İnsanlar, en basitinden en gelişmişine kadar hepsi bir düşüncenin, bir inancın emrindedirler.
13.06.2021 05:33
329 okunma
MEDENİ İNSAN OLMANIN YOLU, BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİNE SAYGI GÖSTERMEKTEN GEÇER
Nurettin Dursun
İnsanlar, en basitinden en gelişmişine kadar hepsi bir düşüncenin, bir inancın emrindedirler.
 
Dünyada düşünce üreten akıl sahibi tek varlık insandır. Milletler arasında meydana gelen çatışmaların temelinde ideolojilerin bir başka ifade ile inançların çatışması yatar. 
 
İnsan düşüncesinin ürünü olan fikirlerin doğru olma ihtimali olduğu gibi yanlış olma ihtimali de var. Mutlak doğru olan Allah'ın gönderdiği vahiydir. Dinin prensiplerini tayin eden Allah'tır. Evrenin kanunlarını tayin eden de Allah'tır. 
 
İnsanoğlunun geliştirdiği ve ürettiği fikirler Allah'ın gönderdiği vahye yani Kur'an'a uygun oldukları ölçüde doğrudur, ters düştükleri ölçüde de yanlıştır. İnsanoğlu için vahiy söz konusu olunca akan sular durur.
 
Hz Resulullah (s.a.v.) herhangi bir konuda ashabı ile istişarede bulunduğunda her zaman çoğunluğun görüşüne uymuştur. Hiçbir zaman kendi görüşünü istişare yaptığı ashabına dayatmamıştır. Ben Peygamberim, vahiy alıyorum, sizden daha akıllıyım dememiştir.
 
Sosyal medyadaki paylaşımlara bakıldığında herkes kendi düşüncesini açıklamak yerine karşı tarafa dayatmada bulunmaktadır. Paylaşımlarda sevgi, saygı ve hoşgörü yok.
 
Şimdi bakalım Allah'ın kitabı Kur'an ne diyor:
 
"Eğer Rabbin dileseydi yeryüzünde kim varsa hepsi topyekün iman ederdi. O halde insanlar Mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın." (Yunus, 99)
"Dinde zorlama yoktur." (Bakara, 256)
"Sizin dininiz size benim dinim bana." 
(Kafirun, 6)
"Artık dileyen iman etsin dileyen inkar etsin. (Kehf, 29)
Ey insanlar!
Allah insanoğluna din konusunda hem inanma hem inanmama özgürlüğü veriyor. Hz. Peygamber'e dayatma ve zorlama yapmamasını emrediyor. Siz ise kendi siyasi görüşlerinize karşı çıkanları neredeyse bir kaşık suda boğacaksınız. Elinizden gelse insanların oy hakkını ellerinden alacaksınız. İnsanları verdikleri oydan dolayı ayıplıyorsunuz. Bu yaklaşım, yobazca bir yaklaşımdır. Maalesef bu yobazca yaklaşım, bütün siyasi partilerde mevcuttur.
Siyasette isabetli bir tercih yapıp yapmadığınızı desteklediğiniz siyasi partilerin yaptığı icraatlardan çok rahat anlayacaksınız. Siz hakaret ve saldırganlığa başvurmadan icraatlari tenkit ederek, doğru ile yanlışları ayıklayarak yol göstermelisiniz. Medeni insanlara yakışan davranış budur. Kısaca medeni insan olmanın yolu, başkalarının düşüncelerine saygı göstermekten geçer.
 
Sonuç olarak günümüzün en büyük problemi devrim ve din yobazlığıdır. En büyük cihad, yobazlıkla mücadele etmektir. Yobazlığı yok etmediğimiz müddetçe, gelişmenin yolunu açmak mümkün değildir.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya