Bu evrendeki mükemmel yaratılış, mükemmel bir tasarıma, mükemmel bir tasarım da mükemmel bir tasarımcıya/yaratıcıya işarettir.
03.06.2021 02:42
938 okunma
DEİZMİN ÇIKMAZI-I
İlhan Akkurt

Bu evrendeki mükemmel yaratılış, mükemmel bir tasarıma, mükemmel bir ta-sarım da mükemmel bir tasarımcıya/yaratıcıya işarettir. Evrenin bir yaratıcısı ol-madığını aklen, fikren ve bilimle ispatlamak mümkün değildir. Ateistlerin ise en önemli dayanağı olan “eğer bir Tanrı olsaydı yeryüzünde kötülük olma-ması gerekirdi” tezi ise bir yaratıcının olmadığının delili olamaz. Çünkü Allah’ın insanı yaratma gayesi bilinirse bunun makul izahı var. Allah insanı özgür karar verecek bir akılla yaratmış, ona sorumluluklarını göstermiş ve bir hesap gününün olduğunu bildirmiştir. Robot gibi hep iyilikleri seçecek melek zaten yaratmıştır. Özgür bir seçeneğe sahip insanların bir kısmı kötü olan fiilleri seçmesi doğaldır. Allah her kötülüğe müdahale etseydi özgürlük olmaz ve insan gibi özgür bir var-lığı yaratmasının anlamı olmazdı. Ayrıca kötü olmasaydı iyi diye bir şeyi de bile-mezdik. Bir şeyin kıymeti ancak onun zıttı olan başka bir şeyle anlaşılır. Peki tamam, bir yaratıcı olduğunu kabul ettikten sonra ne yapmalıyız. O’ndan habersiz/ilgisiz keyfimizce yaşamak mı gerekir. Şöyle bir düşündüğümüzde bu-nun cevabı çok kolay. Madem bir yaratıcı var, O bu evreni ve hayatı bir gaye için yarattığı kesin. Yoksa onu boş yere yaratmaz. Bu gerçeği zaten kitabında bize bildirmiş:

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.” (Kıyame-36)

Ve sonunda işin nereye varacağını, Kıyame Suresinin tamamını okuyan çok iyi anlar. Ortada bir evren tablosu bir de bu tablonun yaratıcısı Ressam var. Bu tab-lonun içinde bir figür olan insanın, ressamın tabloyu ne gaye ile yaptığını bilmesi mümkün değil. “Neden varız, nereden geldik ve nereye gidiyoruz?” sorularının doğru cevabını, varlık sınırlarının ötesine geçemeyen bilim ve insan aklının sınırlı imkânlarıyla tam olarak bulabilmemiz mümkün görünmemektedir. İşte bu bilgilerin çoğu insan için gayb bilgileridir. İşte bizim için gayb/bi-linemez olan bu konuları bildirmek Yaratıcı’ya düşer. Bu evreni ve insanı neden yarattığı ve insanın nasıl davranması gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Kainatın ve insanın ne gaye için yaratıldığını, bize ancak yüce Yaradan bildirebilir. Tamam, insan mükemmel bir şekilde yaratılmıştır ve bu âlem için düzenle uyumlu bazı yaşam ve âhlak kurallarını kendi aklıyla bulabilir. Ancak bu gayb bilgilerine göre bir hayat sürmedikten sonra sadece iyi bir insan olmak yetmez. Bu konuda Ya-radan’ın bizi bilgilendirip bilgilendirmediğini araştırmamız gerekmez mi? İşte bu noktada ilahi mesajlar devreye girmektedir. Çünkü insanlık tarihi boyunca “Tanrı beni sizlerle arasında elçi olarak seçti. Size ondan haberler getiriyorum” diyen insanlar var. İnsanlık tarihi üzerinde bu elçilerin çok büyük etkileri olmuş ve in-sanlar bu bilgilere göre hayat kuralları üretmiştir. “Bir yaratıcı Tanrı var onu kabul ediyorum” diyorsak, O’nun evreni ve bizleri boşuna yaratmadığını, bir gayesi ol-duğunu, her akıl sahibi kabul eder. Bu gerçeğe sırt çevirerek, kendi keyfimizce yaşamamızın mutlaka bir bedeli olacağı ortada.

Özellikle çağımızda, globalleşen dünyada, ortaya çıkan medya ağı ile insanlık bazı çıkar çevrelerinin manipülasyonu altında kararlar alıp, hayat sürmektedir. Kur-dukları bilim dalları sadece evrenin nasıl işlediğini araştırmaktadır. Bu mükemmel tasarımın bir tasarlayanı olup olmadığını sorgulamaz ve sorgulatmazlar. Bu çev-

reler özellikle her türlü geleneksel kuraldan uzak, ÖZGÜRLÜK gibi bir sihirli ke-lime ile insanları, güya keyfince/nefsince kararlar alıp, hayat sürmelerini pompa-lamaktadırlar. Onlara göre hayat bu dünyadan ibaret. Bu durum açıkça egoizmin meşrulaştırılması olup, bu özgürlüğün nefsi arzuların sınırsızca tatmininden başka bir şey olmadığı ortada. Yoksa kapitalizm başka türlü ürettiklerini tüketti-remez. Bu sistem insanı nefsi arzularını tatmin ile hedonistçe mutlu olacağını ve güzel bir hayat süreceğini iddia eder. Kapitalizm bu amaçla sistemini “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” diyerek egonun özgürlüğü üzerine kurmuştur. Böyle bir insan, kapitalizmin türettiği bazı toplumsal kurallar dışında, nefsi arzu-larını sınırlayan hiçbir kural tanımadan gayesizce yaşar. Bu durum şuna benzer. Kapitalizm insanın tüketimi için binbir türlü yapay yiyecek ve koka kola gibi içe-cekler üretti. Çeşitli tatlandırıcılarla ve koruyucularla son derece hoş damak ta-dında. İnsanlar bunları zevkle tüketiyorlar ve bağımlısı oluyorlar. Sonunda doğal olmayan bu gıdaların, insan için çok zararlı olduğu ortaya çıktı. İşte Allah, insan vücuduna uygun doğal binbir çeşit gıda yarattığı gibi insan için hayat düzenini bozmayacak ve onunla uyumlu olan bu kurallara uymamak ta yapay gıdalar gibi insanın ruh sağlığını/fabrika ayarlarını bozmaktadır.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya