25 asır önce yaşamış Aristo'nun "Sevdiklerinizle birlikte siyaset yapmayın. Siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam eder; siz dostlarınızı yitirmekle kalırsınız." Bu tespitine katılmamak mümkün değil. Ne yazık ki insanların birbirlerinin düşüncelerine tahammülleri yok. Herkesi tek tip düşünmeye zorlarlar.
09.06.2021 01:39
576 okunma
FARKLI DÜŞÜNCELERE TAHAMMÜL EDEREK SAYGI GÖSTERMEK, BİR UYGARLIK GÖSTERGESİDİR
Nurettin Dursun
25 asır önce yaşamış Aristo'nun "Sevdiklerinizle birlikte siyaset yapmayın. Siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam eder; siz dostlarınızı yitirmekle  kalırsınız." Bu tespitine katılmamak mümkün değil. Ne yazık ki insanların birbirlerinin düşüncelerine tahammülleri yok. Herkesi tek tip düşünmeye zorlarlar. 
 
Muhalefetsiz bir yönetimin adı; ya komünizmdir ya da faşizmdir. Üçüncü bir şık yoktur. Bazı insanlar, diğer insanların kendileri gibi düşünmenin bir mecburiyet olduğunu zannedenler. Halbuki farklı düşünceler olmadan demokrasi olmaz. Özgür düşünce ve demokrasi, başkalarının düşüncelerine saygı göstermeyi gerektirir.
 
Sosyal medyadaki paylaşımlar göstermektedir ki insanlar birbirlerinin düşüncelerine, eleştirilerine tahammül etmek yerine, kendileri gibi düşünmeyen diğer insanlarla Aristo'nun dediği gibi ilişkilerini keserek ya da birbirlerine saldırarak, hakaret ediyorlar. Ne yazık ki insanlar Aristo'nun yaşadığı dönemden daha geri bir vaziyet arzediyorlar. Bu durum gerçekten çok üzücüdür. Çünkü aradan 25 Asır geçmiştir.
 
Bu şekilde düşünen ve davranan insanlar siyaseti nikahlı veya siyasi mürit gibi yaparlar. Çünkü bunların beyinleri özgürleşmiş değildir. Kendileri ile konuştuğunuzda kendilerini demokrasi ve özgür düşünce kahramanı ilan ederler. Fakat kendileri gibi düşünmeyen farklı düşünen insanları canavar olarak kabul ederler. Yukarıda ifade edildiği üzere siyaseti nikahlı veya siyasi mürit gibi yaparsanız geleceğiniz nokta budur.
 
İsteyen istediği partiyi destekler, istediği partiye oy verir. Veya hiçbir partiyi destekemez, hiçbir partiye de oy vermek istemeyebilir. Üçüncü kişilere düşen görev saygı göstermektir. İnsanlar tek tip düşünmeye mecbur olsaydı, Allah insanları tek tip düşünceye sahip insanlar olarak yaratırdı. Farklı farklı yaratmazdı. Yeryüzünde ne kadar insan varsa o kadar farklı düşünceye sahip insanlar olabilir. Allah dileyen iman eder dileyen inkar eder buyuruyor. Siz ise insanları siyasette tek tip düşünmeye zorluyorsunuz.
 
Böyle bir yaklaşım insanları sevgiden, saygıdan ve hoşgörüden uzaklaştırır. İnsanları yalan konuşmaya, iftira atmaya sürükler. Böyle bir toplumun gelişmeyi hak etmesi mümkün değildir. Halbuki Allah ben isteseydim insanlığı tek bir ümmet yapardım diyor. Senin dinin sana, benimki bana diyor. Dinde zorlama yoktur diyor. 
 
Maalesef yobazlık toplumun her tarafını kuşatmıştır. Devrim ve din yobazlığı toplumumuzda tavan yapmıştır. Günümüzdeki insanların en büyük görevi yobazlıkla mücadele etmek olmalıdır. Galiba en büyük cihad budur. En büyük tehlike kendi düşüncesini kutsal kabul etmek ve diğer düşünceleri düşman görmektir.
 
Sonuç olarak herkesi özgür düşünceyi ve demokrasiyi hazmederek karşıt düşüncelere sahip insanların düşüncelerine tahammül ederek saygı göstermeye davet ediyoruz. Herkes bilmelidir ki mutlak doğru olan Allah'ın gönderdiği vahiydir. İnsan düşüncesinin ürünü olan düşüncelerin doğru olma ihtimali olduğu gibi, yanlış olma ihtimalleri de vardır. 
 
Özgür düşünceyi ve demokrasiyi hazmederek birbirlerine sevgi, saygı ve hoşgörü gösterenlere selam olsun.
 
Nurettin DURSUN
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya