Ülkenin En Önemli Sorunlarından Birisi İşsizlik
Günümüzün en önemli sorunlarından birisi işsizlik!.. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ocak dönemi itibariyle 3 milyon 409 bin kişi oldu.
11.02.2019 14.15
1 yorum
681 okunma
Ülkenin En Önemli Sorunlarından Birisi İşsizlik
Ahmet Sargın

            Günümüzün en önemli sorunlarından birisi işsizlik!.. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ocak dönemi itibariyle 3 milyon 409 bin kişi oldu. Gençlerimizin büyük bir oranı üniversiteyi bitirmiş ama bir işe girememiş, iş arayan gençlerden oluşuyor. Yani en önemli sorun işsizlik! İşsizlik sorunu aileleri ve gençleri büyük bir bunalıma sevk ediyor. Belki de toplumda yaşanılan bunalım ve huzursuzluk oranının büyük bir bölümünü işsizlik sorunu teşkil ediyor. Aile içi çekilmeler, kavgalar, geçimsizlikler, boşanmalar ve bunalımlar artıyor. Bunun altında işsizlik nedeni var mıdır, yok mudur araştırdık mı? Liseyi bitirdiğim ve iş aradığın günleri hatırlıyorum benim için kâbus dolu yıllardı! Bu huzursuzluğu kendi çocuklarımla da yaşadım. 

           Geçtiğimiz hafta Yozgat İŞKUR Müdürlüğü tarafından düzenlenen geçici bin kişilik işçi alımı için 10 bin 750 kişi kuraya katılmış. Aslında bu sayının içinde üniversite mezunu gençler yok denilecek kadar az. Çünkü bu alım işsizliğe çözüm değil belirli kurumlara geçici olarak alınan temizlik işçisi alımları. Bu oran işsizliğin çığ gibi büyüdüğünü ve gençlerin çaresizlik içinde olduklarının göstergesidir. Amacımız birilerini ve kurumlarımızı suçlamak  ve yargılamak değil  işsizliğe çözüm arama konusudur? İşsizlik sorunu enine boyuna masaya yatırılıp tartışılması gereken önemli bir konudur. Biz bu konuda iki noktaya dikkat çekmek isteriz.

            Birinci konu mesleki okulların yaygınlaştırılması...İlköğretimden sonra çocuklar mesleki okullara yönlendirilmeli. Hem eğitim verilmeli, hem de iş alanlarında uygulamalı olarak çalıştırılmalıdır. Örneğin Sabahları okula gidip öğle sonu uygulamaya- iş alanlarına kaydırılabilir. Ya da üç- beş gün eğitim diğer günler uygulamalı iş alanlarında istihdam edilebilirler. Böylelikle gençler hayata hazırlanmış ve bir meslek sahibi olmuş olurlar. Üç beş yıl çalışan genç kendine güven kazanır, hayata hazırlanır. Bu noktada gençlerin kabiliyet ve yetenekleri de tespit edilmiş olur, sevdikleri ve tercih ettikleri alanda ilerler ve yetişirler.

        İkincisi Mesleki Eğitim Kursları: Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde iş alanlarına- mesleki alanlara uygun onlarca- yüzlerce çeşit kurs düzenlenebilir. Bu kurslar uzun süreli ve meslek edindirme ve uygulamalı kurslar olursa gençlerimizi bir meslek sahibi olarak hayata kazandırmış oluruz. Eskiler” sanat altın bileziktir” derlerdi. Çok hakkı ve yerinde bir sözdü. Çıraklık bitti, meslekler de bitmeye, işsizlik zirve yapmaya başladı. Bu yolun sonu felakettir. Binlerce işsiz genç sokakları doldurmaya başladı; bu felaketi görmemezlikten mi geleceğiz? Hırsızlık olayların artması, aile içi huzursuzlukların artmış olması, boşanmalar, kavgalar, soygunlar, bize bir şeyler anlatmıyor mu?..

            Siyasetçiniz sokağa çıkıp halkın arasında dolaşsın;  kimler önünü kesip talepte bulunacak? Binlercesi “oğlum- Kızım üniversiteyi ya da liseyi bitirdi işsiz, boş geziyor, çok perişanız!” Diyecek aile huzursuzluğunu gündeme getirecekler!..

            Sorunun ciddi boyutlarda olduğuna herkes inanıyor ve kabul ediyor. O zaman konu siyasetçinin gündeminde olmalı ve çözüm önerileri üretilmeli. Biz de işte bunu söylüyoruz. Konu sadece Yozgat’ı değil, ülke genelini ilgilendiriyor. Ancak Yozgat’ın bir garipliği var yeterince iş alanları ve fabrikaları olmadığı için vasıflı- vasıfsız işçi alımları da olmuyor, olamıyor. Bursa, Adapazarı, Mersin, Adana, İzmir, Konya gibi sanayi ve ticari merkezlerinin çok olduğu illeri düşünürseniz Yozgat bu konuda garip kalıyor. 5 bin, 10 bin, 20 bin hatta 30- 40 bin çalışanı olan illeri düşündüğünüzde Yozgat’ın işsizlik sorununu iliklerinde hissettiğini sanırım fark etmeniz zor olmaz.       

            Sanki işsizliğimize çözüm olacakmış gibi gözümüzü “Askeri Birliğe” dikiyoruz ama bu da işsizliğimize çözüm getirmez? Ekonomimizi rahatlatacak diye düşünüyoruz! Siyasi arenada: Üretime dönük, mesleki alanlara ve Tarıma, ticarete yönelik tedbirler de düşünülüyor. Şehirlere taşınan anlamsız yığınaklığı köylere ve tarımsal alanlara taşıdığımız da, köylerimizi şehirleştirdiğimizde işsizlik sorununa çözümler getirebileceğimiz gündemde.

             Türkiye bir tarım ülkesidir. Bu ülkede tarım öldürülmemeli, ziraatçılık, hayvancılık ve üretim biterse ekonomi de biter. Üretim, üretim diyorsak şehirden köye dönüşümü hızlandırmak ve köylerimizi şehirleştirmek zorundayız! Tarımı da, ticareti de ziraatı da, hayvancılığı da desteklemek, teşvik etmek ve bu alanlarda modern üretimi teşvik edip, insanımızı istihdam etmek mecburiyetindeyiz. Vasıfsız işçi değil vasıflı işçi yetiştirmek, mesleki alanlara yönelmek, gençlerimize meslek kazandırmak zorundayız. Eğitim çocuklarımızı hayata hazırlamalı, gençlerimize güven- özveri kazandırmalı, Üniversite açma, okul bitirme yetmiyor, onları hayata ve işe hazırlamak gerekiyor…

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Allah Allah
Sen her bi şeyden anlarsın be abi..
Yorum Ekleyen: Recai     19.2.2019 21:12:04
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya