Eğitim gerçeğini üç ayaklı bir "saçayağı" gibi düşünürsek; bu ayaklardan birini "aile", diğerini "çevre", üçüncüsünü de "okul" oluşturur. Bunun için,
07.07.2021 11:30
438 okunma
Eğitimin Önemli Üç Boyutu
Kemal Cengiz

Eğitim gerçeğini üç ayaklı bir "saçayağı" gibi düşünürsek; bu ayaklardan birini "aile", diğerini "çevre", üçüncüsünü de "okul" oluşturur. Bunun için, 

"Eğitim ailede başlar, çevrede gelişir, okulda  şekillenir" denilmiştir.

Bu üç unsurdan "aile", eğitimin temel ocağıdır. Ailede eğitimin ruhuna ısınmamış vahşi tabiatı, çevre ve okul faktörü ile ıslah etmek. "imkansız" denecek derecede zordur. 
Peygamber Efendimiz. "الصلاح من الله والادب من الاباء : İnsanın ahlak ve terbiyi kabul edecek kabiliyette yaratılması Allah'ın bir lütfudur; onun edep ve terbiyesini sağlayacak olan ise anne-babasıdır" (E.Müfred, 20) buyurmuştur.
Günümüzde "sosyoloji" denilen toplum bilimi aileyi, "Anne-baba ve çocuklardan oluşan en küçük ve en temel toplum birimi" olarak tanımlamaktadır. Böyle olduğu için aileye, "toplumun çekirdeği" denilmiştir. Çekirdek aile çürük ise toplum da çürük, sağlam ise toplum da sağlam demektir.

Eğitimin ikinci ayağı olan "çevre" ise, bireyin içinde  yaşadığı "toplum" demektir. 
İnsanın ahlaklı ve terbiyeli bir kişi olarak yetişmesinde çevre /  toplum faktörü, ağaçların ve bitkilerin yetişmesinde etkili olan "iklim" faktörü gibidir.
Akdenizin sıcak ikliminde yetişen narenciye ürünü, iç anadolu'nun soğuk ikliminde yetişmediği gibi; bozuk bir toplum çevresinde faziletli ferdi yetiştirmek zordur. 
Ancak kışı sıcak seralarda ve evlerdeki saksılarda geçiren özel himayeli bitkiler ve fidanlar gibi, bozuk bir çevrede ailenin özel gayreti ile "istisnai / pekaz" olarak ahlaklı ve terbiyeli çocuklar yetişebilir. 
Ancak, bunların da meyveli ağaç gibi ürün verip faydalı insan olabilmeleri için mutlaka iklimi uygun çevreye nakli gerekir; yoksa erinde-geçinde çevrenin uygunsuz şartlarından etkilenerek "heder" olup giderler. 

Eğitimin üçüncü ayağını oluşturan "okul" faktörü ise, müsait iklim şartında yetişen ağaç ve bitkiden kaliteli ve üstün verim sağlamak için gerekli olan "zirai mücadele ve bakım bilgilerinin" sağlandığı kurumlardır.  Bu kurumlar bireye, kabiliyetinde olmayan bir meziyeti katamasalar da; sağladıkları eğitim ile  ferdin topluma "sorun" olmasını önleyerek onun  kendi halinde bir birey olarak hayata devam etmesini temin etmiş olurlar.

Buna göre faziletli insanın yetişmesi için, köklü bir aile, temiz bir toplum çevresi ve kaliteli bir okul eğritimi çok önemlidir.
 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya