Sosyolojik çürüme biyolojik çürüme kadar tehlikeli ve daha kapsamlıdır. İnsan, toplum ve millet çürümeye başladı mı artık önüne geçilmez problemlerle karşılaşmak o toplumun yok oluşunun başlangıcını ilan eder.
25.06.2021 09:33
583 okunma
Sosyolojik Çürüme
Abdurrahman Zeynal

Sosyolojik çürüme biyolojik çürüme kadar tehlikeli ve daha kapsamlıdır. İnsan, toplum ve millet çürümeye başladı mı artık önüne geçilmez problemlerle karşılaşmak o toplumun yok oluşunun başlangıcını ilan eder.

Sosyal disiplinlerin verilerine göre bir toplumda ahlak değersizleşiyorsa, örf ve adetler alay konusu yapılıyorsa, kuşaklar arasında dünya görüşü açısından derin farklar ortaya çıkıyorsa orada tam bir sosyal çürüme vardır.

Yönetenler ile yönetilenler arasında duygu kopukluğu, dil sorunları, ifade ediş tarzları arasındaki farklar derinleşiyorsa, çürümenin başlamış, devam eden halini göstermesi bakımından önemlidir.

Devlete ait, millete ait, tüyü bitmemiş yetime ait bir hakkın teslim edildiği "varlıklar" yönetenlerin kamu adına kullandıkları yetkileri ile harcadıklarının hesabını Hz. Ömer örneğinde olduğu gibi ilgili kurumlara veremiyorsa artık çürüme derinleşmenin ötesinde kokuşmaya başlamıştır.

İnsanlar; konuştuklarında, yalan söylediklerinde, yüzleri kızarmıyorsa, ısrarla yalanı meşrulaştırmaya çalışıyorsa, yediklerine dikkat etmeyip haram-helal ayrımı yapmıyorsa, küfürlü konuşmalar sokakları kapsıyorsa, burada tam bir çürümüşlük vardır.

Eğer 19 yılda devlet ihale kanunu 191 defa değiştiriliyorsa artık orada çürüme değil TUZ kokmuştur.

Yapılacak şey ister biyolojik ister sosyolojik olsun çürümeye sebep olan etmenleri ortadan kaldırarak işi ehline teslim etmek, hukukta adaleti sağlamak, yönetimde hesap verebilirliği erdem haline getirmektir......!

Ümit ederim ki, bu salgın döneminde toplumun her katmanı düşünür, ders çıkarır, bilimi kendine rehber edinir….

Sonuçta bu çürümenin durdurulduğu, hakkın, adaletin hâkim kılındığı, ehliyet ve liyakatin kabul gördüğü, toplumun barış ve sevgi dilini kullandığında yeniden bir toparlanış, yeni bir medeniyet hamlesine geçilmiş olur.

Kuran-ı Kerimde anlatılan kıssalar bunun şahididir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya