Avrupa'da (Almanya-Berlin) 6 yıl görev yapmış bir kardeşiniz olarak orada yaşayan müslüman-Türk vatandaşlarımızın dini ve sosyal hayatını yakından tanıma fırsatı buldum. Buralardaki gurbetçi vatandaşlarımız, konu açıldığında gurbetin sıkıntı ve mahrumiyetleri içinde bir takım "dini hata ve günahları" olduğunu itiraf ederler; ama "asla domuz eti yemedikleri" ile İFTİHAR ederler.
13.07.2021 10:02
528 okunma
Değişen Necaset Anlayışımız
Kemal Cengiz

Avrupa'da (Almanya-Berlin) 6 yıl görev yapmış bir kardeşiniz olarak orada yaşayan müslüman-Türk vatandaşlarımızın dini ve sosyal hayatını yakından tanıma fırsatı buldum. 
Buralardaki gurbetçi vatandaşlarımız, konu açıldığında gurbetin sıkıntı ve mahrumiyetleri içinde bir takım "dini hata ve günahları" olduğunu itiraf ederler; ama "asla domuz eti yemedikleri" ile İFTİHAR ederler.
 
Çünkü bilindiği gibi "domuz", dinimize göre "ayni necistir" Yani sadece eti değil, salyesi, kanı, kılı, boynuzu ve tırnağı dahil bütün uzvu tümüyle dinen necis,  faydalanılması dinen  haram ve günah olan bir hayvandır (Bakara, 173).
Bu nedenle dinimize göre domuzla teması olan bir eşyamızın veya bedenimizin bu necasetten temizlenip yıkanması gerekir. 
Öyle ki bu temizleme işlemi, müslüman halkımızın hassasiyetinde "kırklama" tabir edilen büyük bir itina ile yapılagelmiştir.

Tıpkı domuz gibi dinimizce "ayni necis" olan hayvanlardan biri de "KÖPEK"dir (Heysemi, M.Zevaid, 94-4).
Şafii mezhebine göre köpeğin necaset yönüyle domuzdan hiçbir farkı yoktur. Hatta diğer eti yenmeyen evcil  hayvanların temas ettiği kaplar, normal şekilde üc defa yıkamakla temiz sayıldığı halde; köpeğin temas ettiği kabın ayrıca toprakla da (1-7 defa) sürtülmesi gerekir.
Türkiye nüfusumuzda çoğumuzun müntesibi bulunduğu HANEFİ MEZHEBİNE göre köpeğin necisliği konusunda, Şafiilere göre biraz hafiflik söz varsa da, "eti, kanı, idrarı, kılı" gibi parçalari "ayni necis" dir. Bu nedenle, teması durumunda mutlaka yıkanıp temizlenmesi gerekir.
Buna göre, evlerinde köpek besleyen müslüman aile fertlerinin evlerinde namaz kılınacak yerin ve üst-başlarının köpek temasından korunmuş olması gerekmektedir.

Gerçekte dini yönden durum böyle ciddi ve hassas olduğu halde köpeği ile gezip-tozan, şakalaşıp oynaşan, gülüp-eğlenmek için her tarafını köpeğine yalatıp okşayan; belki de yatıp-kalkan kişileri ve genç kız ve oğlanları anlamak mümkün değildir.
Bu durum, müslüman bir toplum olarak "necaset anlayışımızın" ne kadar KİRLENDİĞİNİ ve medeniyet anlayışımızın da ne kadar değiştiğini gösteriyor.
Çok yazık


Kemal CENGİZ
Emekli Müftü  

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya