Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde ulu'l-elbab kelimesi geçer. Bu kelime temiz akıl anlamına gelir. Kur'an-ı Kerim temiz akıldan söz ettiğine göre demek ki bunun karşıtı kirli akıldır.
22.06.2021 10:56
611 okunma
TEMİZ AKLA ÇAĞRI
Nurettin Dursun
Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde ulu'l-elbab kelimesi geçer. Bu kelime temiz akıl anlamına gelir. Kur'an-ı Kerim temiz akıldan söz ettiğine göre demek ki bunun karşıtı kirli akıldır.
 
Peki temiz aklı kirleten faktörler nelerdir? Hisler, duygular, çıkar ve önyargılardır. Diyelim ki ailenizden biri ile birisi kavga ediyor. Siz kavganın nedenini sormadan, öğrenmeden gelir ve hemen yakınlarınızın safında yer alarak karşı tarafa saldırırsınız. Sizi bu yanlış davranışa sürükleyen ve aklınızı kirleten faktör, his ve duygu faktörüdür.
 
Diyelim ki siz herhangi bir konuda bir çıkarınız var. Çıkarınız söz konusu olduğu için siz doğru ve yanlış ayırımı yapmadan çıkarlarınızı koruyacakların yanında saf tutar ve onlarla birlikte hareket edersiniz. Onların yaptığı her çeşit yanlışa sahip çıkar ve onların sözcülüğünü yaparsınız. Geçmişten bugüne kadar devam eden süreçte ihale mafyasının yaptığı bu değil midir?
 
Önyargı, herhangi bir konuda peşin hüküm vermektir. Örneğin PKK, Kürtlerin içinden çıkan ve o kesim tarafından beslenen bir terör örgütüdür. Türkiye'nin Batısında yaşayan ve çocukları şehit edilen bazı vatandaşlar düşünmeden ister istemez Kürt kardeşlerimizin tümünü düşman görmeye başlarlar. Halbuki terör örgütüne destek veren kesim son derece düşük bir kesimdir. Kürt kardeşlerimizin tümünü düşman görmek, PKK ile eşitlemek önyargılı davranmaktır.
 
Allah bazı insanlara aklı fazla, bazı insanlara az vermiş değildir. Eğer Allah böyle bir şey yapmış olsaydı sürekli bizi aklımızı gerektiği gibi kullanmaya davet etmezdi. Bize vermediği bir şeyi kullanmamızı istemezdi ve hesap da sormazdı. Çünkü hemen İnsanlar buna sığınacak. Diyecekler ki siz aklı bazılarına fazla, bazılarına az verdiniz. Ne yapalım biz anlamadık, anlayamadık. Dolayısı ile biz bu noktada suçlu değiliz. Çünkü aklımız kıt idi.
 
Allah Nisa suresinin 135 ve Maide suresinin 8. ayetlerinde insanoğlunu uyarıyor. Nefsiniz, anneniz, babanız, kardeşleriniz, akrabalarınız dahil olmak üzere şahitliği Allah için yapın, adaletten ayrılmayın. Bir kavme olan kininizden dolayı adaletsizliğe meyletmeyin. Görüldüğü üzere Allah insanoğlunun bu noktadaki zaafını bildiği için insanoğlunu uyarıyor. Temiz akıldan ziyade kirlenmiş akla meylettiğini çok iyi biliyor.
 
Tekrar ifade edersek insan aklını kirleten faktörlerin başında his, duygu, çıkar ve önyargı gelmektedir. Aklı kirleten bu faktörlerin etkisi altında kalmadan hareket edenlerin verdikleri kararlar her zaman doğru kararlardır. Aklı kirleten bu faktörlerin etkisi altında kalarak karar verenlerin davranışları her zaman yanlış olur. Temiz aklın emrinde hareket eden insanlar empati yaparlar. Ve empati yaptıkları için de doğru karar verirler. 
 
Bütün Müslümanları önyargı, his, duygu ve çıkarlarını bir kenara bırakarak akıllarını kirletmememek üzere temiz akla sahip çıkmaya davet ediyoruz.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya