSYH’nin bileşenlerinde meydana gelen değişimlere bakıldığında ise 2021 yılının birinci çeyreğinde hanehalkı tüketim harcamalarının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4, devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 1,3 ve gayrisafi sabit sermaye oluşumunun yüzde 11,4 oranında arttığı görülmektedir.

Kurlardaki artışa bağlı olarak ekonomik büyümeye katkısı yüksek olması beklenen mal ve hizmet ihracatı yüzde 3,3 artarken ithalat ise yüzde 1,1 azaldı.

Türkiye ekonomisinde gerçekleşen yüzde 7’lik büyümenin uluslararası karşılaştırmalar için dolar bazında hesaplanan GSYH ve dolar bazlı kişi başı gelire yansıması adına şu anda devam eden yüksek kur yüksek faiz ve yüksek enflasyon sarmalının kırılması şart.

Çünkü gerçekleşen ekonomik büyümenin artan enflasyon ve bunun neden olduğu kur artışıyla beraber refaha etkisinin azalacağını da söylemekte fayda var.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya