Çocuklarımızın oynayıp neşelenmesi için gerekli olan "Çocuk Parkları ve içinde oyun-eğlence düzenekleri", Belediyelerimiz tarafından köylerimize kadar kurulup genişletildi. Hepsinden Allah razı olsun. Eskiden bu hızmetlerı sadece şehirlerde görebilirdik.
05.07.2021 12:17
349 okunma
ÇOCUKLARIMIZDA OYUN TUTKUSU VE SPOR AHLAKI
Kemal Cengiz

Çocuklarımızın oynayıp neşelenmesi için gerekli olan "Çocuk Parkları ve içinde oyun-eğlence düzenekleri", Belediyelerimiz tarafından köylerimize kadar kurulup genişletildi. Hepsinden Allah razı olsun. Eskiden bu hızmetlerı  sadece şehirlerde görebilirdik. 

Ama anlaşılıyor ki biz bu hizmetin kıymetini bilerek "koruyup kollama" kültürünü çocuklarımızda genişletip  geliştiremiyoruz. Aslında bu tahrip alışkanlığı, ailede çocuk yaşlarda "oyuncak kırma" yaramazlığı ile başlıyor. Büyüdüklerinde ise bu alışkanlık onlarda, yakıp yıkma demek olan "vahşet ve tahrip kültürüne" dönüşüyor. 
Bu durum, "çocuklarımızın medeni gelişimi ve kültürü ile ailelerinin yeterince ilgilenmediğini" de gösteriyor. Peygamber Efendimiz, "Yoldan gelip-geçenleri rahatsız eden bir çer-çöpü  kaldırıp atmanın bile imandan bir parça olduğunu" (Tirmizi, 2614) haber veriyor. 
Ne acı ki, çocuklarımızın dinine ve dünyasına yarayan kültürle ailelerimiz gibi okullarımız da yeterince ilgilenmiyor. Varsa yoksa spor- jimnastik. 
Çocuk için oyun da bir spor ve jimnastik değil midir?
Okullarımızda bari "bükülüp kıvrılma ve kıvırtma" yerine biraz da bu spor dersinin adabından ve ahlakından bahsedilse ne olur ? 

Geĺip geçerken yol kenarlarında ve köy meydanlarında yer alan  parklardaki çocuklar için oyun düzeneklerinin yerinden sökülerek veya bulunduğu yerde tersine bülerek kırılıp TAHRİP edilerek kullanılamaz halde terk edildiğine  üzülerek şahit oluyorum. 
Birkaç defa böyle kendi oyuncaklarını kırmayı "maharet" sayan yaramaz  çocukları gördüğümde  ikaz ettim. "Kırmaya çalıştıkları oyun düzeneklerinin, yine kendilerine lazım olacağını, bunu yapmalarının doğru olmadığını…" onlara birkaç cümle ile kısaca anlatmaya çalıştım.  Ancak daha ben yanlarından ayrılmadan yaramazlıklarına devam ettiklerini gördüm.

Sonra da bu çocukların ailelerinin, -benim bu UYARIMI görseler-  "teşekkür" yerine, kanaatim odur ki "çocuklarının oyunlarına engel olduğum" gerekçesiyle bana sataşacakları da aklıma geldi ve doğrusu çekinip vazgeçtim. Nitekim şimdi haberlerde izliyoruz ki kavgaların pek çoğu "köpekler ve bebekler" yüzünden çıkıyor..

Eskiden komşu çocuğunun kulağını komşusu çeker de çocuk "ağlayaraK" eve gelir şikayet ederse, "kim bilir ne yaramazlığını görmüştür" diyerek iki "tokat" da anne-babası arardı. 
Şimdi geçelim komşuyu, çocuğun öğretmeni bile bir "fiske" vursa, ertesi gün velisi soluğu okulda alıp şikayete başvuruyor. Kendilerine dokunulmadan bu çocuklarımız nasıl eğitilecek anlaşılır iş değil? 
Pürçümleri budanmadan  kendi kendine gelişen ağaç yabani, eğitimsiz büyüyen insan da işte böyle "yobaz" yetişiyor !
04.07.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya