İyi bir yazı için şu noktaların önemi değerlendirilmektedir.
24.06.2021 07:37
3 yorum
538 okunma
İYİ BİR YAZI NASIL OLMALI?
İsmail Aydın

İyi bir yazı için şu noktaların önemi değerlendirilmektedir.

Yazıya tarihle başlamayın. Mümkünse cümle başına rakamla, mesela 05.02.2020 şeklinde bir tarih koymayın. Hiç olmazsa, iki bin yirmi yılının beşinci şubat günü deyin.

Pek tabiidir ki yazıda giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunmalı.

Yazıda müjde ve korkutma hedefleri bulunmalı. İyiliğe yönlendirme müjde, kötülükten sakındırma korkutma şeklinde olmalı.

İyi bir yazı, insanlara ümit vermeli. Toplumda yayılmak istenen karamsarlık, kalemin ümit ışığından fışkıran aydınlıkla kovulmalı. Bu konuda Kur’ân kıssalarından yararlanılmalı. Kıssaların hedefi, evvela Resulullah’a, sonra müminlere teselli; kâfirlerden gördüğü sıkıntı ve eziyetlere karşı çaba ve gayretinde sağlamlaştırmaktır.

Müjdeci ve korkutucu olmaya dair en güzel örnek Peygamber (s.a.v.)’dir. Müşrikler toplanıp Rasulullah ile konuşmak istiyorlar ve haber salıyorlar:

-Sen eğer bu sözlerle (1) mal istiyorsan, sana mallarımızdan toplarız ve eğer (2) şeref istiyorsan seni Efendi tanırız ve eğer (3) mülk istiyorsan seni başımıza melik (kral) yaparız.”

İnsan zaaflarına hitabeden bu vaatlere karşılık Rasulullah, söylenenlerin hiçbirinin kendinde olmadığını söyleyerek şu cevabı verir:

-Yüce Allah (c.c.) beni bir müjdeci ve korkutucu olarak gönderdi.

Bu durum, Kur’ân’da “mübeşşir ve nezir” kelimeleri ile ifade edilmiştir. Mübeşşir, müjdeleyici; nezir, korkutucu demek. İnzar, korkunç haber vermek. Bir şeyin sonucundaki güçlük ve yok olmayı haber vererek gocundurmak ve sakındırmak demektir ki, sevinç haberi vermek demek olan müjdenin zıddıdır. Bu sebeple “beşir ve mübeşşir” müjdeci demek olduğu gibi, “nezir ve münzir” de tehlike haberiyle korkutan haberci yani Peygamber, Resul demek olur. “Biz seni ancak müjdeleyici ve korkutucu olarak gönderdik” (Furkan, 25/26) Allah Teâlâ’nın hem rahmetinin müjdecisi, hem azabının habercisidir. Yazı bu hedefleri içeriyorsa bir anlam ifade eder.

Nükteli Yazı

Yazı beliğ olmalı. Beliğ ve belagat, sözün etkili bir şekilde yerinde kullanılması, ince mana taşıması demektir.

Tefsir sahibi Elmalılı Hamdi Yazır şöyle diyor: Bir zaman olur “Şu kuşa bak” deriz. Diğer bir zaman da olur “Bak şu kuşa” deriz. Sırası gelir “Bahar geldi” deriz, bir sırası da gelir “Geldi bahar” deriz. “Çamlıcanın manzarasına bayıldım” demeyip de “Bayıldım manzarasına şu Çamlıcanın” dediğimiz zaman hata etmiş değil, bir nükte kullanmış oluruz.

Nokta Deyip Geçmemeli

Babanzâde Ahmed Naim, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Balıkesir milletvekilidir. Meclis Başkanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), yoklama esnasında muziplik maksadı ile Arap hurufatında aralarında sadece bir nokta farkı olan “be” ve “ye” harflerinin yazılış yakınlığından ötürü “Babanzâde” yerine “Yabanzâde” diye seslenir. Bunun üzerine, Ahmed Naim’in, oturduğu yerden verdiği ince ve iğneleyici bir kelimelik cevap gecikmez: “Babandır, o.” Bu cevapla Ahmed Naim hem soyadını düzeltir, hem de Hamdullah Suphi’ye, “Yaban olan senin babandır” gibi bir cevap vermiş olur.

İngiliz parlamentosunda bir milletvekili kürsüye çıkar: “Bu parlamentonun yarısı hırsızdır” der ve iner. Milletvekilleri bu konuşmayı sıra kapaklarına vurarak protesto eder ve hatibin sözlerini geri almasını isterler. Gürültüler arasında vekil tekrar kürsüye çıkar: “Az önce söylediğim sözleri geri alıyorum, bu parlamentonun yarısı hırsız değildir” der ve iner. Adam hırsız iddiasını bu defa ince bir şekilde ifade etmiştir.

Yazıya ruhunuzu vermelisiniz. Ruhunuzu verirken okurların ruhlarına dokunmalısınız. Öyle ki, ruh ile bedenin kaynaşması gibi bir durum hâsıl olmalı. Fikirsiz ve ruhsuz yazı boşuna bir çabadır. Yazı, insanları sıklıkla düşündürüp, bazen de tebessüm ettirebiliyor mu? İkisi bir arada olursa tatlı olur.

(Gelecek hafta, Yazıya İlgi Nasıl Arttırılır?)

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Muhteşem
Çok gfüzel gidiyorsunuz. İstifade edilecek öğetler, dersler. Kaleminiz ve kelamınız susmasın
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     28.06.2021 13:38:03
Akça
Bilgilendirici ve düşündürücü yazınızı keyifle okudum. Hayatın en güzel yanı insanlığa bir katkı yapmaktır. Kaleminize, yüreğinize ve emeğinize sağlık.
Yorum Ekleyen: Ali     26.06.2021 11:54:53
Dürüstlük
İsmail bey bana göre de iyi bir yazar dürüst, ilkeli, cesaretli ve okuyucuları aşağılamadan onları heyecanlandırmalı ve bir hedefe odaklanmasını sağlamalıdır. Ayrıca zeki ve hazır cevaplı olmalıdır. saygılarımla
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     25.06.2021 10:34:21
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya