Bir süreden beri İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman SOYLU aleyhine bir linç kampanyası yürütülüyor. Bu yazımızda bu konuyu, hukuki, siyasi, içtimai ve ahlaki yönden irdelemek istiyorum.
14.06.2021 05:03
2 yorum
897 okunma
KAYBEDECEK BİR DEĞERİ KALMAMIŞ OLANLARIN İSNAT VE İFTİRALARINA MARUZ KALMAK!
Mehmet Aktan

            Bir süreden beri İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman SOYLU aleyhine bir linç kampanyası yürütülüyor. Bu yazımızda bu konuyu, hukuki, siyasi, içtimai ve ahlaki yönden irdelemek istiyorum.

            Hukuki yönden konuyu ele alırsak:

            Hukuk devletinde bir kişiyi mahkûm etmenin prosedürü aşağıda arz edeceğim gibidir.

            Birisinin suç işlediğiyle ilgili birtakım şüphelerin ortaya çıkması halinde, suçtan zarar gördüğü muhtemel olan kişi ya da kişiler, ellerindeki delillerle birlikte yetkili C. Savcılıklarına başvurur ve şüphelinin cezalandırılmasını talep eder. Ya da savcı haberdar olduğu bir durumu re’ sen suç ihbarı kabul ederek soruşturma başlatır. Ulaştığı ya da sunulan ve diğer ilgili belgeleri, şahit ifadelerini alır, gerekiyorsa bilirkişi incelemesi yaptırır ve sonuca göre ya kovuşturmaya yer olmadığına karar verir, bu karara itiraz edilebilir, ya da şüphelinin suçu işlediğine ilişkin bir kanaate ulaşırsa, iddianame düzenleyerek, ilgili ve yetkili mahkemede dava açar.

            Dava açılmasıyla birlikte yargıda kovuşturma safhası başlar, tüm deliller (belgeler, şahit beyanları, bilirkişi raporları vs.) bir de yargıda incelenip, değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre sanık ya beraat eder ya da cezalandırma kararı çıkar.

            Yargı kararı hangi yönde çıkarsa çıksın, gerek karar aleyhine çıkmış olan şikâyetçinin (davaya katılmışsa), gerek C. Savcısının, gerekse sanığın istinaf itirazında bulunma hakkı vardır.

            İstinaf aşamasında, kurulan karar da, bozma şeklinde tecelli etmişse, mahalli mahkemede yeniden yargılama yapılır, yeniden yapılacak olan yargılama sonunda tarafların tekrar istinaf itirazında bulunma hakları doğar.

            İstinaf mahkemesince bozma dışında bir karar verilmişse ve yasada belirli ceza sınırını aşmıyorsa karar kesindir.

Eğer belli bir ceza sınırını aşıyorsa, tarafların temyiz talebinde bulunma hakkı vardır. Temyiz Mahkemesi kararı tasdik ederse kesinleşir, yok eğer bozarsa, bozma doğrultusunda yeniden yargılama yapılır. Prosedür kaldığı yerden devam eder. Ta ki, Ceza Muhakemesi Yasası doğrultusunda karar kesinleşinceye kadar. Kesin karar artık “MAHKEME İLAMIDIR, KESİN HÜKÜMDÜR” İŞTE ANCAK VE SADECE BU HÜKÜM İNFAZ YETENEĞİ VE GÜCÜ OLAN KARARDIR. 

Mahkeme ilamı niteliği taşımayan hiçbir belgenin infaz kabiliyeti yoktur.

Yukarıda anlatılmaya çalışılan bir süreçten geçmeyen bir suçlamaya dayalı olarak bir kişiyi suçlamak ve cezalandırma yoluna gitmek YARGISIZ İNFAZDIR. Yargısız infazın ise hiçbir hukuk sisteminde asla yeri yoktur. Bunun aksine yargısız infaz varsa hukuk yoktur.

Değerli okuyucu; Bırakınız böyle bir yargı sürecinden geçmeyi, ortada elinde Sn. Soylu’ nun suç işlediğine ilişkin herhangi bir delili bulunup bulunmadığı belirsiz olduğu gibi, C. Savcılığı nezdinde usulüne uygun bir şikâyeti dahi bulunmayan bir kişinin Yurt dışından medya aracılığıyla yaptığı suçlamalara bakıp da Sn. Soylu’ yu suçlu ilan edip, kendisini aklamasını isteyip, arkasından linç kampanyası başlatmak itibar edilebilecek bir davranış değildir. Ne hukuka ve ne de ahlaka uygun değildir.

İçtimai yönden olaya baktığımızda ise;

Bir tarafta; 40 yıldır baş belamız olan terörü bitirmek üzere olan, kendisine Millet’ çe şükran borçlu olduğumuz bir insan,

Diğer tarafta;

Adı, mafya babası sıfatıyla anılan, işlediği suçlarla ilgili sayısız iddia, bilgi, belge, soruşturma, kovuşturma ve hüküm bulunan, bu sebeplerle Ülke’ den kaçmış, Ülkemiz’ e düşmanlığı tescilli olan B.A. Emirlikleri’ nden yayın yapan bir medya kuruluşundan, ne söylediğini bilemeyecek derecede sarhoş bir vaziyette ipe sapa gelmeyecek iddialarda bulunan bir insan var!

Sn. Soylu suç işlemiş de olabilir. Hakkında yargı süreci başlatılıp sonuçlandırılır, bu sonuca göre suçluysa cezasını çeker.

Ama ortada böyle bir süreç henüz başlatılmamışken dahi, yargısız infaz yapılıp, linç kampanyası başlatılmasında, kesinlikle, Sn. Soylu’ nun şahsında Ülkemiz’ in Terörü bitirmek üzere olmasından kaynaklanan hınç yatmaktadır.

Sn. Soylu suçlu olduğu mahkeme kararıyla kesinleşinceye kadar masumdur. Kendisini aklamak gibi bir zorunluluğu yoktur. Suçlu olduğunu iddia eden, yasal yoldan suçlu olduğunu ispatla mükelleftir. Çünkü hukukta “MÜDDEİ İDDİASINI İSPATLA MÜKELLEFTİR” kuralı vardır.

Sn. Soylu da suçlu olduğu ispat edilene kadar masum olarak Ülkemiz’ e yaptığı hizmete devam edecek ve İnşaallah TERÖR TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN KISA ZAMANDA ÇIKMIŞ OLACAKTIR. Kendisine şimdiye kadar geçen ve bundan sonra da geçecek olan hizmetlerinden dolayı minnettarız! Allah razı olsun!

Bir İçişleri Bakanı’ ndan beklenen, Ülkedeki asayişi sağlamaktır. Sn. Soylu da 40 yıldır sağlanamayan asayişi tamamen sağlama yolundadır. Bunun dışındaki iddialar, suçlamalar bir kulağımızdan girer, diğerinden çıkar!

Bu Millet, kuzusunu kurda yedirmez EVVELALLAH!

Siyasi bakımdan ise;

Yukarıda açıklanmaya çalışılan söz konusu kaçak, sarhoş, müfteri Mafya Babası’ nın Millet ve Devlet düşmanı iç ve dış güçlerin oyuncağı, kuklası olduğunda akıl sahibi hiçbir kimsenin şüphesi yoktur herhalde.

Neden bilhassa Sn. Soylu?

Terörün bitecek olmasından rahatsız olan iç ve dış hainlerin bu işte bir parmağı yok mu dersiniz?

Böyle bir kimlikten medet umacak kadar alçalmış olanlara yazıklar olsun!

Bu gemiyi delmeye çalışanlar unutmasınlar ki; Bu gemi batarsa elbette ki kendileri de batacaktır! Bunun farkında olmayacak kadar hırsa kapılmış olanlar, ahlaksızlığın ve ahmaklığın timsali olarak tarihe geçeceklerini unutmamalıdır!

Hafta geçmeden yeni bir iddiayla, yeni bir yalanla yeni bir iftirayla ortaya çıkarak bir yere varamayacaklarını anladıklarında çok geç olacak!

Bu Millet; Masumu da, gafili de, haini de kısa zamanda ayırt edecek ferasete sahiptir!

Allah Millet’ e de Devlet’ e de zeval vermesin İNŞAALLAH. Amiin. 

Av. Mehmet AKTAN
14.06.2021

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Kutlarım
Allah razı olsun üstad. Doğru söze ne denir?
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     18.06.2021 10:59:02
Hukuk
Mehmet bey Kalemine sağlık hukukçu olmanız hasebiyle güzel bir ders anlatmışsınız. Ortada delil suç yok suçlu yok doğrudan Sayın İçişleri Bakanımızı suçluyor elindeki delileri gönder Cumhuriyet Başsavcılığına işlemi başlat videolarında sarhoş bir adamın ne kadar rezil olduğunu milletçe görüyoruz. Ama kendini bilmezler balıklama olaya dalıyorlar. Kendilerini de rezil ediyorlar. Zaten BAE, Suudi Arabistan, Umman gibi satılmış devletler Amerikan uşağı olduğunu sağır sultan bile ezberledi. Teşekkürler hayırlı günler dilerim.
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     16.06.2021 15:52:06
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya