Bu sohbetimizin amacı, dikkat ve anafor kelimelerinin bize çağrıştırdığı hayatın gerçeklerine doğru bir projeksiyon yapmaktır. Anlatacağım şeyler, herkesin bildiği konular olmakla beraber konuyu farklı ve ayrıntılı bir şekilde sunmak istiyorum.
04.06.2021 07:17
967 okunma
SOSYAL MEDYA VE DİKKAT ANAFORU
Mustafa Yıldız

         Bu sohbetimizin amacı,  dikkat ve anafor kelimelerinin bize çağrıştırdığı hayatın gerçeklerine doğru bir projeksiyon yapmaktır. Anlatacağım şeyler, herkesin bildiği konular olmakla beraber konuyu farklı ve ayrıntılı bir şekilde sunmak istiyorum.

   SOSYAL MEDYA

 “Online kelimesi, İngilizce kökenli olarak Türkçede en çok kullanılan sözcükler arasındadır. Türkçe karşılığı olarak ise ‘çevrimiçi, internet üzerinden bilgisayara bağlı olarak çalışma’ şeklinde tanımlanmaktadır.”

         Ben buna “uzakları yakın eden teknoloji” diyeceğim.

         Evrende var olan elektrik akımını regüle ederek (süzerek, düzenleyerek, ayarlayarak) istenilen yere ve kişilere ulaşma tekniği.

         Dikkat kelimesi Arapça kökenli olup “incelik, ince olmak, rafine olma, detaylı olma, kılı kırk yarma, ince eleyip sık dokuma” kavramlarına karşılık gelen bir kelime.

         Yüce kitabımız Kuran’da dikkat çeken “elâ” edatı,  başka anlamları da ihtiva etmekle beraber en çok  “dikkat, bakın, gözünüzü açın, iyi anlayın” anlamlarına gelmektedir. Demek ki Allah, dikkatlerini kaybeden kullarını uyarıyor. Zira algılamak ve anlamak için dikkat etmek gerekiyor.

         Anafor kelimesi ise Rumca kökenli olup “girdap, burgaç, karmakarışık durum, yolsuzluk yapılarak elde edilen şey” gibi anlamlara gelmektedir.

         Bu kavramlar içinde dikkat ve anafor kelimelerinin dijital dünyamızda insanları nasıl etkilediğini birkaç basit misalle anlatmama müsaade ediniz.

         Bir çocuğun, lunaparklarda bulunan atlıkarınca, dönme dolap ve benzeri hızlı hareket eden oyun araçlarına bindiğini düşünün. Oyun aracı hızla dönerken kendisini izlemekte olan anne ve babasını, diğer insanları ve çevresinde bulunan her şeyi net bir şekilde göremez. Zira oyun aracının hızı, gözün algılama hızından daha fazladır. Bu durum, çocuğun her şeyi net olarak görmesine engeldir. Hızla akıp giden objeler kesik kesik dikkatlerle görülebilecektir.

         Yahut insanların yoğun olarak bulunduğu bir düğün şenliğinde her yandan kendisine bir ses gelen kişi, çok kişiye muhatap olmaktan dolayı hiç kimse ile net ve rahat bir görüşme yapamaz.

         Yoğun trafikte durum bundan farklı olmayacaktır. Zira yoğunluk ve hızla geçen objeler, dikkatleri her an dağıtır. Kişi sağlıklı bir tespit yapamaz. Çünkü biri bitmeden diğer bir duruma intikal etmektedir. Televizyonlardaki fragmanlar gibi. Bu ise “dikkat dağınıklığı, ” gibi durumlara neden olmaktadır.

         Sosyal medya platformları, uzay boşluğunu kullanarak ülke sınırlarını aşıyor. Dünya âdeta uzayda tek bir ülke haline gelmiş oluyor. Sosyal medya, b u sanal dünyada herkese ve her yere ulaşmak için hemen hemen bütün engelleri kaldırıyor.

         Bu paltform sahipleri, dünyaya hükmederek bütün insanları kendi yararına manipüle etme imkânlarına sahiptirler.

         Yukarıda verilen lunapark, düğün alanı ve yoğun trafik örneklerinde olduğu gibi dijital dünyaya dâhil olan herkes sayısız haber, istek ve paylaşımlara muhatap olmaktadır. Biri bitmeden ötekine cevap yetiştirme durumu bilhassa gençlerde ve çocuklarda “ dikkat dağınıklığı” meydana getirerek kişiliğini inşa sürecinden mahrum bırakıyor. Böylece nesiller arası uyumsuzluk sonucu aile bütünlüğü, sevgi saygı, sosyal ilişkiler uçup gitmekte ve toplumlar isyan ve feryat etme düzeyine gelmektedirler.

         Artık çocuklar telefondan çizgi film karakterleri izlemeden yemeğini bile yemiyorlar. Yetişkin inşaları bile  sosyal medya anaforunda üretmez ve hayatı inşa edemez hale gelmektedirler.

         Sosyal medyanın her ne kadar bilgiye kolay ulaşmak ve yaymak, iletişimi hızlı hale getirmek, uzakları yakın etmek; üretim, ulaşım gibi yarayışlı yanları varsa da,  savaşları bile yönetme kabiliyetine sahip bulunmaktadır..

         Ekonomi, siyaset, kültür ve sosyal yaşam sanal âlemin etkisine girmiş; insanlık, doğal yaşam biçimlerinden neredeyse tamamen soyutlanmak üzere.                                                                                     

            BU ANAFORDAN NASIL ÇIKILIR?

            Basit bir mantıkla tarih olaylarına bakınca görürüz ki; zayıf olan bir toplum veya devlet, zaman içinde güçlenip daha önce kendisini etkileyen toplum veya devletlerin üzerine çıkarak onları etkisi altına alabilmiştir. Zayıflayan Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı imparatorlukları bir zamanlar dünyaya hükümran olmuşken karşısındaki devletlerin güçlenerek kendilerini geçmeleri sonucu zayıflayarak yerlerini onlara bırakmışlar ve onların etki alanına girmişlerdir. Etken iken edilgen hale gelmişlerdir. Bu insanlık döngüsü kıyamete kadar sürüp gidecektir.                                                                        

          Şu halde şikâyetçi olduğumuz dijital dünyanın olumsuz etkilerinden korunmak için onun üzerine çıkabilecek teknolojik üstünlüğe ulaşmak zorundayız.

          Bu çok kolay mı, diyeceksiniz. Dünya bir imkânlar dünyasıdır. Bugün güçlü olan yarın zayıf, bugün zayıf olan yarın güçlü olabilir. Elverir ki zayıflar, güçlülerin karşısında esareti kabul etmeyip zafer elde edinceye kadar savaşsınlar.

          Milleti, ümmeti ve insanlığı sosyal medya imparatorluklarının zararlı etkilerinden koruyabilmenin tek yolu, dijital dünyayı tersine çevirebilecek bilişim teknolojisini kurmaktır.

          Genç yürekleri ve beyinleri buna teksif etmedikçe bu anaforun bizi yutacağından korkulur.

         Encamımız hayrola.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya